Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zářijová inflace v ČR dosahuje nejvyšších hodnot od roku 1993

Publikováno
Zářijová inflace v ČR dosahuje nejvyšších hodnot od roku 1993
Zdroj: depositphotos.com

Jak zlí jazykové předpokládali, tuzemska inflace začala opětovně akcelerovat. Za září v meziročním podání inflace dosáhla 18 %. Což je jednak nový roční rekord a jednak nejvyšší hodnota od roku 1993. V souvislosti s tím mne napadá, jestli na nová data bude na příštím zasedání reagovat Česká národní banka. V obecné rovině se totiž předpokládalo, že v letošním roce zůstane základní úroková sazba stabilní.

Je dvojciferná inflace novým standardem?

Během léta růst cenové hladiny zpomalil, což se dalo připisovat restriktivní měnové politice, kterou ČNB zhruba rok realizovala. Měnová politika má totiž jisté zpoždění a viditelné výsledky se objeví až kolem jednoho roku od začátku restrikcí. Potom se to nabaluje jako pomyslná sněhová koule. Díky tomu měla jít inflace dolů.

Zdroj: tradingeconomics.com
Tuzemská inflace
Tuzemská inflace

To se ale neděje. Místo toho máme nový roční rekord a vůbec nejrychleji rostoucí cenovou hladinu od roku 1993. To nám říká, že restriktivní měnová politika ČNB je neefektivní v boji s inflací. Jak by také mohla, když reálná úroková míra, při referenční repo sazbě, je zhruba -11 %? Peníze jsou ne jenom zadarmo, ale ještě dlužník reálně “dostane” 11 %, když si půjčí. V takovém měnovém prostředí nemůže inflace dosáhnout cíle, který je stanoven na 2 %.

Přitom v obecné rovině se předpokládalo, že tuzemská centrální banka nechá sazby do konce roku stabilní. Jestli to nechají skutečně volně plynout a absolutně nijak nezasáhnou, inflační očekávání ještě více vzroste. A efekt sebenaplňujícího proroctví se rychle naplní.

Závěrem

Nová data pouze dokládají, jak naše centrální banka ve všech směrech zcela selhává. Zatímco základní úrokové sazby jsou na 7 %, inflace dosahuje už 18 %. Je strašlivě pozadu a něco takového dohnat není jednoduché. A já se obávám, že ani nic dohnat nechtějí. Prostě to nechají volně plynout a obětují tím naše úspory a mzdy. Stát jakožto největší dlužník na tom logicky hodně vydělá.

Měli bychom proto zcela zanevřít na ekonomické projekce ČNB. Jsou naprosto nerelevantní a je bláhové si myslet, že za dva roky se současnou měnovou politikou dosáhnou inflačního cíle na 2 %.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎