Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak zajistit akciové portfolio v době vysoké inflace? Těchto 5 dividendových králů vám může pomoci!

Publikováno
Jak zajistit akciové portfolio v době vysoké inflace? Těchto 5 dividendových králů vám může pomoci!
Zdroj: kiplinger.com

Ekonomické zprávy posledních měsíců nejsou nijak pozitivní. V České republice i ve světě se opakovaně mluví o finanční krizi, poklesu akciového a nemovitostního trhu, vysoké inflaci. Všechny tyto informace vyvolávají v lidech nejistotu a nutí je přemýšlet, jaká je čeká finanční budoucnost. Investoři si stále častěji pokládají otázku, jak ochránit své akciové portfolio? Odpověď na tuto otázku mohou dát společnosti vyplácející dividendu.

V dobách rostoucí inflace a zpomalujícího ekonomického růstu mohou dividendové akcie představovat v jistém slova smyslu bezpečný přístav. Jak je to možné, když se potýkáme s medvědím trhem? Tyto společnosti vám totiž vyplácejí pravidelný podíl ze zisku bez ohledu na vývoj ceny akcií. To zvyšuje celkovou výnosnost vašeho portfolia. Podíváte – li se na historický vývoj indexu S&P 500 zjistíte, že právě dividendy mají lví podíl na jeho dlouhodobém růstu.

Jak tedy vybrat správné dividendové akcie? V nejistých dobách bývá dobré vybírat akcie velkých etablovaných firem s dlouhou historií vyplácení dividend. Důležitá je nejen samotná výplata, ale také její pravidelné navyšování. Obě tyto podmínky splňují tzv. dividendoví králové, kteří nepřetržitě vyplácejí a navyšují dividendy už více jak 50 let.

Vybrali jsme pro vás 5 firem, které přečkaly světové války, globální pandemie, ekonomické recese i deprese. O svůj úspěch se vždy dělily s investory.

1) PPG Industries

Společnost PPG Industries působí v oblasti výroby nátěrových hmot a dlouhodobě patří mezi špičku ve svém oboru. Určitě znáte jejich značku Primalex. Společnost má dlouhou historii, byla založena v roce 1883 a od roku 1899 vyplácí svým investorům každoroční dividendu. Posledních 51 let ji pravidelně navyšovala.

Oblast podnikání společnosti PPG Industries je lákavým zajištěním v nejistých dobách. Lidé se během krizí často uchylují do svých domovů a věnují se jejich zvelebování a rekonstrukcím. Díky tomu může společnost PPG Industries dosahovat skvělých výsledků i během krize.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PPG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2) AbbVie

Tato farmaceutická společnost se oddělila od své mateřské společnosti Abbott Laboratories. Přestože se tak stalo teprve v roce 2013, je společnost AbbVie považovaná za dividendového krále.

Těží z historického spojení se svou bývalou mateřskou společností, která vyplácí dividendy už od roku 1972. Společnost AbbVie však o tento prestižní titul nechce přijít a slibuje akcionářům, že bude v této tradici pokračovat.

Aktuální dividendový výnos je 3,8 % ročně. Lék na artritidu do nedávna přinášel společnosti největší objem tržeb, v současné době se však roste obliba i dalších léků. S růstem oblíbenosti nových léků lze očekávat i růst ceny akcie.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3) American States Water

Úkolem této společnosti je zajišťovat dodávky pitné vody a elektřiny do Jižní Kalifornie. Málokterá společnost se může pyšnit tak dlouhou historií výplaty dividend jako právě American States Water. Dividendu vyplácí dlouhých 86 po sobě jdoucích let a posledních 68 let výplatu navyšovala. Mimo jiné má dlouhodobé smlouvy s americkou vládou na dodávání vody do 11 vojenských základen, což je významný stabilizační prvek jejich podnikání.

4) Kimberly – Clark

Společnost Kimberly – Clark je mezinárodní spotřebitelský gigant, který svým zbožím zásobuje až čtvrtinu světové populace. Jistě budete znát jejich plenky Huggies nebo kapesníčky Kleenex. Působí ve 175 státech světa a jeho tržby přesahují 20 miliard dolarů ročně. Tato společnost spolehlivě odolává krizi díky tomu, že prodává zboží každodenní spotřeby a má silnou základnu věrných zákazníků. Společnost poprvé vyplatila dividendu v roce 1934 a za posledních 50 let ji neustále zvyšovala.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KMB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5) Lowe‘s

Společnost Lowe’s se řadí mezi největší maloobchodní prodejce domácích potřeb ve Spojených státech. Lowe’s začala vyplácet dividendu téměř okamžitě po svém vstupu na burzu. Rok po té už dividendu zvyšovala. Od té doby se růst dividendy nezastavil, což poukazuje na jejich stabilitu nejen v podnikání, ale i vstřícnému přístupu k investorům.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LOW Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investování během ekonomických propadů je vždy náročný test pro všechny investory. Každým totiž vibrují emoce, málo kdo se dokáže skutečně držet svého nastaveného investičního plánu. Pokud máte tedy obavu o své portfolio, dividendoví králové mohou být skvělou volbou.

Lze předpokládat, že společnosti nebudou chtít tento prestižní titul ztratit, a tak lze očekávat, že i v době poklesu ceny akcií budou dividendu vyplácet.

Článek však není investičním doporučením, pouze má ilustrovat možnosti, které má investor v době, která není růstovým strategiím nakloněna. Než uděláte jakékoliv změny ve svém portfoliu, měli byste si být jisti, proč je děláte, zda jsou v souladu s vaším investičním plánem a cíli.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
6

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎