Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zemětřesení na trhu? Pokles peněžní zásoby v USA varuje před hospodářskou krizí!

Spojené státy nepamatují tak velký pokles peněžní zásoby od dob Velké hospodářské krize. Může vyvolat turbulence na trhu. Důležitý je však dlouhodobý pohled.

Publikováno
Zemětřesení na trhu? Pokles peněžní zásoby v USA varuje před hospodářskou krizí!
Zdroj: depositphotos.com

Pochopení a předvídání pohybů na akciovém trhu je pro investory klíčovým problémem. Zatímco v dlouhodobém horizontu akcie překonávají ostatní investice, krátkodobé výkyvy indexů, jako jsou Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq 100, představují pro předpovídání značnou výzvu.

Nicméně některé ekonomické ukazatele vykazují silnou korelaci s tržními změnami. Jedním z takových ukazatelů, který v současné době vyvolává obavy, je americká peněžní zásoba.

Signál přicházející krize

Peněžní zásoba M2, zahrnující hotovost, běžné vklady, spořicí účty, účty peněžního trhu a malé vkladové certifikáty, tradičně rostla spolu s americkou ekonomikou.

Nedávný pokles však vyvolal mezi ekonomy a investory obavy. Jedná se o první výrazný pokles od Velké hospodářské krize, který může signalizovat nadcházející ekonomické turbulence.

V březnu 2022 dosáhla peněžní zásoba M2 vrcholu na úrovni přibližně 21,71 bilionu USD. Do února 2024 klesla na 20,78 bilionu USD, což představuje meziroční pokles o 0,5 % a znepokojivější pokles o 4,29 % od svého vrcholu.

Ačkoli se tento pokles může jevit jako normalizace po bezprecedentní 26% expanzi během pandemie covid-19, historie naznačuje, že by pokles peněžní zásoby M2 o více než 2 % z rekordního maxima mohl předznamenávat hospodářské potíže.

Nick Gerli, generální ředitel společnosti Reventure Consulting, na platformě sociálních médií X poznamenal, že za posledních 150 let se vyskytlo pouze pět případů, kdy peněžní zásoba M2 meziročně poklesla alespoň o 2 %, přičemž vždy následovala deprese a dvouciferná míra nezaměstnanosti.

Snížení peněžních toků spotřebitelů by v kombinaci s vysokou mírou inflace mohly vést k recesi, což by mělo negativní dopad na zisky podniků i náladu investorů.

Odolnost americké ekonomiky a akciového trhu

Navzdory potenciálním krátkodobým poruchám na trhu historické údaje zdůrazňují odolnost americké ekonomiky a akciového trhu. Po druhé světové válce byla většina recesí v USA krátká – pouze tři trvaly 12 měsíců nebo déle.

Hospodářská expanze často trvala několik let, přičemž od poloviny 40. let 20. století dvě období přesáhla deset let.

Podobnou odolnost prokázala i Wall Street. Analýza trhu ukazuje, že index S&P 500 od roku 1950 zažil 40 dvouciferných procentních poklesů, přičemž trh se z nich vždy následně zotavil a dosáhl nových maxim.

Výzkum společnosti Bespoke Investment Group dále dokládá, že býčí trhy trvají v průměru 3,5krát déle než trhy medvědí.

I když současný posun v nabídce peněz M2 může vyvolávat obavy, je pro investory zásadní zachovat si dlouhodobý pohled. Historie ukázala, že růstová trajektorie americké ekonomiky dokáže překonat krátkodobé problémy.

V investorech, kteří mají dlouhodobý investiční horizont, by ani dramatický pokles peněžní zásoby neměl vyvolat paniku.

V nejistých časech investorům připomínáme, že čas je jejich největším spojencem. Trpělivost a pravidelné investování jim mohou pomoci přečkat období volatility a ještě na něm vydělat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎