Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Shell – Porostou akcie ropných firem stejně strmě jako ropa?

Publikováno
Analýza akcie Shell – Porostou akcie ropných firem stejně strmě jako ropa?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Shell patří mezi tituly ropných společností, jež byly ještě před pár lety za naprosté outsidery, které nikdo nechtěl. To se ale nyní rychle mění, protože cena ropy letí nahoru jako raketa. Díky tomu logicky dramaticky rostou výnosy ropných společností. Je to obrovský rozdíl, když se podíváte třeba na rok 2019 a na rok 2021. Ten kontrast je do očí bijící.

My si tedy v rámci fundamentální analýzy hospodářské výsledky Shell dostatečně rozebereme. Samozřejmě si zpracujeme i technickou analýzu cenového grafu. Mimo jiné si zkusíme odpovědět, jak dlouho aktuální situace může ještě vydržet. Ropa totiž nepřetržitě roste už dva roky a poslední týdny cenová expanze vygradovala. Přirozeně se pak člověk musí ptát, zda nyní akcie Shell jsou vhodnou dlouhodobější investicí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RDSA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nová ropná krize

Už v analýze na zlato jsem se nebál aktuální situaci označit za novou ropnou krizi. Kromě toho, že OPEC pořád naprosto odmítá zvyšovat produkci ropy, čerstvá geopolitická krize nedostatek nabídky na trhu ještě prohloubila. Faktem je, že Rusové své dodávky vůbec neomezili, ale jejich odběratelé ruskou ropu z různých důvodů nechtějí. I přestože sankce nejsou v tomto směru uvaleny.

Což samozřejmě způsobuje tragické nabídkové šoky, protože Rusko se podílí na celosvětové produkci z 10 %. Pokud tedy z výrazné části tyto dodávky ze dne na den odpadnou, cena ropy půjde strmě nahoru. A pokud odběratelé nebudou od Rusů ropu nakupovat ještě dlouho, může z toho vzniknout energetická krize. Což jde ruku v ruce s ropnou krizí.

V takových chvílích mají tendenci vlády zasahovat – zruší daně na pohonné hmoty, zavedou cenový strop nebo přídělový systém. Nemluvě o inflaci, která s nabídkovým šokem souvisí.

Zdroj: tradingview.com
Ropa Brent
Graf vývoje ceny ropy Brent

Samozřejmě díky extrémnímu růstu cen ropy rostou i výnosy ropným společnostem, jako je Shell. Za chvíli si v rámci fundamentální analýzy ukážeme, jak velký kontrast je, kdy stojí ropa kolem 30 USD za barel s cenami kolem 75 USD za barel. Nyní je cena za barel ropy 114 USD za barel, a dokonce jsme na chvíli atakovali hladinu 120 USD za barel. Od tržního minima z roku 2020 je to cenová expanze o zhruba 650 %.

Mimochodem cena ropy začala hodně akcelerovat na začátku roku, protože tehdy začalo být jasné, že OPEC+ ponechá produkci ropy na úrovni 60 % z doby před pandemií. Produkci sice navýšili z původních 50 %, ale pořád je to málo, protože poptávka je už minimálně stejná jako v době před pandemií. Ropný kartel OPEC bez debat na současné situaci vydělává, na úkor Rusů. Rusové jsou totiž již součástí OPEC+ a společně do jisté míry produkci koordinují. Je tedy ironie, že jejich karteloví společníci na nich tolik vydělávají.

Fundamentální analýza akcie Shell (SHEL)

Kvartální výsledky

Poslední čtvrtletí za rok 2021 z pohledu výnosů rozhodně vyčnívá. Meziročně si totiž výnosy polepšily o 84 % na 81 miliard USD. Mezikvartálně je to růst o více jak 25 %. Ono to má samozřejmě opodstatnění díky cenám ropy. Ropa za poslední kvartál roku rostla hodně rychle. A teď si představte, jak výnosy stopnou za první kvartál v současném roce. Co se týká zisku, Shell dosáhl téměř 11,5 miliardy. Přitom třetí kvartál byl ztrátový, -444 milionů USD. V posledním kvartále roku 2020 byla však ztráta až 4 miliardy USD.

Hrubá marže dosahovala více jak 15 %. Provozní marže přes 11 %, což je za předešlá čtvrtletí nejlepší výsledek. Zisková marže byla 14,15 %. Ty marže obecně vzato dost kolísají, dokonce i ta hrubá. Proto kolísá i ziskovost firmy.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnosy ze jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Co se týče provozních výnosu, ty vzrostly o 54 % na 9 miliardy USD. EBITDA vystoupala o téměř 22 % na 14,46 miliardy USD. Volné cash flow zaznamenalo však hluboký pokles o 92,5 % na 794 milionů USD. Zdá se, že cash flow do značné míry pohltily nepeněžní položky.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje skoro 3 body. Poměrový ukazatel P/E je kolem 8,5 bodů. My tedy víme, že prismatem tohoto ukazatele jsou akcie Shell docela „levné“. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 12,29 % – když uvedené ROE srovnáme z předešlými čtvrtletími, je to solidní výkon. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je více jak 8 %. V rozmezí let 2015 až 2021 se jedná o nejlepší výsledky.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,08 bodů. Učebnicový poměr ukazatele se má rovnat 1 bodu. Tudíž my víme, že podnik je dostatečně likvidní. Když se poměr rovná 1 bodu, podnik je okamžitě schopen dostát svým závazkům, které mají v krátké době splatnost. Čili firma musí mít dostatek velmi likvidních aktiv. Ideální situace je tehdy, když je poměr roven v rozmezí 1-2 bodů. Větší poměr ale nemá smysl, protože velmi likvidní aktiva nejsou zase tolik výnosná.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,35 bodů. Tento ukazatel je odlišný od předešlého tím, že počítá i s méně likvidními aktivy. Leč převedení do likvidní podoby nesmí trvat déle jak rok. Proto se spíše bere primárně v potaz pohotová likvidita.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je na pěkných 0,51 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,2 bodů. Oba poměry jsou takřka učebnicové. Celkový dluh dosahuje 89 miliard USD, což malá částka není. Nicméně Shell má vlastní kapitál v hodnotě 175,33 miliardy USD. Proto nás zajímají hlavně poměry.

Roční výsledky

Co se týká ročních výsledků, ten kontrast je mezi roky 2020 a 2021 velký. Meziročně výnosy vzrostly o téměř 54 % z 170 miliard USD na 261,4 miliardy USD. Leč rok 2021 nebyl v tomto ohledu až tak výjimečný. Nejsilnější byl rok 2018 s výnosy 385 miliard USD. Zisk je za celý rok 2021 více jak 20 miliard USD. Vzhledem k tomu, že Shell zaznamenal za rok 2020 hlubokou ztrátu, je to velký posun k lepšímu.

Hrubá marže je za celý rok 14,6 %. Provozní marže je 9,95 % a Zisková marže dosahuje za celý rok 7,69 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnosy dosáhly 26 miliard USD a jde v dlouhodobějším kontextu o vskutku slušný výsledek. EBITDA meziročně posílila o více jak 200 % na více jak 49 miliard USD. Volné cash flow je 22,51 miliardy USD, meziročně tak Shell generoval silnější volné cash flow o 61,41 %. Zisk na akcii je za celý rok 2021 5,15 bodů.

Technická analýza akcie Shell (SHEL)

Akcie Shell se od toho tržního minima z roku 2020 zhodnotily kolem 160 %. To je samozřejmě výborný výsledek. I přes ten solidní cenový růst se ovšem trhu nepovedlo smazat úplně všechny ztráty z počátku roku 2020. Má k tomu ale blízko. Trh si připsal několik úspěchů, povedlo se překonat S/R levely 40 a 48,5 USD. Mimo jiné kurz prolomil 200týdenní a 100týdenní klouzavý průměr. Což jsou určitě kladné signály.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie Shell
Týdenní graf akcie Shell

Blízký vrchol máme právě na S/R levelu 57 USD. Kurz se po otestování zmíněné úrovně stáhl zpátky k S/R levelu 48,5 USD a 200týdenního klouzavého průměru. Pokud nakupující úrovně ubrání, trh se jistě pokusí o další pokus o průraz blízké rezistence. Jestli se to povede, další tvrdý oříšek je S/R hladina 65 USD, kde je díky objemovému profilu silná rezistenční konfluence.

Závěrem

Z hospodářských čísel za poslední kvartál a celý rok 2021 víme, že rychlý růst cen ropy má zásadní vliv na růst výnosů celého ropného odvětví. Respektive to snadno můžeme pozorovat na hospodářských výsledcích Shell. Není to ani náhodou žádná raketová věda. Pokud porostou ceny ropy, vyšší výnosy jsou pak jistota. Nicméně musím zdůraznit, že s trhem ropy je to dost jako na horské dráze. Je proto docela důležité rozumět faktorům, které tento trh ovlivňují.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎