Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Ve středu zveřejnil své hospodářské výsledky gigant sociálních médií, společnost Meta. První čtvrtletí se firmě velmi povedlo, ale akcie se přesto propadly. Jak je to možné?
Dosavadní hospodářské výsledky velkolepé sedmičky nám přinášejí skutečně pozoruhodné vyústění. Zatímco akcie Tesla reagovaly na nižší než očekávaný zisk a tržby společnosti výrazným růstem (nakonec o více než 12 %), Meta naopak očekávání překonala, přesto její akcie doslova sletěly dolů.
V týdnu nás čekají ještě výsledky Microsoftu a Alphabetu, máme se tak na co (ne)těšit.
Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, zaznamenala během středeční poobchodní fáze obchodování výrazný pokles ceny akcií (až o 19 %), přestože očekávání ohledně zisku a tržeb za první čtvrtletí překonala.
Pokles byl přičítán nižšímu než očekávanému výhledu tržeb pro druhé čtvrtletí a zaměření na investiční oblasti, které zatím nejsou ziskové.
V prvním čtvrtletí Meta vykázala zisk na akcii ve výši 4,71 USD, čímž překonala očekávání analytiků ve výši 4,32 USD na akcii.
Tržby rovněž překonaly očekávání a dosáhly 36,46 miliardy USD oproti prognóze 36,16 miliardy USD, což představuje 27% nárůst oproti předchozímu roku – nejrychlejší tempo růstu od roku 2021.
Čistý zisk byl v meziročním srovnání více než dvojnásobný.
Čistý zisk vzrostl na 12,37 miliardy dolarů, částečně díky 16% snížení nákladů na prodej a marketing oproti předchozímu roku.
Společnost také zaznamenala zvýšené výdaje ze strany čínských diskontních prodejců, jako jsou Temu a Shein, kteří využívají Facebook a Instagram k oslovení nových uživatelů.
Příjmy z reklamy v asijsko-pacifickém regionu vzrostly o 41 % oproti předchozímu roku, což z něj činí nejrychleji rostoucí region.
Přes tyto výborné výsledky došlo k výprodeji akcií, které se po obchodních hodinách propadly až o 19 %, čímž se krátce snížila tržní kapitalizace společnosti o 200 miliard dolarů.
Na vině byl výhled Mety na druhé čtvrtletí, který předpokládá tržby ve výši 36,5 až 39 miliard USD.
Střední hodnota 37,75 miliardy USD znamená “pouze” 18% meziroční nárůst a je to méně, než průměrný odhad analytiků ve výši 38,3 miliardy USD.
Očekává se také, že kapitálové výdaje pro rok 2024 budou v rozmezí 35 až 40 miliard USD, což je nárůst oproti předchozí prognóze 30 až 37 miliard USD, protože Meta urychluje investice do infrastruktury na podporu svých plánů v oblasti umělé inteligence.
Během hovoru k výsledkům generální ředitel Mark Zuckerberg hovořil o investicích společnosti do oblastí, jako jsou chytré brýle pro smíšenou realitu a umělá inteligence, které v současné době negenerují příjmy.
Zuckerberg naznačil, že Meta vstupuje do “několikaletého investičního cyklu“, než se její produkty AI stanou ziskovými službami.
Ujistil investory, že z historického hlediska byly investice do nových příležitostí přínosné jak pro společnost, tak pro dlouhodobé investory, ale připustil, že vybudování špičkové umělé inteligence bude rozsáhlejší záležitostí, která může trvat několik let.
Zuckerberg zdůraznil zaměření společnosti na umělou inteligenci a zmínil Meta AI, která je považována za odpověď na ChatGPT společnosti OpenAI, zdůraznil také potenciál Llama 3, nejnovějšího velkého jazykového modelu od Mety.
Vyzdvihl také potenciální možnosti expanze na trhu náhlavních souprav pro smíšenou realitu jako je headset pro práci nebo fitness.
Meta v pondělí zpřístupnila operační systém, který pohání její náhlavní soupravy Quest, což podle Zuckerberga pomůže rychlejšímu rozvoji ekosystému smíšené reality.
Navzdory těmto ambiciózním projektům se jednotka Meta Reality Labs nadále potýká s finančními problémy.
Reality Labs, která je zodpovědná za vývoj hardwaru a softwaru pro vznikající metaverse, vykázala za čtvrtletí tržby ve výši 440 milionů dolarů, ale utrpěla ztrátu 3,85 miliardy dolarů, čímž celková ztráta od konce roku 2020 přesáhla 45 miliard dolarů.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.