Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 5+5 letních akcií - Které byly v létě nejoblíbenější a o které naopak investoři ani nezavadili?

5+5 letních akcií - Které byly v létě nejoblíbenější a o které naopak investoři ani nezavadili?

5+5 letních akcií - Které byly v létě nejoblíbenější a o které naopak investoři ani nezavadili?
Zdroj: anglija.lt

Období léta a letních prázdnin je velmi specifický úsek roku, který dokáže z nadšených pracantů udělat lenochy stejně tak snadno, jako z oblíbených akcií ty neoblíbené. V tomto článku se podíváme na výsledky letního obchodování, během kterého vykrystalizovaly akcie, které byly u investorů oblíbené a také se podíváme na akcie, které v oblíbenosti naprosto propadly.

Koresponduje letní nálada s dlouhodobým akciovým výhledem? To zjistíme za malou chvíli.

5 nejoblíbenějších letních akcií

Investování je nepřetržitá činnost, která se v létě možná trochu zpomalí, nicméně to může být právě signál pro nákup zajímavých akcií za ještě zajímavější cenu. Pojďme se nyní podívat, jaké akcie okouzlily investiční komunitu a staly se nejvíce nakupovanými tituly léta? Podívejme se na potenciál těchto "akciových celebrit".

1) Vodafone

Akciový graf společnosti Vodafone
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato telekomunikační společnost vykazuje dlouhodobý pokles svých tržeb a to již od roku 2018. Ani výhled není moc pozitivní a pro letošní rok se očekává opět pokles o 5 miliard USD s možným pokračováním v roce 2023 na 44,6 miliardy USD. Akcie Vodafone díky neuspokojivým hospodářským výsledkům klesají a letos odepsaly již 40 % své hodnoty. Dividendy Vodafone rok od roku klesají až na současnou roční hodnotu 0,081 GBP za akcii.

2) BHP – Billiton

Akciový graf společnosti Billiton
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato společnost se specializuje na těžbu mědi, stříbra, zinku, molybdenu, uranu, zlata a železné rudy na všech kontinentech. Ani u této společnosti není výhled tržeb příliš pozitivní očekává se do roku 2024 s pravidelným poklesem o 10 miliard USD ročně. Dividendy jsou ovšem velmi lákavé a činí 7 USD za akcii se splatností 2x ročně. Akcie BHP začátkem letošního toku testovaly svá lokální maxima, což vyústilo v současný pokles jejich hodnoty o 33 %.

3) GSK – GlaxoSmileKline

Akciový graf společnosti GlaxoSmileKline
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato mezinárodně působící farmaceutická společnost se zabývá vývojem, výrobou a marketingem farmaceutických produktů, vakcín a volně prodejných léků. S koncem světové pandemie C19 šly dolů i tržby této společnosti a to skokově z 46 miliard v roce 2021 na predikovaných 30 miliard dolarů pro letošní rok. Obdobně jsou na tom akcie GSK, které začátkem letošního roku vytvořily svůj vrchol a nyní se obchodují o 40 % níže na hodnotě 29 USD za akcii. Společnost vyplácí dividendy ve výši 1,59 USD za akcii na čtvrtletní bázi.

4) Rolls-Royce

Akciový graf společnosti Rolls-Royce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Rolls-Royce se již delší dobu obchodují na svých minimech poté, co v roce 2020 zažily střemhlavý pád. Současná centová hodnota je pouze chabou vzpomínkou na doby, kdy byla tato společnost na výsluní. Společnost očekává pokračující pokles tržeb i v tomto roce, přičemž by se mělo jednat o snížení na 13 miliard dolarů. Rolls-Royce nevyplácí dividendy a její dluh přesahuje i její tržní kapitalizaci.

5) Bed Bath & Beyond

Akciový graf společnosti Bed Bath & Beyond
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost provozující maloobchodní řetězec, ve kterém prodává řadu domácího zboží, včetně ložního prádla, koupelnových předmětů a kuchyňského textilu vykazuje rovněž útlum v oblasti tržeb, což bezpochyby souvisí se snižující se kupní silou lidí kvůli inflaci. Současné tržby 7,87 miliard, by měly v příštím roce klesnout na hodnotu 6,1 miliardy. Akcie Bed Bath & Beyond jsou v letošním roce poměrně volatilní a jejich cena kulminuje mezi 25 – 5 dolary. Společnost nevyplácí dividendy.

5 největších letních propadáků

Letní celebrity jsme si představili a nyní se podíváme na společnosti, které v oblibě příliš nebyly, u kterých byl vykázán pokles prodeje jejich akcií. Samozřejmě také zhodnotíme jejich fundamentální náhled a postavení akcií na cenovém grafu.

1) BP

Akciový graf společnosti BP
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Energetický segment je v letošním roce pod drobnohledem investorů a ne jinak je tomu i u této společnosti. BP je producentem zemního plynu a biopaliv. Do jejich portfolia také spadají obnovitelné zdroje energie, služby dekarbonizace a systémy pro ukládání vodíku a uhlíku. Jinak vcelku konzistentní akciový vývoj okolo 30 USD od roku 2021 nabízí možnost zařazení této akcií BP především do dividendového portfolia. Společnost nabízí dividendu 1,44 USD za akcii. BP očekává růst tržeb pro letošní rok o 84 miliard dolarů.

2) Glencore

Akciový graf společnosti Glencore
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato společnost s mezinárodní působností vyrábí, rafinuje, zpracovává, skladuje, přepravuje a prodává kovy a nerosty. Společnost se také zabývá produkcí a skladováním ropy. Cena akcií této společnost je v letošním roce jako na houpačce. V současné době se akcie Glencore obchodují v rostoucím trendu ovšem s atakováním lokálních maxim. Společnost v letošním roce počítá s navýšením tržeb na 265 miliard dolarů. Glencore vyplácí půlročně dividendy, jejichž hodnota činí 0,26 USD.

3) Shell

Akciový graf společnosti Shell
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato mezinárodní petrochemická společnost, známá především svou sítí čerpacích stanic, má před sebou velmi úspěšné období. Pokud se predikce tržeb na konci roku potvrdí, společnost navýší své zisky o 140 miliard dolarů na 400 miliard USD. I přes tento pozitivní výhled se akcie Shell obchodují na dlouhodobých minimech. Společnost proplácí kvartální dividendu 0,5 USD za akcii.

4) Tesla

Akciový graf společnosti Tesla
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento technologický gigant zažívá menší ústup z výsluní, stejně jako většina technologických akcií, které se v letošním roce nacházejí ve ztrátě. Akcie Tesla klesly od začátku roku již o 48 %, i když mírný nárůst jejich hodnoty před letními prázdninami proběhl. Společnost očekává dramatický nárůst tržeb jak v letošním roce, tak i roce příštím, přičemž by se mělo jednat o mety 85 a 120 miliard dolarů díky navýšení prodejů v Německu a Evropě. Společnost Tesla nevyplácí dividendy.

5) Cineworld

Akciový graf společnosti Cineworld
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Cineworld působí ve filmovém byznysu. Zabývá se také pronájmem kin, distribucí filmů a reklamou. Akcie této společnosti se v srpnu obchodovaly na svých absolutních minimech, což je způsobeno především tíhou enormního dluhu, který činí téměř 9 miliard dolarů, zatímco sama společnost disponuje tržní kapitalizací 37 milionů dolarů. Na druhou stranu společnost letos očekává zdvojnásobení svých tržeb z 1,8 miliard USD na 3,6 miliard. Společnost je z 37 % vlastněna institucemi a nevyplácí svým akcionářům dividendy.

Závěr

V letošním roce se na akciových trzích hraje především o udržení si důvěry investorů, což je jediná možnost, jak čelit současnému poklesu hodnoty většiny akcií. Důvěra investorů ve veřejně obchodované společnosti bude velmi důležitá v okamžiku, až se krize přežene a přijdou opět hojné časy ekonomického růstu. Letní obchodování ukázalo, že se investoři nebojí vkládat své finance do společností, které si prošly výrazným propadem, ovšem které mají za sebou zajímavý fundament, jež by cenu jejich akcií mohl v budoucnu vystřelit vzhůru.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo