Investování je nepochybně jedním z nejlepších způsobů, jak zhodnotit vaše úspory. Bohužel celá řada lidí se během své honby za ziskem spálí a naletí podvodníkům, přičemž jim často nechtěně ponechají částky i v řádu statisíců korun. Podvodníci jsou navíc stále vychytralejší, kvůli čemuž je čím dál tím složitější rozpoznat, zda se jedná o seriózní nabídku či obyčejný podvod.
Toho si jsme vědomi i my samotní, a proto jsme se rozhodli současným podvodníkům mrknout na zoubek – ostatně o několika podvodech na poli investování jsme vás již v minulosti informovali. Pojďte se s námi podívat hned na 6 rad, díky nimž se během investování nenapálíte.
1. Nabídka extrémně vysokých výnosů
První ze známých taktik podvodníků je nabídka extrémně vysokých výnosů s nulovým rizikem. Každý správný investor však ví, že se ziskem roste i investiční riziko a není tudíž možné dosáhnout vysokých výnosů, aniž byste se nemuseli obávat ztráty. Pokud vás tedy někdo osloví s pohádkovou nabídkou bez jakéhokoliv rizika, mějte se na pozoru.
Téměř nulové riziko je totiž možné poskytnout u produktů jako je spořící účet nebo termínovaný vklad. U ostatních způsobů zhodnocení peněz výše rizika rychle stoupá, přičemž nejvyšší je zejména u přímého obchodování na burze nebo kryptoměn. Právě u nich se však podvodníci snaží lákat na rychlé zisky bez rizika.
2. Obchodník na vás vyvíjí nátlak
Většina podvodných projektů má jedno společné, a to nátlak na klienta, aby ihned investoval. Vše často probíhá tak, že vás zástupce projektu kontaktuje za účelem otevření obchodního účtu. Při té příležitosti vás rovnu začne navádět k tomu, abyste provedli svoji první investici. Podmínkou sjednání může být i vložení minimálního vkladu na účet.
Velký pozor si dejte zejména na situace, kdy vás zástupce požádá o instalaci programu, díky němuž bude moci ovládat váš počítač na dálku. V takovou chvíli má přístup prakticky ke všemu, a to i vašemu internetovému bankovnictví. Vždy mějte na paměti, že při investování nebudete muset stahovat do počítače žádné programy – výjimkou jsou pokročilé desktop obchodní platformy, které jsou určené hlavně pro zkušené a profesionální investory.
3. Broker či platforma nemá licenci
Jedním z mála způsobů, jak můžete rozpoznat kvalitního brokera či obchodní platformu od té podvodné je licence.
Ta je u nás udělována Českou národní bankou, která potvrzuje, že je daná společnost prověřená a zároveň regulovaná. Zejména při investování vysokých částek se vyhýbejte společnostem, jejichž sídlo je vedeno v zemi s nulovou regulací a nedisponuje žádnou licencí v ČR.
4. Jedinečná životní příležitost
Téměř všechny podvodné projekty jsou prezentovány jako jedinečná příležitost, která se již nebude opakovat. Tím se podvodníci snaží docílit toho, že případný investor nebude obezřetný a bezhlavě své prostředky investuje.
Pokud na takovou nabídku narazíte, popřemýšlejte nad tím, zda je opravdu tak jedinečná.
Opravdu kvalitní a důvěryhodné obchodní platformy, vás zpravidla nebudou lákat na jedinečné životní příležitosti.
Oni vlastně takové ani neexistují. Ve světě investování je vše jen o vašich znalostech a správném odhadu. Brokeři a jiné platformy vás budou obvykle lákat pouze na nízké poplatky, nadstandardní služby či lepší uživatelskou podporu. Samotnou kapitolou jsou různé fondy či produkty s garantovanými výnosy, u nichž byste měli vždy zvážit poměr zisku a případného rizika.
5. Společnost i podmínky jsou netransparentní
U všech finančních produktů je jednou z nejdůležitějších vlastností transparentnost. Ta se odvíjí především od toho, jak je společnost otevřená vůči svým klientům a jak přehledné jsou její podmínky. I když se s netransparentností mohou potýkat i férové společnosti, jde spíše o její míru.
Pokud má společnost na svých stránkách uvedené dokumenty s obchodními podmínkami, které čítají několik desítek stránek, je možné, že pro někoho budou netransparentní. Jestliže jsou však uvedeny všechny skutečnosti, není třeba společnost považovat ze nebezpečnou.
Pozor si dejte hlavně na projekty a platformy, u nichž není možné dohledat informace o firmě, vlastnické struktuře či její historii.
To samé platí i o samotných podmínkách, kde by mělo být uvedeno vše od způsobu investování a rizik až po sazebník poplatků. Pomoci vám mohou i recenze a hodnocení od ostatních uživatelů. Před investováním si tedy zahrajte na Sherlocka a pokuste se od dané společnosti dozvědět co možná nejvíce.
6. Bohatí “investoři” z TikToku
Velký problém představuje i fenomén posledních let, kdy se na různých sociálních sítích objevují bohatí a úspěšní investoři toužící podělit se o své know-how s celým světem. Ve skutečnosti jim však jde spíše o to pobláznit nic netušící sledující a obrat je o jejich těžce vydělané peníze. Velká část z nich se navíc drží pravidla “fake it till you make it”.
Standardem tak jsou údajně bohatí “investoři” s pronajatým Lamborghini v Dubaji, kteří se snaží lákat na širokou škálu projektů a produktů. Někteří přímo propagují podvodné a neověřené obchodní platformy, jiní se zase za poplatek dělí o své zaručené tipy, které z nějakého důvodu v 99 % případů nefungují. Pokud se už rozhodnete sledovat nebo finančně podporovat někoho, kdo se věnuje investování, ověřte si, že je opravdu zkušený a má vám co nabídnout.
Slovo závěrem
Jak jste se mohli přesvědčit, podvodníci jsou čím dál tím mazanější. I přesto nad nimi můžete poměrně snadno vyzrát, a to především tím, že budete obezřetní a pečliví při výběru investičních příležitostí. Pozor si dejte i na případné poradenství v oblasti investování.
Většina informací je v současnosti zdarma a není tedy důvod, aby základní rady a tipy byly skryté za platební bránou. Většina kvalitních investičních guru působících na sociálních sítích a ostatních platformách navíc nabízí své rady alespoň z části zdarma.
Díky tomu není třeba zbytečně vyhazovat peníze, které můžete chytře investovat. Pokud se řadíte mezi začátečníky, snažte se sami vzdělávat v investování a držte se zpočátku raději při zemi.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.