Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 7 dividendových akcií, se kterými hravě nakopnete svůj pasivní příjem a diverzifikujete své portfolio

7 dividendových akcií, se kterými hravě nakopnete svůj pasivní příjem a diverzifikujete své portfolio

7 dividendových akcií, se kterými hravě nakopnete svůj pasivní příjem a diverzifikujete své portfolio
Zdroj: Depositphotos.com

Současná situace na finančních trzích nepřeje ani některým stabilním společnostem, které jsou známé pro vyplácení štědrých dividend. V návaznosti na to nemohou investoři počítat s tím, že by se jim na trhu podařilo najít spoustu dividendových akcií s vysokými výnosy, jako tomu bylo zvykem v minulých letech.

V tomto případě budete muset sáhnout po opravdu kvalitních společnostech, které stále budou mít nějaký prostor k navýšení dividend. Globálně hodnota vyplacených dividend v minulém roce dosáhla 1,47 trilionu dolarů, a to jen protože se trhům podařilo alespoň částečně zotavit z pandemie koronaviru. Teď se však opět nacházíme ve velmi nejistém období a je pravděpodobné, že se růst dividend zastaví nebo alespoň zpomalí.

Jestli rádi investujete do dividendových akcií, máme pro vás hned 7 titulů, které by měly i v tomto roce nabídnout zajímavé dividendy.

Dollar General (DG)

Graf ceny akcií Dollar General
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dollar General je mezi lidmi známý jako provozovatel široké sítě diskontů, ve kterých mohou zákazníci nakoupit s výraznou slevou. Takový marketing samozřejmě přitahuje pozornost, což se projevilo i na výsledcích ve čtvrtém čtvrtletí. Společnost tak přistoupila k navýšení dividendy o 31 % na 0,55 dolaru s 0,97% dividendovým výnosem.

I přesto se společnost potýká s drobnými problémy – její celkové roční tržby činily 1,80 miliardy dolarů, což je o 2,85 miliardy dolarů méně než v minulém roce. Předpovědi jsou ale stále optimistické a počítají s letošním 10% růstem tržeb a 2,5% růstem zisku na akcii.

Home Depot (HD)

Graf ceny akcií Home Depot
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Home Depot se stále, jakožto největší prodejce stavebních potřeb a potřeb pro kutily, řadí mezi stabilní společnosti, které mají co nabídnout i v tomto roce. To potvrzuje i 15% únorové navýšení dividend, ke kterému došlo po ohlášení výsledků ze čtvrtého čtvrtletí 2021. Ve výsledku se mohou investoři těšit na čtvrtletní dividendu 1,90 dolaru s 2,59% dividendovým výnosem.

Když dividendy rostou dvouciferným tempem, je to obvykle proto, že se správným směrem ubírají i zisky. Home Depot se ve čtvrtém čtvrtletí podařilo navýšit zisk na jednu akcii o 21,1 %, přičemž za celý rok 2021 se jednalo až o 30% růst. Společnost předpokládá, že by se jí mělo podobně dařit i v letošním roce.

Occidental Petroleum (OXY)

Graf ceny akcií Occidental Petroleum
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ještě nedávno se ropná a plynárenská společnost Occidental Petroleum chytala pouze stébla a nevěděla, zda se jí podaří udržet celý provoz v chodu. Jeden z mála známých investorů, který ji podpořil byl Věštec z Omahy Warren Buffett, který se ji rozhodl podpořit v akvizici s Anadarko – v té době se domníval, že se dopustil opravdu velké chyby.

S růstem ceny ropy daleko nad 100 dolarů se však jeden z nejvlivnějších investorů na planetě raduje a zvesela nakupuje akcie této společnosti ve velkém – aktuálně vlastní 7,2 miliard akcií. Po takto významném růstu se společnost rozhodla přistoupit i k navýšení dividend o 1 200 % na 0,13 dolaru.

American Express (AXP)

Graf ceny akcií American Express
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Známá finanční společnost American Express koncem ledna oznámila, že zvýší čtvrtletní dividendu o 20 % z 0,43 dolaru na 0,52 dolaru. Ve výsledku se dividendový výnos vyšplhal na skromných 1,29 %. I přesto má společnost, co nabídnout, a to zejména po stránce růstu, ze které budou opět těžit investoři.

Během oznámení výsledků za čtvrté čtvrtletí totiž představila i své predikce pro první polovinu roku 2022. V něm by se jí mělo podařit zvýšit své výnosy o celých 19 %, což povede i k růstu zisku na jednu akcii z aktuálních 9,05 dolaru na 9,45 dolaru. V celém letošním roce potom plánuje růst výnosů o 10 % a zisku o 15 %. Dobrou zprávou je i růst akcií, které si od počátku roku připsaly více než 12 %.

Prologis (PLD)

Graf ceny akcií Prologis
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Známá REIT akcie Prologis nezahálí a stále hledá příležitosti, kam investovat. Konkrétně se aktuálně uchází o koupi Mileway neboli evropský skladový a logistický podnik společnosti Blackstone. Za něj je ochotná utratit až 23 miliardy dolarů, přičemž vše nasvědčuje tomu, že se jen tak nevzdá. Prologis již dlouho staví svůj růst na akvizicích, díky kterým se ji podařilo vypracovat v největší REIT na světě.

Aktuálně spravuje aktiva v hodnotě 215 miliard dolarů s rozlohou větší než jedna miliarda čtverečných metrů, a to na čtyřech kontinentech. Zajímavé je i její zapojení se v energetickém průmyslu, kdy je největším poskytovatelem solární energie v USA. Nejen proto si mohla dovolit začátkem března zvýšit dividendu o 25 % na 0,79 dolaru s 2,5% dividendovým výnosem.

Steel Dynamics (STLD)

Graf ceny akcií Steel Dynamics.
Graf ceny akcií Steel Dynamics.
Zdroj: Google.com

Dalším titulem na tomto seznamu je americký výrobce oceli Steel Dynamics, který v únoru přistoupil k navýšení dividendy o 31 % na 0,34 centů – dividendový výnos se pohybuje někde kolem 1,76 %. Kromě toho společnost oznámila nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 1,25 miliardy dolarů.

Válka na Ukrajině a s ní spojené dopady motivovaly velkou část investorů do společnosti investovat, což zvýšilo cenu jejích akcií od počátku roku o 43 %. Dobrou zprávou je přitom i aktualizace výhledu společnosti, která očekává, že čistý zisk na akcii vzroste na 5,87 dolaru – ve čtvrtém čtvrtletí se jednalo o 5,78 dolaru.

Danaher (DHR)

Graf ceny akcií Danaher
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Danaher je jedním z velmi úspěšných konglomerátů, který má pod křídly široké portfolio firem zabývající se vývojem nástrojů a strojů v oblasti zdravotnictví, vědy či průmyslu. Není tedy divu, že si mohl v únoru dovolit navýšit čtvrtletní dividendu o 19 % na 0,25 dolaru – dividendový výnos aktuálně představuje 0,4 %.

Společnosti se navíc ve čtvrtém čtvrtletí opravdu dařilo, což vedlo k 29,3% růstu zisku na jednu akcii na 2,69 dolaru. V souvislosti s tím v minulém roce rostly i výnosy, a to o 30,5 % na 7,08 miliardy dolarů – v čtvrtém čtvrtletí se přitom jednalo o růst o 20 %.

Shrnutí

Vybrané dividendové akcie jsou jedny z mála, které pravděpodobně budou schopné v letošním roce nabídnout uspokojivé navyšování dividend. To nevylučuje, že se najdou i další nadějné tituly, které ale budete muset vybírat opravdu pečlivě.

Většina ze zmíněných společností má navíc poměrně velkou výhodu i za předpokladu, že dopady pandemie a války na Ukrajině začnou drtit více běžných občanů. Zajímavé jsou například strategické investice do plynu, oceli či zásobování – je ale nutné podotknout, že většinou nedosáhnete takové návratnosti, jako kdybyste investovali přímo do komodit.

Každopádně nemá smysl přeceňovat své síly, a to zejména v současnosti, kdy je namístě snaha o co největší stabilizaci a diverzifikaci portfolia. Důležité je tedy počítat s tím, že každá investice s sebou nese určité riziko, se kterým musíte chtě nechtě počítat. Pro lepší práci s rizikem si můžete přečíst i náš podrobný článek – Investiční riziko – proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo