Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 4 "nudné" akcie, které spolehlivě vyplácí dividendy a zajistí vás na důchod

4 "nudné" akcie, které spolehlivě vyplácí dividendy a zajistí vás na důchod

4
Zdroj: depositphotos.com

Krach na trhu v roce 2022 a širší ústup růstových akcií prakticky potvrdil jednu věc: Pokud jde o investování do akcií v nestabilních obdobích, lepší jsou ty "nudné".

Euforický optimismus, který zaplavil akciové trhy po pandemii díky levným penězům, náhle v roce 2022 skončil bolestivými ztrátami pro růstové investory, kteří sázeli na vzrušující technologické společnosti, jejichž zisky leží daleko v budoucnosti. Veškerou pozornost si během roku 2022 na druhé straně uzmuly takzvané "nudné" společnosti, které se sotva dostanou do titulků, obchodují se na realistických oceněních a generují spoustu peněz prodejem věcí, které jsou pro lidi stále důležité.

Začátkem letošního roku citovala agentura Bloomberg analytika společnosti Goldman Sachs Petera Oppenheimera, který uvedl, že v roce 2023 očekává, že hodnotové akcie překonají růstové akcie, protože technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací zaznamenávají další tlak na marže, ceny komodit rostou a úrokové sazby zůstávají vysoké. Slavný medvěd Mike Wilson z Morgan Stanley, který se proslavil předpovědí burzovního krachu v roce 2022, již začátkem roku uvedl, že očekává ošklivou recesi zisků a společnosti, které dokáží zajistit nákladovou efektivitu, budou ty, které mohou pokračovat v dobré výkonnosti.

Které společnosti mohou dosáhnout nákladové efektivity? Nudné společnosti, které vydělávají peníze. Na nudné společnosti s obezřetnými obchodními modely, realistickým oceněním a dlouholetým růstem dividend se nyní zaměříme.

Proč byste měli investovat do nudných akcií?

Od roku 1970 došlo ve Spojených státech k šesti technickým recesím, během kterých se výkonnost akciových trhů pohybovala od 30% poklesu po mírný nárůst. V roce bezprostředně následujícím po těchto recesích však výnosy akciových trhů dosahovaly v průměru 22 %, přičemž hodnotové akcie převyšovaly o více než 4 %. Při technických recesích spojených s vysokou inflací pak překonávaly hodnotové akcie růstové dokonce o více než 10 % bodů.

Dnešní makroekonomická situace a situace na trhu tento názor podporuje. S přetrvávající vysokou inflací, dalším zvyšováním sazeb na obzoru a klesajícím podnikatelským a spotřebitelským sentimentem mohou mít hodnotové akcie navrch. A navzdory nedávné lepší výkonnosti se hodnotové akcie nestaly příliš drahými, což dodává důvěryhodnost pokračujícímu hodnotovému příklonu.

Zatímco hodnotové akcie v roce 2022 zářily, nejvíce pozornosti si loni získaly nepříliš známé dividendové akcie. Dividendové akcie poskytovaly bezpečný přístav investorům, kteří hledali útočiště uprostřed nemilosrdných hospodářských otřesů.

Jádrem každé investiční teze podporující nákup nudných akcií je zdůvodnění, že společnosti, které vyrábějí základní statky, jež se prodávají bez ohledu na hospodářský cyklus, mají dobrou pozici pro přečkání jakékoli ekonomické bouře. Problém s těmito nudným, ale solidními společnostmi je však zřejmý: Tyto akcie sice méně klesají, ale jsou opravdu nudné. To by však jejich zařazení do vašeho důchodového portfolia nemělo bránit, spíše naopak. Pojďme se na 4 takové nudné akcie nyní podívat blíže.

1. Clorox

Vývoj hodnoty akcií Clorox za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Clorox je předním nadnárodním výrobcem a prodejcem spotřebních a profesionálních výrobků. Jeho hlavní činnost se soustřeďuje na výrobu a prodej čisticích prostředků, výrobků pro domácnost a osobní hygienu, které jsou určeny pro různé trhy a zákazníky po celém světě. Komplexní portfolio výrobků společnosti zahrnuje známé značky, jako jsou Clorox, Formula 409, Pine-Sol, Liquid-Plumr, Glad, Fresh Step a mnoho dalších.

Společnost neustále investuje do výzkumu a vývoje s cílem vytvářet ekologické a účinné výrobky a zároveň zajistit minimální dopad na životní prostředí. Díky silnému celosvětovému zastoupení a rozmanitému sortimentu výrobků zůstává společnost Clorox významným hráčem v odvětví spotřebního zboží, kterého charakterizuje dividendový výnos téměř 3 %.

2. 3M

Vývoj hodnoty akcií 3M za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost 3M je nadnárodní konglomerát známý svými inovacemi a rozmanitým sortimentem výrobků. Společnost působí v různých odvětvích a mezi její hlavní činnosti patří spotřební zboží, zdravotnictví, doprava, elektronika, energetika a bezpečnost. Společnost slouží zákazníkům ve více než 200 zemích a nabízí více než 60 000 výrobků pod známými značkami, jako jsou Post-it, Scotch, Nexcare, Filtrete a Command.

Úspěch 3M je zakořeněn v jejím odhodlání věnovat se výzkumu a vývoji se zaměřením na vytváření řešení, která uspokojují vyvíjející se potřeby zákazníků. Jedinečný přístup společnosti k inovacím, známý jako "model 3M", kombinuje technologie, produkty a myšlení zaměřené na zákazníka. Tento model vedl k mnoha průlomovým objevům, jako je vynález maskovací pásky, ochranného prostředku Scotchgard a izolace Thinsulate. Akcie 3M aktuálně charakterizuje dividendový výnos téměř 6 %.

3. Lowe's

Vývoj hodnoty akcií Lowe's za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Lowe's je přední maloobchodní společností působící v oblasti domácích potřeb s rozsáhlou sítí více než 2 200 prodejen po celých Spojených státech, Kanadě a Mexiku. Společnost nabízí komplexní výběr výrobků a služeb pro majitele nemovitostí, včetně výrobků pro výstavbu, údržbu, opravy, přestavby a dekorace.

Portfolio výrobků společnosti Lowe's zahrnuje širokou škálu kategorií, jako jsou spotřebiče, nářadí, železářské zboží, barvy, podlahové krytiny a osvětlení. Společnost také poskytuje služby přímo v prodejnách – např. řezání a montáž, prodej na zakázku a instalace, a také online prodej, což zvyšuje komfort zákazníků. Nabídkou rozmanité škály výrobků a služeb ve spojení s pevným závazkem ke spokojenosti zákazníků si společnost Lowe's i nadále udržuje pozici významného hráče v oblasti maloobchodního prodeje domácích potřeb. Akcie Lowe's aktuálně charakterizuje 2% dividendový výnos.

4. UnitedHealth Group

Vývoj hodnoty akcií UnitedHealth Group za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

UnitedHealth Group je diverzifikovaná zdravotnická společnost a jeden z největších poskytovatelů zdravotní péče ve Spojených státech. Poskytuje služby milionům osob prostřednictvím dvou hlavních obchodních platforem: UnitedHealthcare a Optum.

UnitedHealthcare je zodpovědná za poskytování plánů zdravotního pojištění širokému spektru zákazníků, včetně zaměstnavatelů, státních subjektů a jednotlivců. Její nabídka produktů zahrnuje různé možnosti zdravotního pojištění, jako jsou zdravotní a zubní pojištění, pojištění zraku a doplňkové programy Medicare.

Optum, druhá obchodní platforma, se zaměřuje na tři hlavní segmenty: OptumHealth, OptumInsight a OptumRx. OptumHealth poskytuje služby v oblasti řízení zdravotnictví a péče, zatímco OptumInsight poskytuje datovou analytiku, technologie a poradenská řešení pro zlepšení systémů zdravotní péče. OptumRx je naproti tomu společnost poskytující služby lékárenské péče, která spravuje recepty a optimalizuje výdaje na léky.

UnitedHealthcare hraje díky své komplexní nabídce produktů a služeb souvisejících se zdravotnictvím významnou roli při utváření prostředí zdravotní péče ve Spojených státech i mimo ně a aktuálně tyto akcie charakterizuje dividendový výnos okolo 1,5 %.

Slovo závěrem:

V současném nestabilním investičním prostředí je moudré zaměřit se na "nudné" akcie s dlouhodobě spolehlivým dividendovým výnosem. Společnosti, jako Clorox, 3M, Lowe's a UnitedHealth Group, nabízejí stabilní a realistická ocenění, vykazují dlouhodobý růst dividend a charakterizuje je nákladová efektivita.

Historické výsledky ukazují, že v obdobích technických recesí a vysoké inflace překonávají hodnotové akcie růstové, což dává důvod k optimismu ohledně jejich střednědobé výkonnosti. Pro ty, kdo hledají bezpečnější investice do svých důchodových portfolií, mohou být tyto "nudné" akcie zajímavou volbou a určitě si zaslouží bližší analýzu. Navzdory tomu, že se mohou zdát méně vzrušující, tyto společnosti poskytují stabilitu, která může být v nestabilních časech neocenitelná.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo