Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 bezpečné dividendové akcie do nebezpečných časů. Dividendy nepřetržitě už 133 let!

Publikováno
3 bezpečné dividendové akcie do nebezpečných časů. Dividendy nepřetržitě už 133 let!
Zdroj: depositphotos.com

V době ekonomické recese a geopolitických turbulencí mají bezpečné dividendové akcie tendenci překonávat rizikovější cenné papíry. Proto se podíváme na 3 vybrané z nich a blíže si rozebereme, čím mohou být zajímavé. Mějte ale na paměti, že historický výnos není zárukou budoucího růstu. Přestože na něm lze do jisté míry stavět svá očekávání, na trzích není nic na 100% jisté.

Aktuální cena
Změna
T. Rowe Price / TROW
Načítání
Načítání
Načítání
Genuine Parts Company / GPC
Načítání
Načítání
Načítání
Procter & Gamble / PG
Načítání
Načítání
Načítání

1) T. Rowe Price (TROW)

T. Rowe Price poskytuje širokou škálu produktů a správu aktiv jednotlivcům i institucionálním investorům. T. Rowe nabízí akciové fondy a podílové fondy s pevným výnosem s přístupem zdola nahoru k nalezení nejlepších cenných papírů. Firma dosahuje ročních tržeb na hodnotě téměř 8 miliard dolarů.

Na začátku května firma oznámila výsledky za první čtvrtletí za období končící 31. března. Tržby 1Q klesly o 17,2 % na 1,54 miliardy USD, avšak v souladu s odhady, naopak zisk na akcii (EPS) ve výši 1,69 USD byl o 6 centů vyšší, než se očekávalo. Během čtvrtletí se aktiva pod správou (AUM) snížila o 15,2 % na 1,323 bilionu USD.

Co je však velice lákavé, je 37letá historie rostoucích dividend této akcie. Díky tomu je akcie T. Rowe Price poměrně atraktivní společností. Navíc zvýšení dividend, které společnost provádí, jsou mimořádně významná. Desetiletá složená roční míra růstu dividendy dosáhla více než 10 %.

Během Velké recese v období mezi lety 2007 a 2010 firma vykázala EPS ve výši 2,40 USD, 1,82 USD, 1,65 USD a 2,53 USD. Tento historický pohled je velmi edukativní a ukazuje nám jednak cyklickou povahu této společnosti v kratším časovém horizontu, ale také schopnost odrazit se ode dna vzhůru k růstu. Rozvaha společnosti je výborná s nulovým dlouhodobým dluhem.

Současná výplata 4,80 dolaru na akcii odpovídá 4,4% dividendovému výnosu, což je daleko nad širším trhem měřeným indexem S&P 500.

2) Genuine Parts Company (GPC)

Společnost Genuine Parts Company je dobře diverzifikovaný prodejce náhradních automobilových dílů, průmyslových dílů a materiálů. Tato společnost provozuje známý řetězec maloobchodníků NAPA Auto Parts, mezi jehož zákaznickou základnu patří jednotlivci i opravny. Prostřednictvím tohoto řetězce distribuuje tisíce náhradních dílů a nářadí pro snad všechny druhy vozidel.

Akcie Genuine Parts vykázala 20. dubna zisk za první čtvrtletí a výsledky byly lepší, než se očekávalo, co se tržeb i zisku týče. Společnost vykázala EPS ve výši 2,14 USD, tj. 9 centů nad očekávání, tržby pak meziročně vzrostly o 9,4 % na 5,8 miliardy USD. To bylo o 120 milionů dolarů více, než předvídaly odhady. Očekává se, že provozní cashflow dosáhne 1,3 až 1,4 miliardy dolarů a že tržby vzrostou o 4 až 6 %.

Společnost Genuine Parts má jednu z nejlepších dividendových sérií vůbec. Konkrétně má za sebou 67letou sérii nepřetržitých rostoucích výplat akcionářům. Výplatní poměr Genuine Parts se po mnoho let poměrně stabilně pohybuje mezi 50 % a 60 % výdělku, což lze považovat za dlouhodobě udržitelnou míru.

Mezi konkurenční výhody společnosti patří široká škála průmyslových odvětví i obsluhovaných zákazníků a geografický dosah. Dividenda se za posledních 10 let zvyšovala průměrným tempem 6 %, což je v souladu s růstem zisků a zároveň velice lákavé tempo pro akcionáře. Dividendový výnos nyní činí cca 2,3 %.

3) Procter & Gamble (PG)

Společnost Procter & Gamble byla založena v roce 1837 a sídlí v Cincinnati ve státě Ohio. Jedná se o giganta v oblasti spotřebního zboží, který své produkty prodává ve více než 180 zemích. Mezi největší značky patří Pampers, Luvs, Tide, Gain, Bounty, Charmin, Puffs, Gillette, Head & Shoulders, Old Spice, Dawn, Febreze, Swiffer, Crest, Oral-B, Scope, Olay a mnoho dalších.

Jestli jsme vám vyrazili dech zprávou o tom, že GPC vyplácí dividendy nepřetržitě už 67 let, nyní budete u vytržení. Společnost Procter & Gamble vyplácí dividendu už 133 let a přitom zvyšovala dividendu 67 let po sobě. Rovněž jedna z nejdelších sérií ze všech dividendových akcií. V dubnu letošního roku společnost Procter & Gamble zvýšila dividendu o 3 % z 91,33 centů za čtvrtletí na 94,07 centů.

Na konci dubna P&G oznámila finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2023. Společnost dokázala zvýšit své tržby o 4 % a organické tržby pak o 7 % oproti čtvrtletí předchozího roku. Organický růst tržeb byl výsledkem 10% zvýšení cen, které bylo ale částečně kompenzováno poklesem objemů o -3 %. Navzdory silnému protivětru vysoké inflace se hrubá marže zvýšila o 150 bazických bodů a upravený zisk na akcii vzrostl o 3 %.

Společnost zvýšila svůj výhled růstu organických tržeb ve fiskálním roce 2023 ze 4–5 % na 6 % a utvrdila svůj výhled na 0-4 % růst EPS. Společnost Procter & Gamble za poslední desetiletí rostla v průměru o 4,1 % ročně, což na první pohled není kdoví co, avšak nejedná se o růstový titul, ale stabilní dividendovou akcii. To je potřeba mít na paměti.

Společnost prošla velkou transformací, při které prodala značné množství méně efektivních značek s nízkou marží a nízkým růstem. Počet svých značek snížila z přibližně 170 na 65. To společnosti umožnilo zaměřit se na své nejsilnější a nejziskovější značky, které rostou nejrychleji.

S dividendovým výplatním poměrem 63 % je dividenda akcie Procter & Gamble stále relativně bezpečná. Společnost má také obchodní model vysoce odolný vůči recesi. To díky základním produktům, které prodává – Lidé prostě vždy budou kupovat šampón, ať je krize nebo ne. Tyto značky poskytují společnosti Procter & Gamble sílu a konzistentní zisky v dobrých i špatných ekonomických časech.

Například během Velké recese mezi lety 2007 a 2011 společnost vykázala EPS ve výši 3,04 USD, 3,64 USD, 3,58 USD, 3,53 USD a 3,93 USD. A dividenda neustále rostla. Dividendový výnos nyní dosahuje přiměřených, avšak nadprůměrných 2,5 %.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎