Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch největších chyb

3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch největších chyb
Zdroj: depositphotos.com

Chybu při investování peněz udělá čas od času každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je relativně jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?

Investičních chyb může být spousta. Špatný výběr investice, akceptace příliš velkého rizika, nebo naopak moc velká opatrnost. Netrpělivost. Je nutné poznamenat, že naučit se správně investovat není záležitostí několika okamžiků. A chyby dělá každý. To ale neznamená, že byste měli na osobní investice rezignovat. 

Pojďme si shrnout 3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch nejčastějších a nejdražších chyb.

1. Diverzifikujte

Poznámka

Diverzifikace portfolia znamená rozrůzňování, tedy strategie, která se snaží snižovat rizika tím, že se nespoléhá na jediný produkt, nýbrž rozděluje své aktivity do různých oblastí, do různých firem, měn apod.

Zejména dnes můžeme vidět, že akcie zejména ruských ale i evropských firem razantně klesají, jak můžeme vidět na grafech níže na příkladu ruského indexu Dow Jones Russia GDR a akciového indexu eurozóny EURO STOXX 50.

Zdroj: finance.yahoo.com
Dow Jones Russia GDR Index
Dow Jones Russia GDR Index

Celosvětové portfolio

Z toho vyplývá, že vaše portfolio by možná mělo obsahovat firmy z různých částí světa jako např. USA, Jižní Korey, Austrálie, které tolik v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině nevyklesaly.

Realitní fondy či fondy zaměřené na dluhopisy

V případě, že víte, že investované peníze budete chtít využít v době kratší než 5 let, zvažte například realitní fondy nebo fondy zaměřené na dluhopisy, které budou tvořit konzervativnější složku portfolia s nižším rizikem.

Komodity a akcie

Pokud budete peníze potřebovat až za 10 let, můžete se svézt na (předpokládané) vlně růstu cen akcií, zajímavé mohou být také komodity. Řada odborníků říká, že portfolio je vhodné zajistit investicemi do drahých kovů, které mohou mít podíl 10-15 %. Na to je vhodné například investiční zlato, které je osvobozené od DPH. V čase krize a zejména vysoké inflace jeho cena roste.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

2. Pevně dodržujte časový horizont investice

Nezkušené investory přesně na začátku invaze na Ukrajinu vyplašily tyto negativní válečné zprávy, takže jsme mohli vidět propady cen na všech burzách. Tito investoři hromadně rušili své investice a vybírali ztrátu či jen malé zisky. 

Platí ale jednoduché pravidlo – akcie, akciové fondy, indexové fondy a investiční zlato patří do dlouhodobého investování a je potřeba do nich vkládat peníze 5, 10, 15 let a více. Až pak lze předpokládat opravdu zajímavé zhodnocení.

Čím dříve začnete investovat a čím déle necháte své peníze pracovat, tím vaše naspořená suma může být vyšší. 

3. Vyberte si vhodný produkt dle svého investičního cíle

Chcete dříve odejít do důchodu a být finančně nezávislí? Nebo chcete mít finanční rezervu neustále při ruce? Můžeme říci, že každý investiční cíl má jiný způsob spoření. 

Spořicí a depozitní účet

Na spořicím nebo depozitním účtu si lze vytvářet finanční rezervu a mít peníze po ruce, ale počítejte s tím, že vám je může znehodnocovat inflace. Tyto peníze zkrátka nejsou určené k investování.

ETF, podílové fondy a zlato

V případě, že peníze nebudete potřebovat delší dobu, například 5-10 let, investujte je prostřednictvím dlouhodobých investic, například do ETF, podílových fondů, zlata a podobně. 

Závěr

Odborníci doporučují lidem, aby si zkontrolovali své případné úspory ve třetím důchodovém pilíři. Mnoho lidí si stále spoří v garantovaných fondech s nízkým zhodnocením, čímž se připravují o lepší důchod v budoucnu. Zhodnocení v akciových ETF vychází v dlouhodobém horizontu výrazně lépe než ve třetím důchodovém pilíři včetně státního příspěvku.

Výše zmíněné 3 tipy nezaručí jednotlivcům dané zisky, ovšem zbaví investory nadměrných starostí a ztrát z případných výkyvů na finančním trhu.

Stojíte-li před rozhodnutím, jak nejlépe naložit s úsporami a do čeho investovat, poraďte se s odborníky. Zkušení makléři vám doporučí portfolio investic, které sedne vašemu osobnímu nastavení i možnostem.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.