Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesla jsou již 60 % pod svým maximem a bude hůř!

Akcie společnosti Tesla klesají, ale její růstový příběh je stále fascinující. Oživí její tržby nový cenově dostupný model?

Publikováno
Akcie Tesla jsou již 60 % pod svým maximem a bude hůř!
Zdroj: Depositphotos.com

Technologickým firmám se nadále daří a ceny akcií rostou. Jsou tu ale i výjimky, jako Apple nebo Tesla, která se obchoduje 60 % pod svou historicky nejvyšší cenou.

To vyvolalo mezi investory diskusi o tom, zda tento pokles představuje vhodný okamžik k nákupu.

Propad Tesly

Akcie Tesly zaznamenaly od začátku roku výrazný pokles o přibližně 30 %, čímž se odchýlily od vzestupného trendu širšího trhu. Technologický akciový index Nasdaq 100 dosáhl naopak historického maxima a cca 10 % si připsal.

Porovnání akcií Tesla s širším technologickým trhem v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Navzdory poklesu akcií zůstává příběh o růstu společnosti fascinujícím. Příkladem budiž zvýšení celosvětových dodávek automobilů z 936 000 v roce 2021 na 1,8 milionu v roce 2023. To je téměř dvojnásobný nárůst během 2 let.

Tato trajektorie upevnila pozici Tesly jako významného hráče v automobilovém průmyslu, i když aktuálně už firma ztrácí pozici největšího dodavatele elektromobilů na světě – ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku jím byla čínská automobilka BYD.

Vývoj ceny akcií BYD od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BYD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Agresivní růst dodávek Tesly i zostřující se konkurence si však vyžádaly svou cenu. Ve snaze podpořit objem prodejů společnost snížila ceny svých cenově dostupnějších modelů 3 a Y, což vedlo k výraznému poklesu cen ojetých vozů Tesla.

Tržby společnosti tak sice za celý rok 2023 vzrostly o 19 % na 97 miliard dolarů, ve čtvrtém čtvrtletí však jejich růst zpomalil na pouhá 3 % a provozní zisk se v průběhu roku snížil o 35 %.

Levný model, drahá akcie

Tesla chce rozšířit svou zákaznickou základnu uvedením cenově dostupnějšího vozidla. Proslýchá se, že jeho cena by se mohla pohybovat už někde kolem 25 000 dolarů. Nový model by měl přijít na trh během roku 2025, jak uvedl šéf Tesly, Elon Musk.

Skutečné datum uvedení se může lišit vzhledem k dnes již notoricky známým Muskovým “flexibilním časovým plánům”.

Řekněme, že termín dodrží a Tesla začne příští rok prodávat takhle levný vůz. Počtu prodaných aut by to určitě prospělo, ovšem tržby neporostou stejně rychle, protože průměrná cena prodané jednotky bude nižší.

Optimistický odhad, kdy se v následujících letech díky nižší cenovce počet prodaných vozů ztrojnásobí, by znamenal zhruba dvojnásobný nárůst v tržbách.

Dvojnásobek tržeb z roku 2023 je 194 miliard dolarů, což činí 17,8 miliard dolarů zisku při zachování aktuální čisté ziskové marže ve výši 9,2 % (velkoryse počítáme s úsporami z rozsahu, které by mohly vyrovnat pokles marže způsobený nižší jednotkovou cenou).

Při aktuální ceně akcií má Tesla tržní kapitalizaci asi 550 miliard dolarů, takže i při použití velmi optimisticky odhadnutého zisku je forwardové P/E víc než 30, což je relativně vysoké ocenění.

Poznámka

P/E se běžně počítá jako podíl ceny jedné akcie ku zisku na jednu akcii. V našem výpočtu jsme použili cenu všech akcií dohromady ku celkovému forwardovému zisku.

Tedy tržní kapitalizace ve výši 550 miliard / zisk odhadnutý na 17,8 miliardy => P/E = 550 / 17,8 = 30,89

Pro někoho je možná aktuální pokles Tesly příležitostí k nákupu, pro jiné se jen dlouhodobě nadhodnocená akcie dostává tam, kam patří.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎