Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Očekává se, že v roce 2024 Fed sníží úrokové sazby. Připravte si peníze, pokud se bude opakovat historie, čeká nás velmi zajímavý vývoj!
V roce 2024 se obecně očekává, že Federální rezervní systém (FED) sníží úrokové sazby a převládá optimismus, že americká ekonomika zvládne tzv. “soft landing” – tedy měkké přistání. O náladě na trzích svědčí i lednový výkon indexu S&P 500.
Výkonnost akciových indexů S&P 500 a Nasdaq po předchozích změnách sazeb Fedu nabízí náhled na potenciální budoucí výnosy. V minulých cyklech tyto indexy za šest měsíců vzrostly o 11 %, resp. 12 % od posledního zvýšení sazeb.
Šestiměsíční zisky současného cyklu po posledním zvýšení sazeb v červenci 2023 jsou však skromnější, a to přes 7 % u indexu S&P 500 a 10 % u Nasdaqu.
Z historického hlediska, když Fed přechází od zvyšování úrokových sazeb ke snižování, aniž by ekonomika upadla do recese, akciový trh často zaznamenává výrazné zisky. Po počátečním snížení sazeb přišly zpravidla v následujících šesti měsících téměř 10% výnosy pro indexy S&P 500 i Nasdaq.
V polovině 90. let pak vzrostl index S&P 500 po sérii snížení sazeb za rok 1995 dokonce o 34 %.
Jurrien Timmer, šéf globálních makro strategií společnosti Fidelity, poznamenává, že trh si zřejmě bere příklad z tohoto období.
Trh předjímá obrat měnové politiky Fedu a očekává snížení sazeb již v květnu, ne-li už v březnu. Tuto prognózu podporuje jádrová míra inflace, která na anualizované bázi za šest měsíců klesla pod 2 %, což signalizuje konec zvyšování sazeb a možnost jejich snížení.
Současná tržní rally, vedená giganty v oblasti umělé inteligence, jako jsou Nvidia a Microsoft, má ale i další paralely s 90. lety. Nástup umělé inteligence však enormně navýšil investice do této technologie a vynucuje si srovnání s dotcom bublinou.
Tehdejší rozmach internetu a velmi rychle rostoucí množství osobních počítačů v amerických domácnostech vedlo k přehnanému optimismu, vzniku velkého množství internetových businessů a nadhodnocení společností, které rostly jako houby po dešti.
Současná valuace technologických firem i samotného indexu S&P 500 je také vysoká. Vždyť ceny akcií Nvidia jsou na úrovni téměř 30násobku budoucích zisků a širší sektor informačních technologií v rámci indexu S&P 500 je oceněn na 28násobek budoucích zisků.
Chceme-li ale srovnávat současnou situaci divokými devadesátkami, cena akcií Nvidia by musela vzrůst čtyřnásobně (na forward P/E na úrovni 120), aby se přiblížila například vrcholu akcií Cisco z počátku roku 2000.
Celkové ocenění indexu S&P 500 je pak sice nyní na úrovni 20násobku forwardových zisků a to je hodnota, které dosahuje jen zřídka a nikdy se na ni neudržel déle než několik let. Na začátku roku 2000 však dosáhl hodnoty téměř 50.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.