Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 tipy jak si stanovit realistické cíle při tradingu a investování

3 tipy jak si stanovit realistické cíle při tradingu a investování
Zdroj: depositphotos.com

Investiční a obchodní činnost na finančních trzích by měla být cílena na generování zisků, díky kterým si investoři udrží nebo zvýší svou životní úroveň. Ovšem mnoho investorů dělá tu chybu, že v honbě za zisky začne ignorovat jiné životní radosti a povinnosti a svůj život přesunou na druhou kolej. V tomto článku si připomeneme 3 tipy jak obchodní a investiční činnost naplánovat tak, aby bylo možné generovat zisky i stíhat osobní život.

Bez životní rovnováhy se obchodování a investování stává stresující činností.

1) Nalezněte svojí toleranci k riziku

Hlavním faktorem úspěchu při obchodování a investování na finančních trzích je nalezení vlastní tolerance k riziku. Především obchodníci v této souvislosti častokrát chybují, když se snaží kopírovat strategii jiného obchodníka.

Při obchodování je potřeba řídit riziko, protože krátkodobé cenové pohyby nemusí vždy respektovat dlouhodobý tržní sentiment. Při obchodování se obvykle dosahuje zisků buď díky vysoké úspěšnosti obchodů, nebo díky vysoké profitabilitě obchodů. Řízení kapitálu by tedy mělo reflektovat míru rizika, kterou je obchodník ochoten podstoupit, a kterou jeho psychika akceptuje.

U investování je potřeba identifikovat především míru rizika v cashflow. Investice je obvykle plánována na několik let, přičemž investor po tuto dobu nebude mít možnost s penězi manipulovat (pokud nechce porušit svojí investiční strategii). Cashflow je potřeba naplánovat tak, aby do investice odteklo takové množství peněz, které nejsou nezbytné k životu. Pokud investor zafixuje větší kapitál než je vhodné, vzniká tlak na výkonnost investice a brzkou návratnost. To ovšem nemusí odpovídat investiční strategii.

2) Provádějte vlastní výzkum trhu

Získávat investiční tipy na internetu a sociálních sítích není žádné investování. Ti “investoři”, kteří tímto způsobem zhodnocují své peníze, dříve nebo později zjistí, že to nebyl dobrý nápad. Skutečný investor si veškeré informace alespoň ověří a investiční tip podrobí zkoumání z hlediska své strategie, míry rizika a doby návratnosti investice.

Obvykle je výzkum finančních trhů opřen o technickou analýzu, která zkoumá strukturu cenových pohybů, a která při investování slouží k časování vstupů. Obchodníci na těchto úrovních obvykle provádějí krátkodobé obchody. Především u investic je poté potřeba využívat i fundamentální analýzu a to jak makroekonomického kontextu, při kterém se zkoumají podmínky, ve kterých společnost působí, tak i mikroekonomického pohledu, při kterém se zjišťuje, zda je společnost finančně zdravá.

V rámci výzkumu trhu by měli mít jak obchodníci, tak investoři jasno, za jakou cenu chtějí finanční aktivum pořídit a za jakou cenu jej chtějí prodat. Rovněž by měl být sledován potenciál obchodu nebo investice s přihlédnutím k době, kdy bude zapotřebí držet otevřenou obchodní pozici.

Poznámka

Doba návratnosti investice: Především u investic do akcií je potřeba si uvědomit, že růst ceny trvá cca 2x déle, než pokles ceny. Proto v okamžiku, kdy jsou pořízeny akcie po dvouletém propadu, je potřeba počítat s cestou na původní ATH minimálně 4-5 let.

3) Mějte obchodní strategii

Základ úspěchu na finančních trzích je obchodní strategie. Pokud obchodník nebo investor neví, co chce obchodovat, co od trhu očekávat a co může během realizace přijít, je jen otázkou času, než se v záplavě (mnohdy protichůdných informací ze světa financí) ztratí. Pokud chce investor například ochránit svůj kapitál proti inflaci, volí méně volatilní aktiva například s dividendou. Pokud obchodník chce generovat zisk, zvolí volatilnější instrumenty, než jsou akcie.

Při investiční nebo obchodní činnosti by nemělo docházet ke změnám obchodní strategie v průběhu jejího realizování (drobné kosmetické aktualizace jsou samozřejmě nutné).

Ztrátový obchod NENÍ investice.

V rámci obchodí strategie by se měli promítnout všechny výše uvedené body:

  • stanovení rizika
  • definování cashflow
  • stanovení doby návratnosti investice
  • identifikování vstupních cenových úrovní (technická analýza)
  • makro i mikro fundamentální analýza

V rámce obchodní strategie by měli mít obchodníci i investoři stanovené také cenové úrovně výstupů. Jednak by se mělo jednat o definování cenových úrovní, kde bude brán zisk, aby mohlo být naplněno poslání investice, ale také by se mělo jednat o definování cen, kde je investice již příliš ztrátová, nebo obchodní myšlenka již není platná. Řízení obchodu a investice je tou nejdůležitější činností, která vede k dlouhodobé profitabilitě na finančních trzích.

Závěr

Investování není formou hazardu, ale promyšlenou činností, která má své zákonitosti.

Jasně dané cíle a metody jak cílů dosáhnout, by měly být součástí jak obchodní, tak investiční činnosti na finančních trzích. Rovněž je potřeba počítat s aktivní správou peněz, minimálně ve formě časování vstupu a výstupu (buď se ziskem, nebo ztrátou). Nalezení vlastní míry rizika dodává investorům klid při realizaci investice a obchodníkům pevnou půdu pod nohama, při realizaci série ztrátových obchodů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.