Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3+1 problémy, které nejvíce trápí “covidové” investory – Víte, jak se těmto problémům vyhnout?

3+1 problémy, které nejvíce trápí “covidové” investory – Víte, jak se těmto problémům vyhnout?
Zdroj: depositphotos.com

Celosvětová pandemie vytvořila velmi specifický druh investorů, kteří vlétli na finanční trhy jako uragán v době, kdy téměř všechna aktiva rostla. Vstup covidových investorů byl z velké části podpořen také marketingem brokerských společností, což dalo vzniknout investorům se specifickými problémy a potřebami.

V tomto článku se zaměříme na hlavní překážky, se kterými se covidoví investoři již setkali a načrtneme jejich řešení.

Terminus technikus je v tomto případě poměrně přesný a covidoví investoři jsou skutečně specifickou skupinou působící na finančních trzích. Mnoho lidí v karanténě brouzdalo na internetu a vyhledávaly si informace o tom, jak zhodnocovat své našetřené peníze, případně jak si v době krize vydělat. Tyto potřeby přivedly většinu investorů do světa finančních trhů.

Covidoví obchodníci mají specifické potřeby, znalosti a pohled na finanční trhy.

Díky unikátní situaci, která tyto investory přivedla do světa financí, mají covidoví investoři specifický úhel pohledu na investiční problematiku. Rovněž i zkušenosti jsou zcela odlišné od většiny investorů, kteří nezažili pouze růst finančních trhů, ale také jeho větší či menší propady. Na dalších řádcích si přiblížíme unikátnost covidových obchodníků o něco blíže a pokusíme se popsat překážky a jejich řešení, jak se z covidových investorů mohou stát úspěšní účastníci finančních trhů.

1) Zažili pouze růst, neví jak řídit riziko

Jednou z velkých nevýhod covidových investorů, je zúžený pohled na celou problematiku investování. Tito investoři vstupovali na finanční trhy v období růstu, kdy trhy vykazovaly jen velmi málo prodejních korekcí. Absence těchto cenových pohybů způsobila, že covidoví investoři nemají žádnou zkušenost s řízením obchodních pozic, protože vše co dříve koupili, rostlo.

Ovšem reálné investování je z velké části o trpělivosti, strategii, metodě výběru akcií a především redukci rizika. Těmto základním nástrojům, které jsou nezbytné pro profitabilitu investovaní, byly covidoví investoři, k jejich škodě ušetřeni.

Poznámka

Je potřeba si uvědomit, že se finanční trhy pohybují v cyklech, ve kterých aktiva rostou i klesají. Proto je v případě růstu potřeba vybírat zisky a v případě poklesu minimalizovat rizika.

2) Nalomená psychika – Při letošních výprodejích téměř o všechno přišli

Covidoví obchodníci znají pouze krajní meze emocí, které se na trzích vyskytují. Nejprve se jednalo o maximální euforii, kdy většina aktiv rostla a tvořila nová maxima, a poté dramatické vystřízlivění, když tato aktiva v letošním roce ztratila většinu předchozího růstu. Emoční vypětí z investování je tedy jednou z vlastností covidových investorů.

Výše popsaný proces střídání emocí mnoho těchto investorů od zhodnocování kapitálu odradil. Ti, co se odradit nenechali, si již určitě jsou vědomi toho, že existuje nějaká investiční psychologie, střídání emočních cyklů, FOMO efekt a mnoho dalších negativních vlivů, které stimulují investora během realizace a řízení jeho investic.

3) Neznalost shortování jako možnosti zajištění

Již jsme v tomto článku nakousli potřebu redukce rizika a absence této disciplíny u covidových investorů. Je pravdou, že když trhy rostou, nikdo nemá potřebu prodávat. Klasické tržní cykly ovšem zahrnují i cenové poklesy, které buď minimalizují zisk z investice, nebo prodlužují dobu výběru zisku. Určitou možnost, jak se proti těmto cenovým poklesům zajistit, je využívat tzv. shortování.

Shortování je termín spíše z tradingu, nicméně v investování je obvykle využívám buď jako metoda hedgingu dlouhých obchodních pozic, nebo jako metoda generování zisků, pokud investor ví, co dělá. Shortování fyzických akcií ovšem není možné, je tedy potřeba využít tzv. CFD derivátů, které kopírují cenový vývoj akciových titulů, ovšem umožňují spekulovat na jejich pokles. Díky tomuto druhu investiční činnosti lze ochránit své portfolio před krátkodobými i dlouhodobými cenovými poklesy.

4) Uvědomění si vlivu FOMO a potřeby se neustále vzdělávat

Jedním z nejvíce negativních emočních spouštěčů, je obchodování pod vlivem FOMO. Tento druh manipulace investorů byl za covidu jak příčinou realizace neuvážených investic, tak důvodem vstupu na finanční trhy u mnoha nezkušených investorů. FOMO efekt využívá především neznalosti investorů a jejich sklonu k důvěře v “internetové odborníky”.

Skutečný investor FOMO efektu nepodléhá, protože má jasně stanovanou investiční strategii, která obsahuje jasně definované podmínky, za kterých aktiva nakupuje (nebo prodává), jak jednotlivé obchody řídí, jak pracovat s investičním kapitálem atd. Skutečný investor se nespoléhá na tipy jiných, ale provádí sám technickou a fundamentální analýzu, která tvoří základ každého investování.

Závěr

Specifická skupina obchodníků, kteří započali svojí kariéru na finančních trzích v období zdravotní krize, v dnešní době již určitě pochopila, že investování není pouze o tom “něco koupit”. Pomalu, ale jistě se covidoví investoři seznamují s investiční realitou, která je o maximalizaci zisku v období růstu a minimalizaci rizika v období poklesu.

Covidovým investorům již je určitě jasné, že na sobě musí neustále pracovat, zlepšovat své technické znalosti a také pracovat se svojí psychikou, jinak na finančních trzích nemohou nikdy uspět.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.