Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

61 % finančních poradců si myslí, že nedojde k schválení bitcoinového ETF

Tradiční finanční poradci ve schválení ETF na Bitcoin většinou nevěří. Co dalšího průzkum ukázal? A jak je to s ETF aktuálně?

Publikováno
61 % finančních poradců si myslí, že nedojde k schválení bitcoinového ETF
Zdroj: Depositphotos.com

Nedávný průzkum společnosti Bitwise, která má žádost o bitcoinové ETF sama paradoxně podanou také, ukazuje nedůvěru ve schválení ETF na Bitcoin (BTC) mezi finančními poradci. Jen zhruba 39 % respondentů věří, že bude Bitcoin ETF v roce 2024 ve Spojených státech dostupné.

Zbylých 61 % účastníků výzkumu odpovědělo jinak. Většina dotazovaných finančních poradců si tedy při nejmenším není jistá nebo schválení dokonce vylučují.

Toto názorové rozdělení je zajímavé a možná poukazuje na jistou názorovou rigiditu finančních poradců starší generace. U pozorovatelů trhu a obchodníků totiž značně převládá přesvědčení, že schválení ETF Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) je pouze otázkou času.

Těžká váha odvětví Grayscale (GBTC) tento názor podpořila a naznačila, že schválení se očekává, ačkoli přesný časový harmonogram zůstává nejistý. Deadline pro některé žádosti je však již za několik dní, 10. ledna.

Obecné přesvědčení kryptokomunity, že ke schválení brzy dojde, žene od podzimu cenu bitcoinů nahoru.

Výstupy výzkumu

Průzkum, který vznikl ve spolupráci společností Bitwise a VettaFi, shromáždil poznatky od 437 finančních poradců v průběhu dvou měsíců, jejichž sběr skončil v polovině prosince.

Výzkum také zjistil, že 88 % těch finančních poradců, kteří se zajímají o Bitcoin pro své klienty, spuštění ETF netrpělivě očekává. Protože přibližně 60 % klientů se již zabývá investicemi do kryptoměn mimo poradenský vztah. I skeptičtí finanční poradci mají tedy důvod ve schválení doufat.

Údaje však také naznačují mírný pokles klientů, kteří alokují prostředky do kryptoaktiv. V roce 2023 do nich investovalo 11 % klientů dotazovaných finančních poradců. Jde o pokles z 15 % v roce 2022 a 16 % v roce 2021. Navzdory poklesu současné údaje stále překonávají úroveň zájmu zaznamenanou v letech 2020 a 2019, kdy se k zařazení kryptoaktiv do svých portfolií přiklánělo méně než 10 % klientů.

Bitcoin ETF aktuálně

Spotové BTC ETF slibuje možnost investovat do bitcoinů bez komplikací spojených s přímým vlastnictvím. Zájemci tak mohou profitovat na tržní výkonnosti největší světové kryptoměny a vyhnout se při tom nutnosti rozumět kryptoměnovým peněženkám, směnárnám nebo burzám.

Společnost Bitwise, která má na schválení bitcoinového ETF eminentní zájem, o tento cíl aktivně usiluje již od roku 2019. Tehdy byla její žádost zamítnuta, stejně jako další žádost v roce 2021. Proto svou žádost dopracovala, přejmenovala na “Bitwise Bitcoin ETF” a znovu předložila v listopadu 2023.

V současné době se o schválení spotového bitcoinového ETF uchází 12 firem, včetně BlackRocku, Grayscale, Fidelity nebo VanEcku.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.