Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » AMD skvělými výsledky ničí konkurenci, značí technická a fundamentální analýza pokračující růst?

AMD skvělými výsledky ničí konkurenci, značí technická a fundamentální analýza pokračující růst?

AMD skvělými výsledky ničí konkurenci, značí technická a fundamentální analýza pokračující růst?
Zdroj: depositphotos.com

Tato americká společnost zažívá již mnoho let ukázkový rozvoj jak v podnikání samotném, tak na akciových trzích. Začátkem roku 2022 ovšem přišel zdvižený prst v podobě téměř 40% akciového propadu. V tomto článku si představíme nejnovější fundamenty společnosti AMD, srovnáme jejich výsledky s výsledky konkurence a zaměříme se na technickou analýzu, která investorům naznačí budoucí směřování akcií této společnosti.

Akciový graf společnosti AMD
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost AMD je jednou z hlavních účastníků na poli "čipových válek", ve kterých společně s akciemi Intel soupeří o prvenství ve výrobě čipů na americké půdě, a zároveň se společně snaží konkurovat korejskému výrobci čipů Samsung, který si díky novým technologiím udržuje světové prvenství. I když si prozatím v "čipovém souboji" na americké půdě vede lépe Intel, společnost AMD dominuje v ostatních disciplínách, především v ziskovosti (meziroční nárůst tržeb Intel je 1,49 %, zatímco AMD 68,3 %) a i vzájemná korelace akciových grafů hovoří jasně ve prospěch AMD.

Korelace akcií společnosti AMD a společnosti Intel
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Růst akcií společnosti AMD odstartoval nástup nové výkonné ředitelky Lisy Su v roce 2015, kdy společnost tímto krokem přesvědčila investory, kteří do společnosti začali vkládat nemalé peníze. Od té doby společnost zaznamenává pouze růst, který gradoval v roce 2021, kdy AMD vykázala zisky ve výši 16,4 miliardy USD. Analytici předpokládají růst tržeb AMD v roce 2022 až na 21,5 miliardy USD. Výkonná ředitelka Su, má jasno v tom, proč vidět budoucnost pozitivně.

Lisa Su(výkonná ředitelka): "Stále máme velmi ambiciózní soubor cílů, pokud jde o to, co věříme, že můžeme udělat. V příštích několika letech vidíme zrychlený růst, protože lidé potřebují více výpočetní techniky."

Nedostatky v "čipovém závodě" vynahrazuje společnost AMD výstavbou a pronájmem velkých datových center, které využívají technologičtí giganti, jako jsou například společnosti Google Alphabet Inc. nebo Amazon. AMD také soutěží se společností NVIDIA na trhu s grafickými čipy, kde dodává tyto komponenty společnosti Microsoft, pro jejich herní konzole Xbox.

Všechny tyto aktivity společnosti AMD vedly k velmi dobrým výsledkům v posledním kvartále roku 2021, kdy se čisté zisky společnosti zastavily na hodnotě 974 milionu dolarů. Výpočetní divize zaznamenala nárůst tržeb o 32 % a to díky navýšení prodejů procesorů Ryzen. Začátkem roku navíc Čínské regulační orgány schválily akvizici společnosti Xilinx, čímž AMD navýší svojí konkurenceschopnost v segmentu programovatelných procesorů.

Technická analýza

Za poslední dva roky růst téměř 260 %. To je úžasný výkon, který akcie této společnosti předvedly. Na začátku roku 2022 ovšem nastal výrazný propad, který souvisel se všeobecným poklesem technologických firem a indexu S&P 500.

Měsíční akciový graf společnosti AMD
Měsíční akciový graf společnosti AMD
Zdroj: tradingview.com

Novoroční propad akcií vypadá jako zajímavá obchodní příležitost pro dlouhodobé investory. Trh totiž reagoval silnou nákupní reakcí na supportní zónu na ceně 100 USD. Tato zóna byla navíc podpořena 50 % Fibonacciho retracementu. Další support se nachází až na cenové úrovni 75 USD. Případný test této cenové úrovně by nabízel další možnost vstupu dlouhodobých investorů do obchodní pozice. Na druhou stranu by pokles akcií pod tuto hodnotu mohl znamenat problémy společnosti a konec pozitivních dní.

Závěr

Díky vysoké diverzifikaci příjmů dokázala společnost AMD za posledních 5 let výrazně posílit svoji pozici na trhu. Akcie této společnosti navíc dosahují vysoké výkonnosti a výrazně porážejí svého největšího konkurenta Intel. Velmi důležitým fundamentem, pro budoucí růst společnosti AMD bude výsledek "čipových válek", kterých se společnost díky svému zaměření účastní, nicméně se nejedná o jedinou stránku podnikatelských aktivit této společnosti.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo