Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 4 akcie s masivním dividendovým výnosem, které vám pomohou porazit inflaci

4 akcie s masivním dividendovým výnosem, které vám pomohou porazit inflaci

4 akcie s masivním dividendovým výnosem, které vám pomohou porazit inflaci
Zdroj: depositphotos.com

Inflační tlaky jsou v popředí zájmu investorů již téměř rok. V prosinci dosáhl index spotřebitelských cen v USA 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982. O mnoho lépe si však nevedla ani Česká republika, kde jsme byli svědky 6,6% inflace, nebo eurozóna, kde byla v prosinci vykázána 5% míra inflace.

Vysoká inflace je jak pro centrální bankéře, tak pro investory na první pohled negativním fenoménem. Nemusí však být. Podle výzkumu společnosti Fidelity se výplata dividend podílí na celkovém výnosu akciového trhu od roku 1930 ze 40 %. Z výzkumu však také vyplývá, že v období vysoké inflace v USA ve 40. a 70. letech 20. století se dividendy podílely na výnosu indexu S&P 500 ze 65 % a 71 %.

Dividendové akcie se na výnosu trhu zkrátka podílejí vyšším procentem v období vyšší inflace. AT&T, Philip Morris International, Annaly Capital Management a AbbVie jsou přitom čtyři vysoce výnosné akcie, které poskytují dividendy výrazně nad průměrem indexu S&P 500 a mohou vám také pomoci porazit inflaci.

1. AT&T

Vývoj ceny akcií AT&T za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud toužíte po vysokém dividendovém výnosu, akcie telekomunikačních společností, jako je AT&T, jsou dobrým místem, kde ho můžete najít. AT&T má dva klíčové katalyzátory, které mohou v příštím půlstoletí zajistit mírný organický růst, a to vše při nadprůměrné výplatě dividendy, která v současnosti činí 8,5 % (k 3. 2. 2022).

V prvé řadě pokračuje v modernizaci bezdrátové 5G infrastruktury. Přestože jsou investice AT&T do bezdrátové infrastruktury značné, spotřebitelé a podniky čekají na zvýšení rychlosti bezdrátového stahování dat již deset let. Vzhledem k tomu, že data jsou tím, co pohání významné marže společnosti AT&T v oblasti bezdrátových služeb, může vyšší rychlost stahování zvýšit tempo růstu tohoto segmentu podnikání.

Dalším katalyzátorem růstu akcií AT&T je očekávané vyčlenění obsahové divize Warner Media, která bude sloučena s Discovery. Tento nový mediální subjekt nabídne větší knihovnu obsahu s více než 85 miliony předplatitelů a měl by přinést synergie ve výši nejméně 3 miliard dolarů ročně. AT&T po odštěpení Warner Media mírně zredukuje dividendu a zaměří se na snížení svého dluhu. I po tomto snížení by však AT&T měla stále nabízet solidní dividendový výnos kolem 5 %.

2. Philip Morris International

Vývoj ceny akcií Philip Morris International za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Další dividendovou akcií s vysokým výnosem, která vám může pomoci porazit z dlouhodobého hlediska inflaci, je globální tabákový gigant Philip Morris International. Akcie Philip Morris dosahují výnosu téměř 5 % a vedení společnosti hodlá vyplácet značnou část ročního zisku právě ve formě dividend.

Tři faktory jsou příčinou, že je tato společnost solidní investicí prakticky v jakémkoli ekonomickém prostředí. Za prvé, tabák obsahuje nikotin, což je návyková látka. Díky těmto návykovým vlastnostem může společnost zvyšovat ceny, což jí pomáhá překonávat případné poklesy objemu prodejů, s nimiž se může potýkat na rozvinutých trzích.

Za druhé, velkou roli hraje geografická rozmanitost Philip Morris. Jedná se o společnost, která působí ve více než 180 zemích světa. Pokud se na jednom trhu zpřísňují předpisy, je pravděpodobné, že rostoucí střední třída hledající základní „luxusní“ zboží, jako jsou tabákové výrobky, vyrovná pokles na rozvíjejícím se trhu.

A zatřetí, společnost Philip Morris se svým produktem IQOS hledí dál než jen na své tradiční tabákové řady. IQOS během prvních devíti měsíců roku 2021 držel téměř 7% podíl na trhu mezi produkty zahřívající tabák a jeho podíl dlouhodobě roste.

3. Annaly Capital Management

Vývoj ceny akcií Annaly Capital Management za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Mezi akciemi s velmi vysokým výnosem může jen málokterá poskytnout vašemu portfoliu větší stabilitu než hypoteční realitní investiční trust (REIT) Annaly Capital Management. Společnost vyplatila za poslední čtvrtstoletí na dividendách více než 20 miliard dolarů a v posledních dvou desetiletích dosahovala v průměru výnosu kolem 10 % – aktuální dividendový výnos akcií Annaly Capital Management pak činí 11,34 % (k 3. 2. 2022).

Hypoteční REIT, jako je Annaly, se snaží půjčovat si peníze za nízké, krátkodobé úvěrové sazby a tento kapitál pak využívat k nákupu dlouhodobých aktiv s vyšším výnosem, jako jsou cenné papíry kryté hypotékami. Rozdíl mezi výnosem, který společnost získá, a průměrnou výpůjční sazbou se nazývá "čistá úroková marže". Čím vyšší je čistá úroková marže, tím ziskovější Annaly je.

Dobrou zprávou je, že se společnost dostala do oblasti svého růstového cyklu. V počáteční fázi hospodářského oživení není neobvyklé, že se výnosová křivka zvedá. Když se tento rozdíl ve výnosech mezi krátkodobými a dlouhodobými státními dluhopisy zvětší, čistá úroková marže společnosti má tendenci růst.

Navíc více než 90 % portfolia aktiv společnosti Annaly tvoří agenturní cenné papíry. Jedná se o aktiva zajištěná federální vládou USA pro případ selhání. Tato dodatečná ochrana umožňuje společnosti využívat pákový efekt k maximalizaci zisků a udržení dvouciferného dividendového výnosu.

4. AbbVie

Vývoj ceny akcií AbbVie za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Čtvrtou dividendovou akcií s vysokým výnosem, která může zachránit vaše portfolio v období vysoké inflace, je farmaceutická společnost AbbVie. Ačkoli 4% výnos akcií AbbVie bledne ve srovnání s takovými společnostmi, jako je Annaly, mějte na paměti, že se cena akcií této společnosti za posledních 2,5 roku více než zdvojnásobila.

Není pochyb o tom, že protizánětlivý lék Humira je superhvězdou produktového portfolia společnosti. Za prvních devět měsíců roku 2021 přinesla Humira společnosti 15,4 miliardy dolarů z celkových tržeb společnosti za produkty ve výši 41,2 miliardy dolarů. Nebýt vakcín na covid-19, byla by Humira nejprodávanějším lékem na světě. Přestože v Evropě čelí konkurenci biosimilárních léků, může Humira zůstat dojnou krávou společnosti AbbVie i v příštích letech.

Kromě organického růstu se společnost AbbVie nebojí sáhnout po akvizicích, aby diverzifikovala svůj tok příjmů a zvýšila svůj dlouhodobý růstový potenciál. V květnu 2020 se společnost postarala o velký rozruch, když v hotovosti a za akcie převzala společnost Allergan. Tato transakce jí přinesla nové oblasti příjmů (např. estetickou medicínu a oční péči) a také značkový hit v podobě přípravku botox.

Vzhledem k tomu, že si lidé nemohou vybírat, kdy onemocní nebo jakým onemocněním onemocní, poptávka po léčivých přípravcích má tendenci zůstat stabilní v jakémkoli ekonomickém prostředí. Proto jsou akcie zdravotnických společností, jako je AbbVie, solidní sázkou na to, že se jim bude dařit za jakýchkoliv tržních podmínek.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo