FinexAkcieAkcie na historických maximech! Čína spustila investiční horečku | Burza s odstupem
Akcie na historických maximech! Čína spustila investiční horečku | Burza s odstupem
Jaký dopad na akcie mělo oznámení čínských představitelů nalít na trhy horentní sumy peněz? Proč pokračoval růst Bitcoinu? Co způsobilo doslova veletoče na trhu amerických technologických akcií?
Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jaký dopad na akcie mělo oznámení čínských představitelů nalít na trhy horentní sumy peněz, proč pokračoval růst Bitcoinu a co způsobilo doslova veletoče na trhu amerických technologických akcií.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Americké akcie dosahují rekordních hodnot díky nadějím v Číně a umělé inteligenci
Index Dow Jones a index S&P 500 dosáhly rekordních hodnot, protože investoři zřejmě oslavovali nová stimulační opatření v Číně (viz níže).
Obzvláště silné tak byly díky nadějím na oživení čínské poptávky akcie chemických a materiálových společností. Ceny mědi rovněž vzrostly, což odráží naději na zdravější světovou průmyslovou ekonomiku.
Dařilo se i technologickým akciím, k čemuž přispěly zprávy o možném převzetí společnosti Intel a zpráva, že generální ředitel Nvidie zastavil prodej akcií vlastní společnosti.
Zdálo se, že sentiment ovlivnil také týdenní ekonomický kalendář USA
Akcie se v úterý brzy ráno poněkud stáhly po zprávě, že index spotřebitelské důvěry Conference Board v USA v srpnu prudce poklesl, čímž se vrátil do blízkosti spodní hranice (98,7) svého rozpětí za poslední dva roky.
Index vnímání podmínek na trhu práce ze strany spotřebitelů pak klesl na 81,7 bodu, tedy nedaleko hranice 80 bodů, která v minulosti předpovídala recesi.
Týden přinesl také smíšené zprávy o sektoru bydlení, které následovaly po nedávných signálech, že by se mohl stabilizovat s tím, jak začínají klesat sazby hypoték.
Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že prodeje nových domů v srpnu poklesly – i když ne tak výrazně, jak se očekávalo – o 4,7 %, zatímco údaje o stavebních povoleních byly revidovány níže.
Klíčový ukazatel inflace se blíží cíli Fedu
Páteční růst naopak podpořily příznivé údaje o inflaci. Před otevřením obchodování ministerstvo obchodu oznámilo, že Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace, index osobních spotřebitelských výdajů (PCE), v meziročním srovnání vzrostl pouze o 2,2 %.
To je blízko dlouhodobého inflačního cíle Fedu ve výši 2,0 % a nejméně od února 2021. Mezitím osobní příjmy i výdaje v srpnu překvapily směrem dolů, což dále naznačuje zmírnění inflačních tlaků.
Intel obdržel nabídky od společností Qualcomm a Apollo a jeho akcie se nadále propadají
Intel sice vyniká ve výrobě pokročilých počítačových čipů, ale dokáže zvrátit svůj nejhorší rok v historii? Od začátku roku jeho akcie klesly o 50 % a je nyní druhou nejhorší společností v indexu S&P 500.
K tomuto propadu přispěly klesající tržby a rostoucí ztráty, které jsou z velké části způsobeny snahou o oživení domácí výroby čipů.
S tržní kapitalizací 102 miliard dolarů se Intel stal tak levným, že konkurenti pokukují po příležitostech, které byly dříve považovány za nemožné.
Apollo Global Management v pondělí nabídla Intelu, že nakoupí jeho akcie o hodnotě až 5 miliard dolarů.
Stalo se tak jen několik dní poté, co se objevily zprávy, že Qualcomm oslovil Intel ohledně možného převzetí, což by byla obrovská transakce, která by pravděpodobně vyvolala antimonopolní kontrolu.
Není cesty zpět:
Ať už se to líbí, nebo ne, zdá se, že Intel je na dražbě. Společnost však bez ohledu na to pokračuje ve své činnosti.
V předcházejícím týdnu Intel obdržel 3 miliardy dolarů v rámci financování CHIPS a Science Act a Amazon mu udělil několikaletý kontrakt v hodnotě několika miliard dolarů na výrobu vlastního čipu pro umělou inteligenci.
Aby však Intel tyto projekty dotáhl do konce, musí dokončit své dva závody na výrobu polovodičů v Ohiu, jejichž provoz by měl být zahájen v roce 2027 nebo 2028.
Evropské akcie dosáhly rekordních hodnot díky sázkám na snížení úrokových sazeb a čínským stimulům
Evropské akcie se v pátek dostaly na rekordní úroveň, k čemuž přispěla řada stimulačních opatření v Číně a rostoucí přesvědčení, že úrokové sazby v USA a eurozóně budou v nadcházejících měsících dále klesat.
Index Stoxx Europe 600 během týdne vzrostl o téměř 3 % poté, co čerstvé údaje o inflaci upevnily sázky na další snížení sazeb v USA.
Dařilo se luxusním značkám. Propad naopak postihl Novo Nordisk
Luxusní společnosti jako Richemont SA, Hermes International a Kering SA rozšířily zisky díky očekávání, že z čínských opatření na podporu růstu budou těžit evropští vývozci. Mezi nejvýkonnější sektory patřily také chemické a automobilové výrobky.
Největší evropská luxusní společnost LVMH získala další impuls díky oznámení, že bude investovat do značkové outdoorové firmy Moncler, a to v rámci dohody, která jí zajistí místo v představenstvu italské společnosti. Akcie Moncler tak v týdnu vyskočily o 19 %.
Naopak akcie zdravotnických firem, které jsou obvykle považovány za bezpečnou hru, patřily k těm, které si během dne vedly nejhůře.
Zejména akcie Novo Nordisk klesly poté, co banka JPMorgan upozornila, že hospodářské výsledky dánského výrobce léků za třetí čtvrtletí mohou být zklamáním kvůli pomalejším než očekávaným prodejům jeho léku na hubnutí Wegovy.
V Hongkongu si index Hang Seng připsal 13 %. Rally znamenala pro benchmark CSI 300 největší týdenní nárůst od roku 2008, kdy Peking představil masivní stimulační balíček během globální finanční krize.
Čínská lidová banka (PBOC) snížila sazbu povinných minimálních rezerv pro většinu bank o 50 bazických bodů, což je její druhé snížení povinných minimálních rezerv bank v tomto roce, a snížila sedmidenní repo sazbu – klíčovou krátkodobou sazbu – o 20 bazických bodů na 1,5 %.
Tyto kroky byly součástí rozsáhlého stimulačního balíčku, který v úterý na vzácné tiskové konferenci oznámil guvernér PBOC, Pan Gongsheng, a jehož cílem je nastartovat churavějící čínskou ekonomiku.
Mezi další opatření, která PBOC představila, patřilo snížení sazeb pro hypotéky na stávající domy a snížení celostátního poměru zálohové platby pro nákup druhého domu z 25 % na 15 %.
Vývoj hodnoty indexu CSI 300 a Hang Seng za posledních 12 měsíců
Ve čtvrtek nejvyšší čínští představitelé podle státních médií navíc slíbili, že přijmou opatření ke stabilizaci trhu s nemovitostmi a přimějí ceny nemovitostí, aby “přestaly klesat”.
Čtení 24členného politbyra obsahovalo prohlášení, že Čína nasadí nezbytné fiskální výdaje, aby splnila svůj cíl růstu v roce 2024 ve výši přibližně 5 %.
Prohlášení politbyra neobsahovalo žádné konkrétní údaje o fiskálních výdajích. Čína však v rámci plánu fiskálních stimulů plánuje v letošním roce vydat zvláštní státní dluhopisy v hodnotě přibližně 284,4 miliard dolarů.
Polovina z této částky představuje speciální státní dluhopisy zaměřené na podporu domácí spotřeby, která se od ukončení pandemických uzávěr snížila.
Dohromady je stimulační balíček pro čínskou ekonomiku pozitivní a v krátkodobém horizontu pravděpodobně podpoří aktivitu a vytáhne náladu na trhu z velmi slabých úrovní.
Z dlouhodobějšího hlediska však stimulační opatření nejspíš nejsou dostatečně rozsáhlá, aby Čínu trvale osvobodila od slabší růstové trajektorie.
Poslední týden byl pro pražskou burzu úspěšný, neboť se jednalo o největší týdenní růst od poloviny července. Po pondělním oslabení burza nabrala růstový směr, který vydržel po celý zbytek týdne, a to díky pozitivnímu vývoji na evropských trzích.
Lídrem týdne byly akcie Komerční banky, které za pět obchodních dní stouply o 4,27 %, což představuje jejich největší růst od letošního února. Dařilo se i akciím ČEZ, které vzrostly o více než 2 % a v kladných číslech se obchodovaly i akcie Erste Group.
Na opačné straně spektra nalezneme akcie Philip Morris s poklesem o necelé procento a drobně oslabily také akcie Moneta.
Changpeng Zhao propuštěn z vězení. Bitcoin opět rostl
Bývalý generální ředitel největší kryptoměnové burzy se dostal do vězení za porušení ustanovení o boji proti praní špinavých peněz. Pozoruhodné je, že Zhaovy dny ve vězení skončily po odpykání čtyřměsíčního trestu.
Širší trh s kryptoměnami se mezitím v uplynulém týdnu vydal na další býčí pohyb – navíc se září, historicky nejhorší měsíc pro akcie a další aktiva, chýlí ke konci.
Cena Bitcoinu se po nedělní 10. hodině nachází na úrovni 65 500 dolarů, což znamená přibližně 4% zisk za uplynulých 7 obchodních dní.
Ethereum, druhá největší mince podle tržní kapitalizace, se pak obchoduje na úrovni 2 640 dolarů za minci, což představuje týdenní růst o necelá 2 %.
Za vítěze tohoto týdne lze ovšem označit token Shiba Inu, jehož cena za 7 dní do nedělní 10. hodiny vzrostla o více než 32 %.
Zlato nadále posouvá rekordy. Ropa zlevnila
Po předcházejícím týdnu, ve kterém cena ropy rostla, jsme se tentokrát dočkali výraznějšího poklesu ceny. Americká ropa WTI zlevnila o téměř 4 % a opět se dostala pod úroveň 70 dolarů za barel.
Téměř 3% ztrátu pak vykázal globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil lehce pod cenou 72 dolarů za barel.
Nejznámější drahý kov na světě se pak díky Fedu stal ještě dražším. Poté, co Federální rezervní systém poprvé od roku 2020 snížil úrokové sazby, zlato předcházející týden dosáhlo rekordů – jeho cena se vyšplhala přes 2 670 dolarů.
A tento týden tato lesklá komoditaposunula svou rekordní cenu ještě výše. Cena spotového zlata se ve čtvrtek podívala na hodnotu 2 683 dolarů a nejobchodovanější futures kontrakt tento den dokonce poprvé v historii překonal hodnotu 2 700 dolarů za unci, když se krátce obchodoval na úrovni 2 707,6 dolaru za unci.
V pátek cena zlata mírně klesla a tak uzavřela obchodování na hodnotě 2 652 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata týdenní obchodování uzavřel o 29 dolarů výše.
Srovnatelně se zlatem se v tomto týdnu vyvíjela i cena stříbra – obvykle volatilnějšího drahého kovu. Za posledních 5 obchodních dní si menší sourozenec zlata připsal přes 1,5 % hodnoty a zakončil týdenní obchodování na ceně 31,61 dolaru za unci.
Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 31 centů výše.
Co mě tento týden zaujalo:
Hotovost byla dlouho králem, ale nedávné snížení sazeb Fedu by ji konečně mohlo sesadit z trůnu. Nyní většina aktiv amerických fondů peněžního trhu nabízí výnos asi 4,5 % a tyto fondy drží více než 6 bilionů dolarů aktiv. Proto jako číslo týdne volíme 6.
Fed tvrdí, že cílem těchto snížení je podpořit trh práce a zvládnout zpomalující ekonomiku – ale pravděpodobně také přimějí investory k odklonu od bezpečí hotovosti a k aktivnějším investicím.
Bank of America doporučuje akcie vyplácející dividendy a upozorňuje, že více než 200 akcií v indexu S&P 500 v současné době poskytuje lepší reálný výnos než výnos desetiletých amerických státní dluhopisů.
JPMorgan navrhuje prodloužit duraci a uzamknout výnosy a poukazuje na to, že dluhopisy obvykle překonávají hotovost, když se sazby snižují.
Dojde tedy k masivnímu přílivu hotovosti na akciové nebo dluhopisové trhy? Může nastat dokonce pravý opak. Historie totiž ukazuje, že investoři často čekají, až sazby Fedu klesnou pod 1 %, a teprve pak se rozhodnou pro další kroky.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.