Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Současný propad akcií v USA je jiný než minulé krachy, např. ten covidový z roku 2020, dot-com bublina z přelomu tisíciletí nebo krach z roku 1987. V čem je nynější situace jiná?
Americký akciový trh v současnosti zažívá značnou volatilitu, která připomíná propady z historie, jako byl krach v roce 1987 a finanční krize v roce 2008.
Současné turbulence však mají určité výrazné rysy, které je od výprodejů z dob minulých do značné míry odlišují.
V čem je nynější propad akciového trhu jiný? Jaké faktory nyní stojí za tím, že je současná situace značně nečitelná?
Pojďme se na to podívat!
Jedním z překvapivých faktorů doprovázejících současný propad je skutečnost, že na Wall Street moc nezměnili své odhady ohledně zisků akciových podniků.
To ostře kontrastuje s covidovým propadem z roku 2020, kdy odhady zisků klesly o 2,8 %, zatímco index S&P 500 se propadl o více než 20 %.
Michael Kantrowitz z Piper Sandler se domnívá, že to naznačuje, že za současným výprodejem stojí spíše strach nežli skutečné problémy v byznysu.
Dalším neobvyklým jevem jsou dramatické prodejní gapy na burzovních indexech při otevření burz.
Jason Goepfert ze společnosti SentimenTrader poznamenává, že jen málo výprodejů doprovázel tak prudký, drastický pokles.
Ke zvláštnostem nynější situace se řadí i skutečnost, že index S&P 500 nyní oslabuje společně s americkým dolarem.
Steve Englander ze Standard Chartered to přirovnává k období po vzniku dot-com bubliny v roce 2000.
Současně poznamenává, že za nynější situací zjevně nestojí problémy s likviditou nebo úvěry, což znamená, že investoři necítí potřebu hromadit dolary.
Současnou volatilitu dost možná také přiživuje skutečnost, že se v posledních letech razantně zvýšila obliba pasivního investování do indexů.
Jordan Rizzuto, investiční ředitel GammaRoad Capital Partners, naznačuje, že tato koncentrace má potenciál k tomu, aby současný propad ještě prohloubila.
Celní politika současné prezidentské administrativy USA, která nynější pokles způsobila, není náhodná “černá labuť”, nýbrž vědomý krok.
Miliardář Bill Ackman navrhl, aby vláda USA s uvalením cel 90 dní počkala, což by dotčeným zemím poskytlo dostatečnou lhůtu k vyjednání nových obchodních dohod.
Americký prezident však zůstává neústupný a naopak hrozí dalšími cly na Čínu, pokud ta přistoupí k odvetným opatřením.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.