Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Umělá inteligence Sora vyvolala značný rozruch. Není to zatím jen mnoho povyku pro nic? Článek odhaluje úskalí, která ji čekají.
Nedávné uvedení text-to-video modelu umělé inteligence s názvem Sora od společnosti OpenAI výrazně ovlivnilo trh s kryptoměnami.
Model, který umí z textových zadání vytvářet videoobsah, zaujal investory a technologické nadšence a v návaznosti na jeho uvedení se zvýšila tržní kapitalizace AI tokenů na 25 miliard USD, uvádí CoinGecko.
Navzdory nadšení, které Soru obklopuje, je praktičnost jejích možností a pravděpodobnost širokého přijetí zpochybněna značnými výpočetními nároky, které nese.
Podle výzkumné zprávy společnosti Factorial Funds by vytváření videoobsahu komunitou tvůrců na TikToku a YouTubu pomocí Sory vyžadovalo ohromujících 720 000 špičkových grafických procesorů Nvidia H100.
Pro představu, v roce 2023 dodala Nvidia 550 000 těchto GPU a zmíněných 720 000 je víc, než jich mají k dispozici Microsoft, Meta a Google dohromady.
Výpočetní náročnost systému Sora podtrhuje požadavek až 10 500 výkonných grafických procesorů na měsíc tréninku, aby se během fáze inference vytvořilo pouhých 5 minut videa za hodinu na jeden grafický procesor.
Inference umělé inteligence je aplikace vyškolených modelů strojového učení na nová, pro model dosud neznámá data, s cílem odvodit smysluplné předpovědi nebo rozhodnutí.
To kontrastuje s výrazně nižším výpočetním výkonem potřebným pro trénování modelů umělé inteligence, jako je GPT-4 nebo generátorů statických snímků jako je DALL-E.
Dosažení běžných schopností generování videa z textu by si vyžádalo investici ve výši 21,6 miliardy USD za předpokladu, že každý grafický procesor Nvidia H100 vy stál přibližně 30 000 USD.
Jsou sice k dispozici i alternativní řešení, jako jsou distribuované výpočty na GPU, prostřednictvím platforem, jako jsou Render (RNDR) a Akash Network (AKT), tyto sítě však z velké části využívají herní GPU maloobchodní třídy, které jsou sice hojně rozšířené, ale výkonem se zdaleka nevyrovnají serverovému modelu H100 od společnosti Nvidia nebo ekvivalentním nabídkám AMD.
AI tokeny jako Worldcoin(WLD), SingularityNET (AGIX) nebo Fetch.ai (FET), které po únorovém představení Sory strmě vzrostly, tak pomalu ztrácí svůj lesk.
Ohromné přírůstky posledních 2 měsíců jsou tak pravděpodobně bublinou, která je připravena splasknout.
Potenciál technologie převodu textu na video, který by vedl k revoluci v tvorbě obsahu a změně tvůrčích pracovních postupů v odvětvích, jako je film a zábava, je nepopiratelný.
Současná hardwarová omezení však naznačují, že masové přijetí této technologie je v blízké budoucnosti nepravděpodobné.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.