Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Aktualizované predikce CBA a Evropské komise – Letos i příští rok bude nižší růst HDP české ekonomiky

Aktualizované predikce CBA a Evropské komise – Letos i příští rok bude nižší růst HDP české ekonomiky

Aktualizované predikce CBA a Evropské komise - Letos i příští rok bude nižší růst HDP české ekonomiky
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, jak se daří naší ekonomice? Jaká je situace letos a jaká bude příští rok? Česká bankovní asociace a Evropská komise nyní zveřejnily aktualizovanou předpověď vývoje tuzemského HDP pro letošní i příští rok. 

1) Česká bankovní asociace

Dle aktualizovaných odhadů ekonomů českých bank jakožto České bankovní asociace (ČBA) dojde letos a také příští rok k menšímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) oproti dřívějším odhadům.

Letos dojde k růstu HDP o 2,6 % a v roce 2022 o 3,9 %. Zatímco dle srpnové prognózy měl být růst v roce 2021 o 3,4 % a následující rok o 4,5 %.

Prognóza růstu HDP
Prognóza růstu HDP
Zdroj: cbaonline.cz

HDP v roce 2021

Bankovní asociace ve své aktuální prognóze uvádí, že nejenže růst ekonomiky ve 3. čtvrtletí mírně zklamal, ale ani v závěru letošního roku nelze vzhledem k přetrvávajícím problémům v subdodavatelských vztazích a zrychlení inflace očekávat příliš optimistické hodnoty. Ačkoliv srpnová prognóza odhadovala růst v posledním čtvrtletí aktuálního roku minimálně o 1 %, nyní je shoda pro poslední kvartál stagnace či dokonce mírný propad ekonomiky.

Jakub Seidler z České bankovní asociace uvádí, že oživování světové ekonomiky v druhé polovině letošního roku bylo stále citelně ovlivněno narušenými odběratelskými vztahy a nedostatkem materiálů. Tyto problémy sice mírně ustupují, budou však patrně přetrvávat i v první polovině příštího roku. K tomu se přidává energetická krize, která nepříznivě dopadne jak na řadu firem, tak spotřebu domácností.

HDP v roce 2022

ČBA předpokládá pro příští rok růst ekonomiky o 3,9 %. Dřívější prognóza očekávala rychlejší růst a to o 4,5 %. Důvodem bude rychlejší inflace dopadající na spotřebu domácností a také stále pokračující problémy v subdodavatelských vztazích. Předpokládá se, že zejména během první poloviny roku 2022 budou tyto subdodavatelské problémy brzdou světového a tudíž i národního hospodářství.

Oproti roku 2021 by měla zrychlit zejména investiční aktivita, která bude tahounem růstu. Odhady a prognózy se zejména liší v dopadu inflace na spotřebu domácností. U jednotlivých prognóz se velmi liší budoucí růst spotřeby domácností v intervalu 2,4 až 6,5 %. 

2) Evropská komise 

Růst HDP ČR v roce 2021

Také dle Evropské komise dojde ke zpomalení růstu českého HDP a to na hodnotu 3 % oproti původnímu očekávanému růstu 3,9 %. Dle komise je důvodem hlavně pokračující nedostatek některých surovin a materiálů. Tento nedostatek se může projevit na produkci a zejména exportu automobilového průmyslu zejména do západní Evropy. Oproti ČBA má evropská komise shodu v tom, že růst české ekonomiky potáhne především spotřeba domácností, která zůstane vysoká zejména díky pokračující stabilní situaci na trhu práce. 

Růst HDP EU v roce 2021

Co se týče celé Evropské unie, tak Evropská komise očekává letos rychlejší růst díky úspěšnému zotavení z koronavirové krize, než se původně čekalo. Komise vylepšila odhad růstu HDP celé EU na 5 % oproti letnímu odhadu o 4,8 %.

Růst HDP EU v roce 2022

V příštím roce očekává komise růst hospodářství o 4,3 % oproti předchozímu odhadu, který měl hodnotu 4,5 %. Důvodem pomalejšího růstu budou vysoké ceny energií a nedostatek surovin.

Závěr

Obě aktualizované prognózy ČBA i Evropské komise předpokládají zpomalení růstu české ekonomiky. Prognóza ČBA je trochu pesimističtější. Představitelé obou institucí předpokládají zpomalení růstu letos i příští rok o několik desetin procent.

Zdálo by se, že se jedná o malou korekci v odhadu růstu HDP směrem dolu. Ovšem i takto malé snížení znatelně pocítí veškeré subjekty v ekonomice včetně veřejných rozpočtů. V příštím roce bude rozhodující zejména to, jak zareagují spotřebitelé na rostoucí inflaci. Zda budou v době rostoucích cen omezovat spotřebu či nikoliv. Hlavně tento faktor rozhodne o vývoji tuzemského HDP v roce 2022.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo