Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Meta – Vydrží dosavadní růstové rally vzešlé ze solidních výsledků za první kvartál?

Analýza akcie Meta – Vydrží dosavadní růstové rally vzešlé ze solidních výsledků za první kvartál?

Analýza akcie Meta – Vydrží dosavadní růstové rally vzešlé ze solidních výsledků za první kvartál?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Meta Platforms (FB) velmi dlouhou dobu velmi tvrdě klesaly. To bylo jednak dáno dřívějšími přehnanými očekáváními, co se týče hospodářského vývoje společnosti a jednak je to logicky zapříčiněno makroekonomickým vývojem. Akcie Meta Platforms se ovšem před několika dny dokázaly zmátořit a mají za sebou docela solidní cenový vzestup. Což bylo zase zapříčiněno technickými podmínkami na trhu a čerstvě zveřejněnými výsledky za první kvartál letošního roku.

Dnes nás tedy čeká technická a fundamentální analýza akcie Meta Platforms. Ještě předtím si povíme několik důležitých informací, které s Meta souvisí.

Vývoj akcií Meta (Facebook) v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Meta šetří, nepřijímá nové zaměstnance

Ve svých analýzách pravidelně upozorňuji, že s rostoucí inflací stoupají firmám náklady. Jednoduše řečeno, růst inflace znamená růst nákladů – opakování matka moudrosti. Meta Platforms oznámila, že najímání nových zaměstnanců do firmy zpomaluje a oficiálním důvodem je právě onen růst nákladů – snaží se šetřit.

Obecně vzato se totiž dá říct, že mzdy jsou ve firmách ten největší náklad. Pozitivní zprávou je, že nepropouštějí – pouze tolik nenajímají, nebo jde jenom o pozastavení zaměstnávání nových zaměstnanců. Podobných zpráv bude samozřejmě více, a to ve všech odvětvích.

Meta rozšiřuje budované data centrum

Meta buduje ve městě Mesa (stát Arizona) velký komplex určený pro datové centrum za 800 milionů USD. Čili se jedná o skutečně velký projekt. Projekt je již ve fázi výstavby, ale zatím má k dokončení daleko. První budova má být hotová až v průběhu roku 2023. I přesto Meta oznámila, že rozšiřuje rozsah svého projektu.

Společnost uvedla, že má dostatečnou poptávku na rozšíření projektu na pět budov o celkové ploše více než 2,5 milionu čtverečních stop. Celkové náklady na datové centrum tak výrazně převýší 1 miliardu USD. Firma odhaduje, že celý projekt bude završen v roce 2026.

Meta otevírá svůj první kamenný obchod

Firma Meta Platforms ve středu poskytla první možnost pohledět na jejich první fyzický obchod, který obsahuje velkou obrazovku, která má být doslova od podlahy až ke stropu. Obrazovka slouží pro předvádění her na headsetech pro virtuální realitu. Jsou zde umístěny i místnosti pro testování jednotlivých zařízení umožňujících videohovory.

Obchod, který se má otevřít 9. května, se nachází v hlavním kampusu jednotky Meta's Reality Labs ve městě Burlingame v Silicon Valley v Kalifornii. Zde se i vyvíjí hardwarové produkty, které společnost hodlá prodávat právě v kamenném obchodě. Včetně chytrých brýlí Ray-Ban, zařízení pro videohovory Portal a headsety Oculus VR.

Fundamentální analýza akcie Meta Platforms (FB)

Jdeme tedy na poslední hospodářský výsledek za první kvartál letošního roku. Jak vyplývá z grafu, obrat znatelně mezikvartálně klesl o více jak 17 % na 27,91 miliardy USD. Meziročně je to růst o 6,6 %. Provozní zisk šel dramaticky dolů, mezikvartálně o 32,27 % na 8,52 miliardy USD. Meziročně o téměř 25 %. Což jsou jednoznačně projevy inflace.

Meta si připsala čistý zisk 7,5 miliardy USD. Mezikvartálně jde o silný pokles o 27,5 % z 10,3 miliardy USD. Meziročně je výsledek nižší o 21 %. Podotýkám však, že první kvartál roku 2021 byl též dost slabý. EBITDA klesla o téměř 27 % na 10,68 miliardy USD. Meziročně je to sestup o 6 %. Volné cash flow mezikvartálně vzrostlo o 65,5 % na 39,12 miliardy USD.

Zisk, výnos a čistá marže za jednotlivé kvartály
Zisk, výnos a čistá marže za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže byla ve výši 78,5 %. Provozní marže více jak 30 %. Čistá zisková marže dosahovala téměř 27 %. Ze sledovaných období vidíme, že marže jsou tentokrát jednoznačně slabší.

Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky
Zdroj: tradingview.com

Zisk na akcii (EPS) je 2,72 bodů. Poměrový ukazatel P/E je k prvnímu kvartálu 16,81 bodů. Zase v kontrastu s předešlými čtvrtletími je to znatelně méně – takhle nízké P/E bylo posledně v roce 2018. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je přes 29 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje 26,5 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) se pohybuje na 2,81 bodech. Meta Platforms drží poměrně velkou likviditu, díky které mohou ihned zaplatit dluhy, které jsou v krátkodobém horizontu splatné. Čili v hotovosti Meta drží 15,18 miliardy USD. V krátkodobých investicích 29 miliard USD.

Celková aktiva a celkové závazky
Celková aktiva a celkové závazky
Zdroj: tradingview.com

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,12 bodů a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je téměř nulové. Meta Platforms má celková aktiva za 164,22 miliardy USD, zatímco celkové závazky jsou v hodnotě cca 41 miliardy USD. Poměr závazků vůči aktivům je tedy roven 0,25 bodům. Celkový vlastní kapitál je proto na vysoké úrovni, 123,23 miliardy USD. Celkový dluh představuje 14,46 miliardy USD.

Technická analýza Meta Platforms (FB)

Jak jsem říkal v úvodu, trh byl technicky na pohyb směrem nahoru připravený. Všechny časové rámce byly totiž dosti přeprodané a z průběhu křivky indikátoru RSI bylo znát, že prodejcům lidově řečeno dochází pára. Akcie Meta Platforms proto mají tržní minimum na S/R levelu, který je kolem 180 USD. Jak je vidno z grafu, je zde dle objemového profilu point of control, takže se jednalo snad o nejpravděpodobnější místo pro začátek oživení na trhu.

denní graf akcie Meta
Denní graf akcie Meta
Zdroj: tradingview.com

Kurz se hodně rychle dostal nad S/R level 212 USD, což je zhodnocení o více jak 32 %. Těch 212 USD je úroveň, nad kterou se býci posledně moc dlouho neudrželi. Uvidíme tedy, zda tentokrát vyvinou dostatečně silný nákupní tlak, aby se cena vyšplhala alespoň na S/R level 250 USD. Uvedenou hladinu lze považovat za takový první silnější oříšek, protože se tady nachází rezistenční konfluence. Konfluence v podobě low volume node (malá špičatost profilu) dle objemového profilu, S/R levelu a 100denního klouzavého průměru. Čili až zde se bude lámat ten pomyslný chleba.

Závěrem

Z toho krátkodobého hlediska se může zdát, že první čtvrtletí letošního letošního roku nedopadlo pro Meta Platforms moc dobře. Když ovšem poslední výsledky vezmeme v mnohem dlouhodobějším kontextu, zjistíme, že ta čísla nejsou zas tak špatná. Navíc byla ze strany trhu 100% očekávaná.

Čekalo se pouze na to, zda výsledky nebudou horší. Proto se projevil fenomén fait accompli – hotová věc. A rally mohlo začít. Zatím se ale kurz technicky nikam příliš neposunul. Prvně je nutné překonat S/R level 250 USD. Následně je nemalá šance třeba i na zaplnění toho širokého gapu, který se tyčí mezi 248 – 328 USD.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo