Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Cenový graf akcií MicroStrategy je opravdová horská dráha. Na přelomu tisíciletí se obchodovaly nad 300 USD, ale krátce na to spadly pod 0,5 USD! Nyní se společnost opět blíží svému maximu.
Ne každý to ví, ale dvě desítky let předtím, než se MicroStrategy Incorporated (MSTR) vrhla na nákupy bitcoinů, investovala ve velkém do internetu a s ním souvisejících technologií a stala se jedním z hlavních poražených ve spekulativní bublině dnes známé pod názvem dot-com bubble.
Společnost Michaela Saylora se tehdy zaměřovala zejména na interní produktový vývoj a vlastní nástroje týkající se business inteligence či zpracování dat.
Přehnaný optimismus, který je Saylorovi vlastní, a nadhodnocené příjmy dokázaly vystřelit akcie společnosti z 8 USD na 320 USD. Po tom, co se na nesrovnatelnosti v účetnictví přišlo, však došlo u investorů k rychlé ztrátě důvěry a cena akcií se propadla až na 0,45 USD za kus (kapitalizace pouhých 80 milionů USD)!
Z pádu pod 1 USD se akcie poměrně rychle vzpamatovaly, avšak výrazného růstu se dočkaly až s přeorientováním společnosti na firmu investující do Bitcoinu (BTC).
První investici do nejstarší kryptoměny učinila MicroStrategy v srpnu 2020 a zatím poslední letos 12. září. Během 4 let naakumulovala celkem 252 220 BTC. Její průměrná nákupní cena za minci činí 39 300 USD a aktuální hodnota všech 17,2 miliard USD.
Její akcie se dnes obchodují za 240 USD za kus a kromě investic do Bitcoinu začíná společnost spouštět i vlastní produkty.
Dle Saylora se chce MicroStrategy stát “bitcoinovou bankou”, která má “vytvářet nástroje bitcoinového kapitálového trhu napříč akciemi, konvertibilními nástroji, pevným výnosem a prioritními akciemi”.
Společnost už začala nabízet pákovou expozici vůči bitcoinu, která v prvních týdnech od spuštění překonala výkonnost samotné kryptoměny.
Nelze však zapomínat na to, že MicroStrategy si na nákupy takto velkého množství bitcoinů musí půjčovat. I letos vydala konvertibilní dluhopisy, které mohou kupující později přeměnit na akcie.
Analytici z kryptoměnové burzy BitMEX však uvedli, že vzhledem k vysokým cenám BTC i MSTR je vysoce nepravděpodobné, že bude společnost své bitcoiny nucena prodat. Michael Saylor se pak v minulosti již několikrát vyjádřil, že nemá v úmyslu prodat ani jeden kus “nejcennějšího aktiva na světě”.
Splatnost a data opcí pro držitele dluhopisů jsou navíc rozložena na konkrétní období od roku 2027 do roku 2031, což snižuje tlak na okamžitou likvidaci. Nicméně analytici z BitMEXu dodávají, že vzhledem k volatilitě kryptoměny je “možné všechno”.
MicroStrategy tak, zdá se, jede opět neohroženě na vítězné vlně. Ne všem je ale její úspěch po chuti. Známý “gold bug” Peter Schiff pohybující se zejména v oblasti investic do zlata např. uvedl: “MSTR musí být nejvíce nadhodnocenou akcií v indexu MSCI World. Až to konečně havaruje, bude to ta pravá krvavá lázeň.”
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.