Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3M je jedna z nejlepších dividendových akcií. Co je na ní teď tak zajímavého?

Publikováno
3M je jedna z nejlepších dividendových akcií. Co je na ní teď tak zajímavého?

V dnešním článku se seznámíme se společností 3M. Podíváme se na její business, jaké má tržby a neopomeneme ani další finanční ukazatele.

Je to tak skvělá dividendová akcie, jak se říká? Podíváme se na její největší riziko a také 4 důvody k nákupu v současné době.

Globální podnik se zajímavou dividendou

Společnost 3M je dividendový aristokrat a průmyslový podnik. Dividendu zvyšuje pravidelně každý rok více než 50 let bez přestávky. Má obrovské portfolio produktů, které najdou uplatnění téměř všude.

Nyní se 1 akcie 3M prodává za přibližně 200 dolarů. Tržní kapitalizace podniku je 110 miliard amerických dolarů a společnost vyplácí dividendu ve výši 5,92 dolaru. Při ceně 194 dolarů za akcii to odpovídá dividendovému výnosu 3,07 %.

3M patří do sektoru průmyslu (industrials) a zaměstnává 95 000 zaměstnanců. Byla založena v roce 1902 a sídlí v Minnesotě v USA. Nejvyšší podíl tržeb je z USA, následuje Asie, Evropa a na posledním místě je zbytek světa se zanedbatelnými tržbami.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie 3M Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Segmenty podnikání 3M

3M je diverzifikovaná globální průmyslová firma. Segmenty podnikání jsou ochranné pomůcky, doprava a elektronika, zdravotnictví a výrobky pro koncového spotřebitele.

Poznámka

V roce 2020 měla firma největší podíl tržeb ze segmentu ochranných pomůcek 36,6 %, dopravy a elektroniky 27,4 % a zdravotnictví 25,9 %. Nejmenší segment je koncový spotřebitel s 16,6 % podílu na tržbách.

Mezi nejznámější výrobky patří brusné kotouče, ochranné pomůcky zraku a dýchacích cest (roušky a respirátory pro použití ve zdravotnictví a průmyslu např. při lakování), pásky, lepidla, leštěnky a čističe (péče o auto).

3M má přibližně 7500 produktů pro Českou republiku. Pro země jako je USA je to ještě mnohem více.

Pro vás jako potenciálního investora je to důležitý aspekt z toho důvodu, že podnik není silně závislý na jednom segmentu či trhu. Snižuje se tím riziko ztráty zásadního zdroje tržeb a omezuje se tím negativní postih ceny akcií. Celkově by se mělo jednat o stabilnější a rezistentnější podnik.

Největší riziko 3M – cykličnost

Než se podíváme na samotné důvody, které by vás mohly zlákat ke koupi tohoto titulu, podívejme se nejprve na opačnou stránku mince. S jaký největším investičním rizikem se tato akcie pojí? 

3M působí v sektoru průmyslu a hrozí zde riziko cyklických výkyvů. Když ekonomika roste, více se vyrábí, po výrobcích společnosti 3M je vyšší poptávka, firma dosahuje vyšších tržeb (zisku) a cena akcie obvykle roste. V případě ekonomického poklesu jdou ukazatele i cena akcie opačným směrem.

Poznámka

Cykličnost průmyslového sektoru tu bude pořád. Některé průmyslové firmy budou cyklické více, některé méně, ale v průměru budou cyklické všechny.

To si lze názorně ukázat na krizi v roce 2008 (viz níže). V takové chvíli je důležité, jakožto dlouhodobý dividendový investor, nepanikařit a neprodávat celé své pozice. Naopak může být zajímavé nahlížet na celou situaci jako na příležitost nakoupit ve slevě. Jedná se o kvalitní podnik, takže cena dříve nebo později zase vyroste.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie 3M Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4 důvody k nákupu – proč se zajímat o akcie 3M?

Lidé, kteří dnes nakoupí 3M mohou reálně očekávat návratnost přibližně 10 % každý rok a to dlouhodobě. Jedná se o 2 % více než růst indexu S&P500 a o 1 % více než dividendoví aristokraté.

1. Kvalitní finanční ukazatele a zpětný odkup akcií

V posledních 5 letech tržby a čistý zisk stagnují. EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) také stagnuje. Jelikož tržby a EBITDA zůstávají stejné (stagnují) a zároveň společnost zvyšuje dividendu dochází k růstu výplatního poměru dividendy (payout ratio).

Poznámka

Dříve byl výplatní poměr přibližně 50 % a v současné době došlo k růstu na hodnotu 63 %. Členství v klubu dividendových králů firmu něco stojí.

Celkové závazky společnosti jsou 34 miliard dolarů. Z toho je 18 miliard dlouhodobý dluh, který v posledních 5 letech pouze mírně roste.

Celkový počet akcií se každý rok postupně snižuje a to znamená, že společnost provádí jejich zpětný odkup. Ukazatel Price to earnings (P/E) je kolem 20 – což je malinko vyšší hodnota, ale nijak zvlášť.

2. Růst dividendy

Vyplácená dividenda je ve výši 5,92 dolaru a je bez problému pokryta z volného cash flow. Společnost je nazývána dividendovým aristokratem, protože svoji dividendu zvyšuje pravidelně déle než 25 let v kuse.

Poznámka

3M zvyšuje svoji dividendu pravidelně 62 let v kuse. V poslední době je průměrný přírůstek dividendy kolem 7 % a to je velice slušný růst!

3. Nízká volatilita

3M je sice cyklická společnost, přesto díky své historické spolehlivosti příjmů, stabilních finančních ukazatelů a kvalitě značky dosahuje průměrné roční volatility pouze 20,5 %.

Průměrný dividendový aristokrat má roční volatilitu 23 % a průměrná společnost z indexu S&P500 28 %.

4. Rozumná valuace

Společnost se v současné době obchoduje za reálnou hodnotu na základě skutečných fundamentů. Dle analytiků je férově oceněna pokud je cena akcie v rozmezí 171 až 239 dolarů za akcii (což splňuje).

Dividendový výnos je v současné době 3 %, růst ceny akcie se očekává 7 %, a tak celkové roční zhodnocení se očekává ve výši 10 %.

Závěr

3M je vynikající podnik ze sektoru průmyslu, má dlouholetou historii podnikání, je to známá značka a dividendový aristokrat. Nevýhodou jsou stagnující tržby a zisk v posledních 5 letech.

Díky podnikání týkající se odvětví spotřebního zboží, stavebnictví, letectví, zdravotnictví a bezpečnosti je společnost výborně připravena na návrat k ekonomické expanzi.

Tento rok lze vnímat jako nastavení nového normálu. Víme, že vysoce účinná vakcína proti COVID-19 je jistá a že většina populace dostane tuto vakcínu v roce 2021. A díky tomu mnoho analytiků očekává, že hodnotové akcie jako je také 3M budou v následujících letech růst.

Určitě se nejedná o akcii, od které byste mohli očekávat ohromný růst. Spíše to bude zajímavá možnost pro dlouhodobého investora hledajícího rozumné zhodnocení, pasivní příjem a skutečnou hodnotu akcií.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎