Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akvizice konkurenta za 26 miliard dolarů! Vzniká nový důležitý hráč v ropném odvětví?

Akvizice společnosti Endeavor Energy Partners společností Diamondback Energy za 26 miliard dolarů může výrazně ovlivnit zavedené pořádky v odvětví. Pojďme se podívat na detaily obchodu.

Publikováno
Akvizice konkurenta za 26 miliard dolarů! Vzniká nový důležitý hráč v ropném odvětví?
Zdroj: depositphotos.com

Akvizice společnosti Endeavor Energy Partners, největšího soukromého producenta ropy a zemního plynu v Permské pánvi (rozlehlé území na jihozápadě Texasu o rozloze odpovídající trojnásobku České republiky), je významnou událostí v probíhající konsolidaci odvětví ropy a zemního plynu.

Kupuje ji společnost Diamondback Energy.

Podrobnosti transakce

Transakce o hodnotě přibližně 26 miliard dolarů bude uhrazena z hotovosti a akciích – smlouva o fúzi stanovila, že společnost Endeavor obdrží přibližně 117,3 milionu kmenových akcií společnosti Diamondback a 8 miliard dolarů v hotovosti.

Poznámka

Transakce, jejíž dokončení se očekává ve čtvrtém čtvrtletí, bude znamenat, že 60,5 % nového subjektu budou vlastnit akcionáři společnosti Diamondback a zbytek akcionáři společnosti Endeavor.

Tato akvizice staví společnost Diamondback do pozice třetího největšího producenta ropy a zemního plynu v Permské pánvi, přičemž zaostává pouze za obřími společnostmi Exxon a Chevron.

Akcie Diamondback v reakci na zprávu vyletěly nahoru

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FANG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Dohoda mezi společnostmi Diamondback a Endeavor odráží širší trend v odvětví, kdy společnosti využívají vysokého ocenění svých akcií k pohlcení menší konkurence, a posilují tak své pozice v očekávání budoucích změn na trhu.

Permská pánev byla v roce 2023 svědkem řady konsolidací zaměřených na zvýšení produkce, přičemž významným příkladem je také akvizice společnosti Pioneer Natural Resources Exxonem za přibližně 60 miliard dolarů.

Jaké plynou společnosti ze spojení výhody?

Endeavor je firma s téměř 45letou historií a očekává se, že v roce 2024 bude produkovat 350 000 až 365 000 barelů ropy denně.

Šéf Diamondbacku, Travis Stice, vyzdvihl schopnost Endeavoru být předním a zároveň nízkonákladovým producentem v Permské pánvi, což v posledních 12 letech firma dokázala. Stice doufá, že se podaří nákladovou strukturu přenést na větší objem aktiv.

Předpokládá se, že spojený subjekt přinese významnou produkci 816 000 barelů ropy denně s očekávaným ročním synergickým efektem ve výši 550 milionů dolarů – náklady ušetřené na úsporách z rozsahu.

To by se v průběhu příštího desetiletí mělo promítnout do čisté hodnoty přesahující 3 miliardy dolarů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎