Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesla, Nio a Rivian: Investice zralé na odstřel

Akcie Tesla, Nio ani Rivian aktuálně neslibují investorům nic moc pozitivního. Čelí zpomalující se poptávce po elektromobilech a cenovým tlakům.

Akcie Tesla, Nio a Rivian: Investice zralé na odstřel
Zdroj: deeply.cz

Tesla přišla o dalšího býčího podporovatele – ten v pondělí uvedl, že by zpomalující poptávka, rostoucí zásoby a zpřísňující se likvidita měly v příštím roce poškodit výsledky tohoto giganta v oblasti elektromobilů.

Kromě Tesly snížil analytik Mizuho, Vijay Rakesh, také hodnocení akcií Nio a Rivianvšechny na neutrální hodnocení z nákupního.

Vývoj ceny akcií Tesla, Nio a Rivian v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Nio / NIO
Načítání
Načítání
Načítání
Rivian Automotive / RIVN
Načítání
Načítání
Načítání

“Růst prodejů elektromobilů se zpomaluje a tolik potřebné levnější modely se nyní očekávají až koncem let 2025-2026. Domníváme se, že výrobci EV čelí problémům se ziskovostí a náběhem levnější výroby, přičemž podstupují zvýšená kapitálová rizika a trh EV v Číně se ochlazuje,” napsal Rakesh ve zprávě klientům.

Rakesh snížil svůj výhled růstu prodeje bateriových elektromobilů v roce 2024 na 15 %, přičemž ještě před dvěma měsíci předpovídal 25 %.

Uvedl, že snížení vládních dotací pro elektromobily a vyšší úrokové sazby a náklady na pojištění udržují špatnou cenovou dostupnost a poškozují poptávku po elektromobilech.

BYD pravděpodobně nedává Muskovi spát

Analytik snížil cílovou cenu akcií Tesla na 195 USD, což znamená přibližně 14% nárůst oproti aktuální ceně.

Uvedl, že Tesla sice zůstává globálním lídrem v oblasti elektromobilů s bezkonkurenčním rozsahem a ziskovostí, ale umírněný růst, konkurence v Číně, vyšší zásoby jsou výzvy, které by mohly poškodit výsledky v příštím roce.

Vývoj ceny akcie Tesla za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla, která v roce 2023 generovala téměř 23 % svých tržeb z Číny, čelí snížení cen o 10 % až 15 % ze strany konkurenčních čínských výrobců elektromobilů, včetně společností BYD (která se mj. stala největších prodejcem EV v posledním kvartále loňského roku), Li Auto a Xpeng.

To přimělo Teslu snížit ceny některých modelů až o 3 000 USD, ale také omezit výrobu.

Tesla v březnu ztratila nejméně dva býčí analytiky a jeden analytik se stal medvědem. Z 51 analytiků oslovených společností FactSet, kteří pokrývají společnost Tesla, je nyní jen 33 % býčích, 47 % neutrálních a 20 % medvědích.

Vývoj ceny akcie Nio za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nio Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rakesh se dále domnívá, že Nio bude mít problémy s udržením svých cen, vzhledem k cenovým válkám a skutečnosti, že jeho nejlevnější model začíná na přibližně 41 000 USD.

Snížil svou cílovou cenu akcií na 5,50 USD a snížil svůj odhad dodávek v roce 2024 o 20 % na 183 000 vozů, což je pod konsensem Wall Street, který činí přibližně 204 000 vozů.

Vývoj ceny akcie Rivian za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RIVN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rivian pak má sice silnou značku a solidní modely sportovně-užitkových a nákladních elektromobilů, ale vysoké ceny modelu R1 s cenami v rozmezí 70 000 až 95 000 USD jsou v současném ekonomickém prostředí problémem.

Dodávky levných modelů R2 a R3 jsou přitom zatím poměrně vzdálené, neboť jsou plánovány na první polovinu roku 2026.

Rakesh snížil cílovou cenu akcií Rivian na 12 USD a odhad dodávek v roce 2024 o 11 % na 74 500 elektromobilů, což je pod konsensem, který předpokládá přibližně 83 000 elektromobilů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.