Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
omv
OMV
Akcie OMV (OMV) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

42,84€ (1 085 Kč)

-3,2 % za 7 dní

omv

Akcie OMV (OMV) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií OMV
Graf OMV

42,84€ (1 085 Kč)

-3,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií OMV

Logo OMV
OMV/OMV
Načítání
Načítání
Kupte si akcie OMV Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost OMV

Tržní kapitalizace 13,02 mld.€ EBITDA 6,95 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,81
Roční dividenda na akcii 2,95€ P/E (Cena k zisku) 8,36
Dividendový výnos 7,41 % Návratnost aktiv 5,43 %
Příjmy společnosti 35,85 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 7,55 %
Příjmy na akcii 109,7€ Provozní marže 13,12 %
Účetní hodnota na akcii 49,9€ Zisková marže 4,55 %
Hodnota podniku 19,88 mld.€ Cílová cena Wall Street 56,65€

Informace o akciích OMV

První čerpací stanice OMV v České republice (v té době ještě v Československé republice) byla otevřena v roce 1991. Značka OMV nám tedy není cizí. A cizí není většině lidí světa, jedná se totiž o 413. největší veřejně obchodovanou společnost světa (dle Forbes Global 2000 z roku 2021).

Zdroj: omv.cz
OMV čerpací stanice
OMV čerpací stanice

OMV ovšem není jen o síti čerpacích stanic, ale především o průzkumu, těžby ropy, rafinaci, následné distribuci a také o dceřiných společnostech včetně vedlejších produktů. To vše znamená obrat kolem 40 miliard eur ročně. Přitom se na něm podílí “jen” lehce přes 20 000 zaměstnanců.

Akcie OMV jsou kótované na burze ve Vídni, ale obchodovat je budete nejčastěji na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Zadávat obchodní příkaz na pod tickerem OMV.DE můžete pondělí až pátek od 9:15 do 17:45.

Než se do obchodování pustíte, přečtěte si vše o akciích. Samozřejmě také pokračujte v tomto článku, kde si akcie OMV detailně představíme. Ukážeme si především celý záběr této společnosti a pozastavíme se i nad vysokou volatilitou akcií a problémy OMV.

Obsah článku

O společnosti OMV

OMV je zkratka pro Österreichische Mineralölverwaltung Aktiengesellschaft (původní zkratka ÖMV byla zjednodušena na OMV, protože přehláskované Ö dělalo v mnoha zemích problémy). Jedná se o nadnárodní ropnou, plynárenskou a petrochemickou společnost se sídlem ve Vídni.

Zemní plyn představuje 59 % výnosů OMV, ropa si připisuje zbylých 41 %.

Společnost OMV bychom mohli rozdělit na tři velké divize:

 • Průzkum a těžba
 • Rafinace a marketing
 • Chemikálie, vedlejší produkty, ostatní

V oblasti průzkumu a těžby má OMV velmi široký záběr, působí ve velké části světa, konkrétně:

 • střední a východní Evropa
 • Střední východ
 • Afrika
 • Severní moře
 • Asie
 • Tichomoří

V těchto oblastech probíhá těžba a případný průzkum dalších ložisek ropy a zemního plynu. Z úspěchů můžeme zmínit například rumunský projekt Neptun a jeho vrt Domino 1 v Černém moři. Ten má potenciál být nejvýznamnějším objevem plynu pro OMV v 21. století.

Zdroj: omv.com
Rafinerie Schwechat
Rafinerie Schwechat

Rafinace a marketing je dalším důležitým prvkem OMV. V tomto kontextu jsou nejdůležitější tyto tři rafinerie:

 • Schwechat (Rakousko)
 • Burghausen (Německo – Bavorsko)
 • Petrobrazi (Rumunsko)

Celkem tyto rafinérie produkují až 17,8 milionů tun petrochemických produktů. Z toho až 9,6 milionu tun ropy zvládne zpracovat rakouský Schwechat. Rafinérie Schwechat byla první rafinérií OMV, v provozu je od roku 1960. Dnešní Schwechat je jednou z nejmodernějších vnitrozemských rafinérií. Rafinérie Schwechat je k vidění přímo na okruhu Vídně. Pokud pojedete na stejnojmenné vídeňské letiště nebo budete od Brna mířit na jih, nemůžete tuto rafinérii minout.

Na rafinérii přímo navazují čerpací stanice, těch provozuje OMV zhruba 1 800 v osmi zemích světa.

Z poslední divize chemikálií a vedlejších produktů je OMV nejdůležitější dceřiná společnost Borealis AG. Borealis je osmým největším světovým výrobcem polyethylenu a polypropylenu. Jedná se o základní chemikálie pro další zpracování. Výsledným produktem jsou plasty či fólie. Jen roční tržby Borealis jsou kolem 7 miliard EUR.

OMV je z velké části vlastněna státní rakouskou firmou ÖBAG (státní investiční fond). Podívejte se na hlavní akcionáře OMV.

Akcionáři OMV:

 • ÖBAG: 31,5 % (státní investiční fond Rakouska)
 • Mubadala Petroleum and Petrochemicals Holding Company: 24,9 % (státní společnost Abu Dhabi)
 • Průmysloví investoři: 30,6 %
 • Ostatní: 13 %

Historie OMV

Historie OMV se píše od 3. července 1956. V tento den je společnost zapsána pod jménem Österreichische Mineralölverwaltungs Aktiengesellschaft. Již o 4 roky později se otevírá první rafinérie, a to již nám známý a výše zmíněný Schwechat.

OMV uzavírá nám známého roku 1968 smlouvu s SSR o dodávkách zemního plynu. To je pro OMV velmi důležitá smlouva.

V historii OMV a především v té obchodní je významný rok 1987. Došlo k privatizaci 15 % a ke kotaci na burze. Tím se OMV stává veřejně obchodovanou společností.

OMV se vyvíjí i v letech 90. Otevírá síť čerpacích stanic, kupuje 25 % podíl v Borealis a naopak do OMV významně investuje International Petroleum Investment Company z Abu Dhabi (19,63 %).

Z historie 21. století je důležité zmínit podíl v konkurenční ropné společnosti – Mol. OMV vlastnila 20,2 % této maďarské společnosti a OMV dokonce podala nabídku na převzetí Molu. K tomu nedošlo a OMV celý svůj podíl na Mol v roce 2009 prodává.

OMV dále rozšiřuje síť čerpacích stanic i průzkumné a těžební aktivity. Úspěch se dostavuje v roce 2012, kdy rumunský vrt Domino 1 projektu Neptun v Černém moři objevuje nejvýznamnější zásoby plynu pro OMV v tomto staletí.

Zmínit musíme navýšení podílu ve společnosti Borelis na 75 %, k tomu došlo v roce 2020. Jak vidíte, OMV pořád roste a zdá se, že zde máme jen samá pozitiva. Ovšem je tady i jedno dlouhodobě kontroverzní téma, to se vleče již od roku 2010.

V červnu 2010 zveřejnila Evropská koalice pro ropu v Sudánu zprávu s názvem “Nezaplacený dluh”. V tomto případě byl obviněn Lundin Petroleum (hlavní provozovatel), OMV a Petronas z válečných zločinů a zločinů vůči lidskosti při průzkumných a těžebních pracích v Sudánu. Násilné vysídlení, drancování, vypalování, znásilňování žen, mučení, únosy dětí i zabíjení. Ve zprávě jsou zmíněny všechny tyto závažné činy na kterých se mělo OMV podílet (skrz vládní jednotky a tzv. “veřejný zájem”).

Zdroj: omv.com
Kde všude působí OMV
Kde všude působí OMV

Detaily situace v Sudánu neobjasníme. Určitým podílem se na tom zřejmě část OMV podílela. Ovšem jak, do jaké míry to bylo pochybení jednotlivců, do jaké míry nátlak ostatních firem atd. To by byla čistá spekulace.

Vývoj ceny akcií OMV

Akcie OMV se pohybují v pásmu od 20 do 60 EUR za akcii. To je široké pásmo, které ovlivňuje mnoho interních a externích faktorů.

Logo OMV
OMV/OMV
Načítání
Načítání
Kupte si akcie OMV Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vysoká volatilita je způsobena vývojem ceny ropy a rozhodnutím společenství OPEC. To je přímo navázáno na světovou ekonomickou situaci. Samotná cena ropy zavírá/otevírá i nákladnější druhy těžby, případně podporuje hledání příležitostí. Konkrétně se můžeme bavit například o ropných břidlicích.

Obdobně je to i s cenou plynu, nových nalezištích a politické situaci. V tomto případě cenu plynu v Evropě zásadně ovlivnila válka na Ukrajině z roku 2022.

Cenu plynu, ropy, politická rozhodnutí ani OPEC nemůže OMV nijak ovlivnit a musí reagovat na aktuální situaci. Naopak může OMV ovlivnit investice do výzkumu, vývoje, kvalitu svých služeb, zabezpečení vhodných pracovních podmínek a vhodné chování k lidem a přírodě obecně. Humanitární a ekologické prohřešky se neodpouštějí a cenu akcií výrazně ovlivňují.

Dividendy OMV

OMV patří mezi dividendové akcie. Dividendu vyplácí jednou ročně a v letech 2020 až 2022 se v průměru jednalo o příjemných 5 % na akcii.

Od roku 1987 pouze jednou došlo k nevyplacení dividendy, byl to rok 1993. Jinak každý rok pravidelně OMV dividendu vyplácí. Je tedy velká pravděpodobnost, že bude OMV vyplácet dividendu i v letech následujících.

Pokud vás dividendové akcie zajímají více, podívejte se na seznam dividendových králů a aristokratů. To jsou akciové společnosti, které navyšují dividendu aspoň 25 let (aristokraté), některé i více jak 50 let (králové).

Investice do akcií OMV

Investovat do akcií OMV je dnes jednoduché, stačí vám připojení k internetu. Na výběr máte ze dvou základních možností. První je dlouhodobá investice do akcií jako takových. Druhou možností jsou krátkodobé investice, to jsou případy, kdy máte nakoupený obchod jen vteřiny, minuty, hodiny, maximálně nižší jednotky dní. Na tento typ obchodování se hodí technická analýza a finanční derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií OMV

Nákup klasických akcií je nejsnazší a mnohdy i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky.

OMV navíc nabízí dividendu. Pokud budete akcie v rozhodné datumu držet, můžete se jednou ročně (květen-červen) těšit na připsání dividendy. Dividenda se vám připíše na obchodní účet u brokera. Je čistě na vás, zda si ji necháte vyplatil nebo použijete k dalším investicím.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

XTB rozhodně není jedinou možností, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu.

Cena akcií OMV byla v roce 2021 až 2022 na úrovni 50 EUR za akcii, použijme tuto cenu a kupme 10 akcií OMV. Na takový obchod potřebujeme 500 EUR.

Pokud cena vzroste o 20 % na 60 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i celková investice. Akcie jsme nakoupili za 500 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. Prodáme je za 600 EUR a máme zisk 100 EUR (10 EUR za každou akcii)

Zisk 100 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžete nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií OMV

Pro krátkodobé obchody, tedy ve vteřinách, minutách, hodinách, maximálně ve dnech, se přímo nabízí obchodování s finančním derivátem a s finanční pákou. V takovém případě můžete vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Ke krátkodobému obchodování akcií lze doporučit CFD kontrakty. CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů OMV vám můžeme doporučit třeba RoboMarkets.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

S finanční pákou můžete koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Představit si to můžete jako obchodování s půjčkou. Ukážeme si to na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 500 EUR (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 EUR (pětinásobkem).

Nyní si můžete koupit rovnou 50 akcií OMV po 50 EUR (bez pákového efektu to bylo “pouze” 10 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 50 EUR na 60 EUR za jednu akcii OMV, zisk je pořád stejných 10 EUR na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 10, ale hned 50 akcií, tedy 50 x 10 = 500 EUR.

Při obchodování s finanční pákou je za stejných podmínek (výše investice, 20% zhodnocení) zisk 5x vyšší. Dokonce byste tímto zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, není to skvělé?

Je to skvělé! Přesně takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí ztráta. Máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku či ztráty.

Při obchodování s finanční pákou musíte navíc počítat s poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”). Poplatky jsme při naší demonstraci výše nezohlednili, stejně tak jsme ignorovali minimální částku, kterou si musíte u pákového obchodování na účtu nechat. Jakýsi bezpečnostní polštář (aby se v případě rychlého poklesu stihl obchod uzavřít a vy jste skončili s obchodním účtem na nule, a nikoliv v mínuse). Pro obchodování s částkou 500 EUR byste na obchodním účtu potřebovali ještě pár set EUR jako rezervu.

Kde koupit akcie OMV?

Akcie OMV, ať už klasické akcie nebo jako finanční derivát, můžete nakoupit či prodat kdekoliv. Potřebujete jen připojení k internetu, ideálně počítač a dobrého brokera.

Kdo je to broker?

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup na trh cenných papírů. Při výběru brokera buďte obezřetní, protože se v zásadě jedná o vašeho obchodního partnera a se špatným obchodním partnerem nikdy nemůžete dělat úspěšný business.

Za finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTBU XTB můžete akcie OMV obchodovat jako akcie. Doporučení nám kazí fakt, že CFD XTB nenabízí a museli byste se poohlédnout jinak, třeba k RoboMarkets.

Zdroj: RoboMarkets
CFD akcie u RoboMarkets
CFD akcie u RoboMarkets

Nikomu XTB nenutíme, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů. Například právě RoboMarkets nebo eToro. Případně navštivte srovnání akciových brokerů. Vždy si předem ověřte, že broker má v nabídce vámi požadované tituly a to včetně formy, ve které chcete obchodovat.

Akcie OMV jsou obchodované na frankfurtské burze. Obchodní hodiny jsou pondělí až pátek od 9:00 do 17:30.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií OMV a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií OMV? A co na akciích OMV sledovat?

OMV je 413. největší veřejně obchodovanou společnost světa, má jednu z nejmodernějších rafinérií a generuje roční tržby kolem 40 miliard eur a zaměstnává přes 20 000 lidí. Připočtěme k tomu dividendovou politiku a najednou zde máme žhavého kandidáta na investici.

Jedná se o nadnárodní ropnou, plynárenskou a petrochemickou společnost se sídlem ve Vídni. 59 % výnosů generuje zemní plyn a zbylých 41 ropa.

Žhavá investice do OMV trochu vychladne, když se podíváte na vývoj akcií. Zjistíte, že se cena akcií vykazuje v letech 2004 až 2022 pohyb v širokém koridoru 20 až 60 EUR. Tedy máme zde velkou volatilitu a na základě této zkušenosti nevidíme růstový potenciál.

Vývoj akcií OMV podléhá mnoha externím vlivům. OMV na tyto vlivy musí reagovat, ale nemůže je ovlivnit. Jedná se především o politická rozhodnutí, cenu ropy, plynu a jednání a regulace ze strany OPEC.

Pro investory to je navíc další zátěž a mnoho informací, které je potřeba sledovat. Nestačí jen koukat na finanční výsledky, investice a dění kolem OMV, například i nepříznivé kauzy.

Zapomenout nesmíme ani na fakt, že tento průmysl není zrovna zelený. Není aktuálně moderní a už vůbec ne propagovaný. Nehledě na fakt, že ropy i plynu jsou omezená množství a OMV musí představovat dlouhodobé směřování firmy a alternativy. To samozřejmě OMV dělá, investuje do udržitelných zdrojů i nových výzkumů, ale rozhodně není tak odhodlaná jako třeba Total.

Pokud jsme vás neodradili a máte již nějaké zkušenosti s obchodováním, lze OMV využít. Jen je potřeba počítat s větším množství dat a pohybem akcií do strany. Mimochodem mnozí obchodníci právě pohyb do strany vyhledávají, protože akcie jsou díky němu lépe čitelné a otvírá se zde možnost mnoha profitabilním investičním strategií. Zapomenout nesmíme ani na bonus ve formě dividendy.

A co si o akciích OMV myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál? A máte v portfoliu již nějakou společnost spojenou s ropou, plynem či těžbou obecně?

Více informací o akciích OMV (OMV)

Základní informace
Název společnostiOMV
TickerOMV
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.omv.cz/
Adresa sídla společnostiTrabrennstrasse 6-8, Vienna, Austria, 1020
Založeno1956
Datum IPO-
SektorEnergie
PrůmyslRopa/plyn a spotřební paliva
Zaměstnanci21 091
Vedení společnostiCEO & Chairman of Executive Board: Mr. Alfred Stern
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy23. 8. 1970
Datum ex dividenda5. 6. 2024
Roční dividenda na akcii2,95€
Dividendový výnos7,41 %
Výplatní poměr30,35 %
Příjmy
Příjmy společnosti35 851 001 856€
Příjmy na akcii109,7€
Růst příjmů čtvrtletně R/R-25 %
Valuace
Tržní kapitalizace13 019 813 888€
Hodnota podniku19 875 803 136€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,81
P/E (Cena k zisku)8,36
Očekávané P/E5,16
Účetní hodnota na akcii49,9€
Cílová cena Wall Street56,65€
Hodnota podniku k příjmům0,39
Hodnota podniku k EBITDA2,04
Cena k příjmům0,38
Rentabilita
EBITDA6 950 000 128€
Provozní marže13,12 %
Zisková marže4,55 %
Hrubý zisk16 795 000 000€
Zisk na akcii (EPS)4,76€
Zředěný zisk na akcii (EPS)4,76€
Očekávaný EPS (tento rok)14,56€
Očekávaný EPS (příští rok)11,85€
Očekávaný EPS (tento kvartál)3,75€
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R20,2 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,43 %
Návratnost vlastního kapitálu7,55 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 10:1
Datum posledního rozdělení11. 7. 2005
Ohodnoťte akcie firmy OMV
1
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat