Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Federální rezervní systém přistupuje ke snižování úrokových sazeb obezřetně, přestože uznává pokrok v omezování inflace v USA. Kdy tedy dojde k prvnímu uvolnění měnové politiky?
Ve středu byl zveřejněn zápis ze zasedání Fedu, které proběhlo na konci ledna a vyplývá z něj opatrný přístup ke snižování úrokových sazeb, které trh netrpělivě očekává.
Většina představitelů se shodla, že ačkoli je americká ekonomika na dobré cestě ke zkrocení inflace, je důležité na uvolnění měnové politiky neuspěchat.
Úroková sazba americké centrální banky zůstává na hodnotě 5,4 %, což je nejvýš za posledních 22 let. Tak vysoko se dostala po celkem 11 zvýšeních, kterými se Fed od března 2022 snažil zakročit proti rychle rostoucí inflaci.
V červnu 2022 inflace dosáhla 9,1 %, čímž překonala čtyřicetileté maximum.
A právě růst cen je to, co tvůrce monetární politiky v současnosti nejvíce zajímá a podle čeho rozhodují o výši sazeb.
Oblíbeným ukazatelem inflace je růst spotřebitelských cen, který v lednu činil 3,1 %, a to je více než se očekávalo.
Přesto inflace zpomaluje a čelní představitelé Fedu to na svém zasedání i uznali. Chtějí, ale potvrzení, že inflace bude klesat k 2% cíli a k tomu potřebují další data.
Podle atlantského Fedu ekonomické údaje za první čtvrtletí zatím ukazují na růst HDP o 2,9 %. V roce 2023 i přes utaženou měnovou politiku HDP rostl o 2,5 %.
I trh práce roste svižným tempem a jen v lednu vzniklo 353 tisíc nových pracovních míst.
Akciím amerických firem se také daří a index S&P 500 už letos stihl překonat své historické maximum.
Ačkoli by se mohlo zdát, že jsou to právě ta data, která Fed potřebuje k potvrzení, že nastal čas pro uvolnění měnové politiky, opak je pravdou.
Předseda Fedu Jerome Powel se v rozhovoru pro pořad televize CBS vyjádřil, že se snižováním sazeb není třeba spěchat, protože aktuální vysoké úrokové míry nebrzdí růst ekonomiky.
Při takto silné ekonomice máme pocit, že k otázce, kdy začít snižovat úrokové sazby, můžeme přistupovat opatrně.
Další informace, kterými Fed jednání o snížení podmiňuje tak poskytnou až únorové údaje o inflaci. Ty pak budou probírány na březnovém zasedání.
Dříve byly obchodníci přesvědčeni, že k prvnímu snížení sazby dojde začátkem roku. Poté upravili svá očekávání na snížení v březnu právě po příštím zasedání.
Po středečním zveřejnění zápisu však očekávají snížení nejdříve v květnu a spíše až potom v červnu. Tím se počet předpokládaných snížení omezuje na 4, místo dříve předpovídaných 6.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.