Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3M je jedna z nejlepších dividendových akcií. Co je na ní teď tak zajímavého?

3M je jedna z nejlepších dividendových akcií. Co je na ní teď tak zajímavého?

3M je jedna z nejlepších dividendových akcií. Co je na ní teď tak zajímavého?

V dnešním článku se seznámíme se společností 3M. Podíváme se na její business, jaké má tržby a neopomeneme ani další finanční ukazatele. Je to tak skvělá dividendová akcie, jak se říká? Podíváme se na její největší riziko a také 4 důvody k nákupu v současné době.

Globální podnik se zajímavou dividendou

Společnost 3M je dividendový aristokrat a průmyslový podnik. Dividendu zvyšuje pravidelně každý rok více než 50 let bez přestávky. Má obrovské portfolio produktů, které najdou uplatnění téměř všude.

Nyní se 1 akcie 3M prodává za přibližně 200 dolarů. Tržní kapitalizace podniku je 110 miliard amerických dolarů a společnost vyplácí dividendu ve výši 5,92 dolaru. Při ceně 194 dolarů za akcii to odpovídá dividendovému výnosu 3,07 %.

3M patří do sektoru průmyslu (industrials) a zaměstnává 95 000 zaměstnanců. Byla založena v roce 1902 a sídlí v Minnesotě v USA. Nejvyšší podíl tržeb je z USA, následuje Asie, Evropa a na posledním místě je zbytek světa se zanedbatelnými tržbami.

Vývoj akcií 3M od roku 2010
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Segmenty podnikání 3M

3M je diverzifikovaná globální průmyslová firma. Segmenty podnikání jsou ochranné pomůcky, doprava a elektronika, zdravotnictví a výrobky pro koncového spotřebitele.

Mezi nejznámější výrobky patří brusné kotouče, ochranné pomůcky zraku a dýchacích cest (roušky a respirátory pro použití ve zdravotnictví a průmyslu např. při lakování), pásky, lepidla, leštěnky a čističe (péče o auto).

3M má přibližně 7500 produktů pro Českou republiku. Pro země jako je USA je to ještě mnohem více.

Pro vás jako potenciálního investora je to důležitý aspekt z toho důvodu, že podnik není silně závislý na jednom segmentu či trhu. Snižuje se tím riziko ztráty zásadního zdroje tržeb a omezuje se tím negativní postih ceny akcií. Celkově by se mělo jednat o stabilnější a rezistentnější podnik.

Největší riziko 3M – cykličnost

Než se podíváme na samotné důvody, které by vás mohly zlákat ke koupi tohoto titulu, podívejme se nejprve na opačnou stránku mince. S jaký největším investičním rizikem se tato akcie pojí? 

3M působí v sektoru průmyslu a hrozí zde riziko cyklických výkyvů. Když ekonomika roste, více se vyrábí, po výrobcích společnosti 3M je vyšší poptávka, firma dosahuje vyšších tržeb (zisku) a cena akcie obvykle roste. V případě ekonomického poklesu jdou ukazatele i cena akcie opačným směrem.

To si lze názorně ukázat na krizi v roce 2008 (viz níže). V takové chvíli je důležité, jakožto dlouhodobý dividendový investor, nepanikařit a neprodávat celé své pozice. Naopak může být zajímavé nahlížet na celou situaci jako na příležitost nakoupit ve slevě. Jedná se o kvalitní podnik, takže cena dříve nebo později zase vyroste.

Vývoj akcií 3M během krize 2008
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4 důvody k nákupu – proč se zajímat o akcie 3M?

Lidé, kteří dnes nakoupí 3M mohou reálně očekávat návratnost přibližně 10 % každý rok a to dlouhodobě. Jedná se o 2 % více než růst indexu S&P500 a o 1 % více než dividendoví aristokraté.

1. Kvalitní finanční ukazatele a zpětný odkup akcií

V posledních 5 letech tržby a čistý zisk stagnují. EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) také stagnuje. Jelikož tržby a EBITDA zůstávají stejné (stagnují) a zároveň společnost zvyšuje dividendu dochází k růstu výplatního poměru dividendy (payout ratio).

Celkové závazky společnosti jsou 34 miliard dolarů. Z toho je 18 miliard dlouhodobý dluh, který v posledních 5 letech pouze mírně roste.

Celkový počet akcií se každý rok postupně snižuje a to znamená, že společnost provádí jejich zpětný odkup. Ukazatel Price to earnings (P/E) je kolem 20 – což je malinko vyšší hodnota, ale nijak zvlášť.

2. Růst dividendy

Vyplácená dividenda je ve výši 5,92 dolaru a je bez problému pokryta z volného cash flow. Společnost je nazývána dividendovým aristokratem, protože svoji dividendu zvyšuje pravidelně déle než 25 let v kuse.

3. Nízká volatilita

3M je sice cyklická společnost, přesto díky své historické spolehlivosti příjmů, stabilních finančních ukazatelů a kvalitě značky dosahuje průměrné roční volatility pouze 20,5 %.

Průměrný dividendový aristokrat má roční volatilitu 23 % a průměrná společnost z indexu S&P500 28 %.

4. Rozumná valuace

Společnost se v současné době obchoduje za reálnou hodnotu na základě skutečných fundamentů. Dle analytiků je férově oceněna pokud je cena akcie v rozmezí 171 až 239 dolarů za akcii (což splňuje).

Dividendový výnos je v současné době 3 %, růst ceny akcie se očekává 7 %, a tak celkové roční zhodnocení se očekává ve výši 10 %.

Závěr

3M je vynikající podnik ze sektoru průmyslu, má dlouholetou historii podnikání, je to známá značka a dividendový aristokrat. Nevýhodou jsou stagnující tržby a zisk v posledních 5 letech.

Díky podnikání týkající se odvětví spotřebního zboží, stavebnictví, letectví, zdravotnictví a bezpečnosti je společnost výborně připravena na návrat k ekonomické expanzi.

Tento rok lze vnímat jako nastavení nového normálu. Víme, že vysoce účinná vakcína proti COVID-19 je jistá a že většina populace dostane tuto vakcínu v roce 2021. A díky tomu mnoho analytiků očekává, že hodnotové akcie jako je také 3M budou v následujících letech růst.

Určitě se nejedná o akcii, od které byste mohli očekávat ohromný růst. Spíše to bude zajímavá možnost pro dlouhodobého investora hledajícího rozumné zhodnocení, pasivní příjem a skutečnou hodnotu akcií.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo