Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké ropné sklady začínají praskat ve švech! Cena ropy pod nulou

Publikováno
Americké ropné sklady začínají praskat ve švech! Cena ropy pod nulou
Zdroj: depositphotos.com

Velký vliv na včerejší obrovský propad ceny ropy mají i americké ropné sklady, které už teď hlásí nedostatek kapacity na uskladnění plánovaného objemu ropy. Některé z nich jsou již teď více než z poloviny naplněné. Pro příklad jeden ze skladů už disponuje 55 miliony barelů, přičemž největší ropné sklady v USA mají celkovou kapacitu pouze 76 milionů barelů.

Těžaři teď tedy stojí před jasnou volbou, a to začít snižovat těžbu nebo riskovat přeplnění všech dostupných skladů. Pokud se tak stane, může se však jednat o pozitivní krok pro cenu ropy, která by následně mohla i posílit. Stále je však potřeba počítat s tím, že nabídka bude i nadále převyšovat nabídku a ani pandemie koronaviru, ani politické neshody jen tak ze dne na den nezmizí.

Cena ropy se na moment dostala i do záporu!

Včerejší den, 20. duben 2020, se pravděpodobně zapíše do dějin jako úplně nejhorší den pro ropu v historii. Ceny ropy na dnes ráno uzavřených futures kontraktech totiž klesly o více než 100 % a jejich cena se tak dostala do záporu – pod nulu.

Ve zkratce nyní tedy prodávající musí zaplatit kupujícím, aby od nich ropu vůbec odebrali. A jak je to vůbec možné, proč by někdo platil za to, že si něco nemusí koupit?

Všichni se totiž ropy chtěli zbavit, protože nemají kam ji uskladnit a náklady na její uskladnění by byly mnohem vyšší, než zaplatit prodávajícím, aby si ji nechali.

cena ropy v záporu
Cena ropy se dostala až téměř na -40 dolarů za barel (Zdroj: Bloomberg)

Opatření ze strany OPEC jsou nedostatečná

Už několik měsíců je vyvíjen silný tlak na OPEC, aby snížila objem těžby ropy. To se také stalo a země shromážděné pod touto organizací se rozhodly přistoupit ke snížení těžby o 9,7 milionů barelů denně. K tomuto snížení přistoupilo s překvapením i Rusko ale i to nestačí k tomu, aby se situace ohledně této komodity uklidnila.

Podle většiny analytiků bude nadále převyšovat nabídka nad poptávkou a celkové snížení je tak vzhledem k okolnostem nedostatečné. Prozatím se však žádné další omezení těžby ze strany OPEC neočekává a situace ohledně ropy je stále nejasná.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎