Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Virgin Galactic se propadly po neúspěšném testovacím letu – Je to příležitost?

Publikováno
Akcie Virgin Galactic se propadly po neúspěšném testovacím letu – Je to příležitost?
Zdroj: neozone.org

Akcie Virgin Galactic jsou jako ostře sledované vlaky, neboť se společnost věnuje prodeji a realizaci krátkých suborbitálních letů v rámci vesmírné turistiky. Což je jednoduše odvětví, které přirozeně láká pozornost investorů. Komerční cestování do vesmíru zní až jako utopie, které lze díky společnostem jako je Virgin Galactic dosáhnout.

Dalším důvodem je extrémní volatilita trhu, která není u akcií rozhodně standardem. Průměrné denní objemy jsou též úctyhodné, takže se na trhu vyřádí skalpeři, krátkodobí a střednědobí obchodníci. Nicméně pro investory se tento trh může stát nepříjemnou pastí, což si brzy ukážeme.

Nezdar testovacího letu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SPCE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poměrně dost v médiích rezonovala zpráva, že se poslední testovací let společnosti Vitŕgin Galactic nepodařil. Oficiální zprávou je, že se ve výšce dvanácti kilometrů nezažehly raketové motory, které měly vesmírně plavidlo dostat až na hranici kosmu.

Avšak úplný debakl let určitě nebyl, protože posádce se i přes popsaný nezdar povedlo přistát, aniž by došlo ke škodám a zraněním.

Pro laika se zdá, že k ničemu hroznému prostě nedošlo. Nicméně bylo očekávatelné, že trh zareaguje výplachem. Přece jenom je taková zpráva pro shortaře dar z nebes.

Každopádně čekal akcie společnosti tvrdý pád, což může být pro mnohé dobrá příležitost k případnému vstupu. Trh je určitě v býčím trendu, který je popoháněn extrémním „tisknutím“ peněz z kvantitativního uvolňování a fiskálními stimuly ze strany americké vlády.

Navíc americký dolar touto politikou nesmírně trpí, a proto všichni investoři do něčeho „utíkají“. Tím něčím jsou samozřejmě akcie technologických společností.

Technická stránka trhu

Denní graf trhu s akciemi Virgin Galactic

Jak jsem již zmínil výše, trh nemusí být zcela vhodný pro dlouhodobé investory. Volatilita je až příliš extrémní a pokud nejste dostatečně odolní, pravděpodobně ten tlak nevydržíte a prodáte v nejméně vhodnou chvíli. Minimálně si projdete nepříjemným obdobím.

Typickým příkladem je investor, který nakoupí v únoru letošního roku. Investor se může těšit i z pěkného zisku, který přišel za pouhých několik dní. Posléze dojde k dumpu, z čehož vzejde hluboké čištění trhu. Jakmile dojde k poklesu o více jak 60 % z all time high, začne kapitulace, kde drtivá většina těch, co nakupovala v únoru, prodává.

Pro swingové obchodníky se jedná o ideální trh, ale dlouhodobý investor musí kalkulovat s tím, že se může dostat do nepříjemné pasti. Každopádně byl tehdejší krátký cyklus zakončen definitivním odrazem od S/R hladiny 8,97 USD. Pro trh propad až sem znamenalo pročištění skoro o 80 %.

Výprodej jako dobrá příležitost?

Celková struktura trhu vyloženě bullish není, protože zmíněná korekce byla na podmínky ryze býčího trhu příliš hluboká. Je tedy rozhodně na místě trochu váhat, zda trh historické maximum v dohledné době překoná. Pojďme ale k čerstvému price action, které se do jisté míry odehrálo právě díky zprávě o neúspěšném testovacím letu.

Chybělo relativně málo, aby cena atakovala únorové maximum, ale už středeční obchodní den (9. prosince) nastal problém.  Denní svíčka se v určený den zavřela v dost nepříznivé podobě, což mohlo spoustu obchodníků motivovat k uzavření svých pozic. Prodejní objemy nebyly zanedbatelné, takže bylo opodstatněné z trhu raději odejít a počkat si, co přijde.

Je i přirozené, že z trhu obchodníci odcházejí, když má dojít k důležitému eventu s nejistým výsledkem. Ještě poslední denní svíce z 11. prosince měla snahu růst, ale nakonec zavřela s dlouhým horním knotem a malým tělem. Proběhlo tedy zřetelné zamítnutí ke konci obchodního týdne.

Zpráva o neúspěšném testu proto nebyla ryzím důvodem pro pokles, ale pouhým palivem pro agresivní prodejce. Logicky trh vygeneroval gap, který se může v budoucnu zaplnit.

Co se týče zajímavých cenových úrovní, nejbližší je S/R level 24 USD. Level je i blízko horní hranice oblasti hodnoty dle Volume profile, takže je zde i konfluence.

Kurz očekávatelně zareagoval, ale definitivní odraz není prozatím vůbec jistý. Zatím lze reakci považovat za obyčejný pullback směrem nahoru, po kterém může následovat pokles k identifikovaným úrovním. Ultimátní podpora je až S/R hranice 17,76 USD, kde se nachází i point of control na Volume profile (zase konfluence).

Závěr

Jak zmiňuji výše, trh s akciemi Virgin Galactic je zajímavý pro skalpery, krátkodobé a střednědobé obchodníky. Cenový vývoj má totiž učebnicové swingy, na kterých se dá svézt.

Když bych byl ovšem investor, asi bych uvažoval o vstupu nejdříve u supportu, kde je i point of control. Jinak člověk dle mého názoru dost riskuje, že vstoupí do bolestivé pasti.

Jaký je váš názor na akcie Virgin Galactic? 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎