Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Jak zajistit akciové portfolio v době vysoké inflace? Těchto 5 dividendových králů vám může pomoci!

Jak zajistit akciové portfolio v době vysoké inflace? Těchto 5 dividendových králů vám může pomoci!

Jak zajistit akciové portfolio v době vysoké inflace? Těchto 5 dividendových králů vám může pomoci!
Zdroj: kiplinger.com

Ekonomické zprávy posledních měsíců nejsou nijak pozitivní. V České republice i ve světě se opakovaně mluví o finanční krizi, poklesu akciového a nemovitostního trhu, vysoké inflaci. Všechny tyto informace vyvolávají v lidech nejistotu a nutí je přemýšlet, jaká je čeká finanční budoucnost. Investoři si stále častěji pokládají otázku, jak ochránit své akciové portfolio? Odpověď na tuto otázku mohou dát společnosti vyplácející dividendu.

V dobách rostoucí inflace a zpomalujícího ekonomického růstu mohou dividendové akcie představovat v jistém slova smyslu bezpečný přístav. Jak je to možné, když se potýkáme s medvědím trhem? Tyto společnosti vám totiž vyplácejí pravidelný podíl ze zisku bez ohledu na vývoj ceny akcií. To zvyšuje celkovou výnosnost vašeho portfolia. Podíváte – li se na historický vývoj indexu S&P 500 zjistíte, že právě dividendy mají lví podíl na jeho dlouhodobém růstu.

Jak tedy vybrat správné dividendové akcie? V nejistých dobách bývá dobré vybírat akcie velkých etablovaných firem s dlouhou historií vyplácení dividend. Důležitá je nejen samotná výplata, ale také její pravidelné navyšování. Obě tyto podmínky splňují tzv. dividendoví králové, kteří nepřetržitě vyplácejí a navyšují dividendy už více jak 50 let.

Vybrali jsme pro vás 5 firem, které přečkaly světové války, globální pandemie, ekonomické recese i deprese. O svůj úspěch se vždy dělily s investory.

1) PPG Industries

Společnost PPG Industries působí v oblasti výroby nátěrových hmot a dlouhodobě patří mezi špičku ve svém oboru. Určitě znáte jejich značku Primalex. Společnost má dlouhou historii, byla založena v roce 1883 a od roku 1899 vyplácí svým investorům každoroční dividendu. Posledních 51 let ji pravidelně navyšovala.

Oblast podnikání společnosti PPG Industries je lákavým zajištěním v nejistých dobách. Lidé se během krizí často uchylují do svých domovů a věnují se jejich zvelebování a rekonstrukcím. Díky tomu může společnost PPG Industries dosahovat skvělých výsledků i během krize.

Vývoj ceny akcie společnosti PPG Industries v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2) AbbVie

Tato farmaceutická společnost se oddělila od své mateřské společnosti Abbott Laboratories. Přestože se tak stalo teprve v roce 2013, je společnost AbbVie považovaná za dividendového krále.

Těží z historického spojení se svou bývalou mateřskou společností, která vyplácí dividendy už od roku 1972. Společnost AbbVie však o tento prestižní titul nechce přijít a slibuje akcionářům, že bude v této tradici pokračovat.

Aktuální dividendový výnos je 3,8 % ročně. Lék na artritidu do nedávna přinášel společnosti největší objem tržeb, v současné době se však roste obliba i dalších léků. S růstem oblíbenosti nových léků lze očekávat i růst ceny akcie.

Vývoj ceny akcie společnosti AbbVie v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3) American States Water

Úkolem této společnosti je zajišťovat dodávky pitné vody a elektřiny do Jižní Kalifornie. Málokterá společnost se může pyšnit tak dlouhou historií výplaty dividend jako právě American States Water. Dividendu vyplácí dlouhých 86 po sobě jdoucích let a posledních 68 let výplatu navyšovala. Mimo jiné má dlouhodobé smlouvy s americkou vládou na dodávání vody do 11 vojenských základen, což je významný stabilizační prvek jejich podnikání.

4) Kimberly – Clark

Společnost Kimberly – Clark je mezinárodní spotřebitelský gigant, který svým zbožím zásobuje až čtvrtinu světové populace. Jistě budete znát jejich plenky Huggies nebo kapesníčky Kleenex. Působí ve 175 státech světa a jeho tržby přesahují 20 miliard dolarů ročně. Tato společnost spolehlivě odolává krizi díky tomu, že prodává zboží každodenní spotřeby a má silnou základnu věrných zákazníků. Společnost poprvé vyplatila dividendu v roce 1934 a za posledních 50 let ji neustále zvyšovala.

Vývoj ceny akcie společnosti Kimberly – Clark v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5) Lowe‘s

Společnost Lowe’s se řadí mezi největší maloobchodní prodejce domácích potřeb ve Spojených státech. Lowe’s začala vyplácet dividendu téměř okamžitě po svém vstupu na burzu. Rok po té už dividendu zvyšovala. Od té doby se růst dividendy nezastavil, což poukazuje na jejich stabilitu nejen v podnikání, ale i vstřícnému přístupu k investorům.

Vývoj ceny akcie společnosti Lowe's v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investování během ekonomických propadů je vždy náročný test pro všechny investory. Každým totiž vibrují emoce, málo kdo se dokáže skutečně držet svého nastaveného investičního plánu. Pokud máte tedy obavu o své portfolio, dividendoví králové mohou být skvělou volbou.

Lze předpokládat, že společnosti nebudou chtít tento prestižní titul ztratit, a tak lze očekávat, že i v době poklesu ceny akcií budou dividendu vyplácet.

Článek však není investičním doporučením, pouze má ilustrovat možnosti, které má investor v době, která není růstovým strategiím nakloněna. Než uděláte jakékoliv změny ve svém portfoliu, měli byste si být jisti, proč je děláte, zda jsou v souladu s vaším investičním plánem a cíli.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo