Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 2 spolehlivé dividendové akcie, které vám mohou přinášet pasivní příjem po desetiletí

2 spolehlivé dividendové akcie, které vám mohou přinášet pasivní příjem po desetiletí

2 spolehlivé dividendové akcie, které vám mohou přinášet pasivní příjem po desetiletí
Zdroj: depositphotos.com

Akcie vyplácející dividendy mohou být vynikající investicí pro pasivní příjem. Mnoho společností nabízí atraktivní výplatu dividend. A co víc, na rozdíl od investic do dluhopisů s pevným úrokem mnohé dividendy v průběhu času neustále rostou.

Dvě spolehlivé dividendové akcie, o kterých lze nyní uvažovat a stojí za to je držet dlouhodobě, jsou Enbridge a American States Water. V tomto článku se dozvíte, v čem tyto dvě akcie vynikají jako vynikající investice generující pasivní příjem.

1. Enbridge

Vývoj ceny akcií Enbridge za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Enbridge byla v průběhu let přední příjmovou akcií. Kanadský gigant v oblasti energetické infrastruktury zvyšuje svou dividendu již 28 let v řadě. Společnost má přitom dostatečnou finanční sílu na to, aby si udržela výplatu ve výši 7 % po celá desetiletí.

Za tímto výhledem stojí špičková franšíza společnosti v oblasti energetické infrastruktury. Společnost vlastní téměř bezkonkurenční aktiva, včetně nejlepší sítě plynovodů pro přepravu kapalných paliv v Severní Americe, největšího plynárenského podniku na kontinentu a diverzifikovaného podnikání v oblasti energetiky. Toto portfolio umožňuje společnosti růst ruku v ruce s rostoucí poptávkou po energii.

Enbridge věří, že v příštích letech může investovat více než 720 milionů dolarů ročně v rámci každé ze svých tří hlavních oblastí, přičemž podobný potenciál expanze má i vznikající platforma nových zelených energií. Tento růst může snadno financovat dividendu a zároveň může pokračovat v jejím navyšování.

Společnost charakterizuje pohodlný dividendový výplatní poměr ve výši 60 až 70 % volného peněžního toku. To jí umožňuje ponechat si každoročně miliardy dolarů na financování investičních projektů. Enbridge odhaduje, že může sama financovat roční investiční výdaje ve výši 4,3 miliardy dolarů, které zahrnují kapitálové projekty, selektivní akvizice a příležitostné odkupy akcií. Společnost má také silnou rozvahu. Je tak velmi dobře hodnocena ratingovými agenturami, což jí dává eventuálně možnost financovat další růst prostřednictvím výhodného úvěrového financování.

Tato úroveň investic by měla v příštích letech zajistit středně vysoký jednociferný růst peněžního toku na akcii. To by mělo podpořit růst dividend přibližně tímto ročním tempem. Díky rostoucím investicím do nízkouhlíkové energetiky by si Enbridge měla být schopna udržet vysokou dividendu i v příštích desetiletích.

2. American States Water

Vývoj ceny akcií American States Water za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií American States Water za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

American States Water je společnost ze sektoru veřejných služeb, která se zabývá zásobováním vodou a vodohospodářskými službami a elektrickou energií. Její hlavní činnosti jsou provozovány prostřednictvím dceřiných společností Golden State Water Company, American States Utility Services. Golden State Water Company poskytuje vodárenské a kanalizační služby přibližně milionu obyvatel v Kalifornii. Její aktivity zahrnují získávání, úpravu, distribuci a prodej pitné vody ve více než 80 komunitách v různých částech státu.

American States Utility Services se také specializuje na provoz, údržbu a modernizaci vodárenských a kanalizačních systémů pro vojenské základny po celých Spojených státech. Společnost uzavírá dlouhodobé kontrakty s vládou USA (velmi spolehlivý zákazník), které zajišťují provoz a údržbu systémů pro zásobování vodou a odvodnění na vojenských zařízeních. Kromě toho American States Water prostřednictvím své dceřiné společnosti Bear Valley Electric Service poskytuje elektrickou energii v oblasti Big Bear Lake v Kalifornii, která zahrnuje přibližně 24 000 rezidenčních a komerčních zákazníků.

Společnost nedávno vykázala nižší než očekávaný zisk za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2022, protože stále čeká na schválení nových sazeb za vodu od kalifornské komise pro veřejné služby. To způsobilo lehký pokles jejích akcií. Pokud však budou sazby schváleny, bude společnost moci nové sazby zpětně připočítat ke svým výnosům od 1. ledna 2022, což zvýší její letošní i loňské zisky.

Poslední drobné problém však nic nemění na schopnosti společnosti vyplácet pravidelné dividendy a zvyšovat je v příštích letech jako v minulosti. Vodárenská společnost se může pochlubit nejdelším obdobím v nepřetržitém každoročním zvyšování dividend mezi všemi veřejně obchodovanými společnostmi v USA – v roce 2022 American States Water zvýšila dividendu o 8,9 % a jednalo se o 68. rok každoročního zvyšování dividend v řadě.

Kdyby se jednalo o člena indexu S&P 500, byla by společnost dividendovým králem, nesplňuje však požadavek na minimální tržní kapitalizaci. Za posledních 10 let American States Water zvyšovala dividendu složenou roční mírou růstu 9,2 %. Tyto dividendy, pokud byly reinvestovány, v průběhu let obrovsky zvýšily výnosy akcionářů. Vedení společnosti také během hovoru k výsledkům za čtvrté čtvrtletí potvrdilo, že American States Water dlouhodobě plánuje více než 7% složený roční růst dividend. Akcie s dividendový výnosem 1,8 % by tohoto cíle mohla pohodlně dosáhnout, vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce regulovanou společnost, která důsledně investuje do infrastruktury.

Jedná se o osvědčený podnik generující volné peněžní toky, a to z American States Water dělá jednu z dividendových akcií, na kterou se můžete spolehnout a která vám přinese dlouhodobý příjem navíc.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo