Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zakladatel Etherea představil aktualizaci, která konečně změní poplatky

Nový návrh na vylepšení Etherea by mohl změnit transakční poplatky od základů zavedením nového typu poplatku.

Publikováno
Zakladatel Etherea představil aktualizaci, která konečně změní poplatky
Zdroj: dgtlzen.com

Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea (ETH), představil průlomový návrh EIP-7706, jehož cílem je změnit dynamiku nákladů na transakce na blockchainu Etherea.

Nový návrh zlevní transakce

Tento návrh se snaží zavést novou kategorii transakčních poplatků (gas fees). Zaměří se na calldata transakcí. A přichází jen pár dní po nedávném návrhu na vylepšení abstrakce účtů, kterou Buterin nastínil v návrhu EIP-7702.

Abstrakce účtů

Abstrakce účtů v blockchainových systémech umožňuje, aby aktiva byla výhradně v držení smart kontraktů, a nikoliv pod kontrolou externě vlastněných účtů.

Současná struktura transakčních poplatků na Ethereu zahrnuje dva základní typy poplatků: jeden za provedení transakce, zahrnující výpočetní úsilí, a druhý za uložení, spojený s náklady na uložení dat ve formě “blobů”, které zavedl poslední velký upgrade s názvem Dencun.

Buterinův návrh má za cíl zavést třetí typ poplatku, výhradně pro calldata, kritickou složku obsahující data odesílaná do chytrých kontraktů při volání funkcí.

Tento nový typ gasu pro calldata by měl přiřazovat specifické náklady na přenášená data nezávisle na nákladech spojených s prováděním kódu kontraktu nebo ukládáním dat. Výsledkem by mělo být snížení poplatků u transakcí náročných na objem dat, které ale nevyžadují velký výpočetní výkon.

Nejde o poslední krok

Buterinova vize přesahuje přidání nového typu transakčního poplatku a představuje jednotný rámec, který by synchronizovaně spravoval všechny tři typy poplatků – poplatky za provedení, blob i calldata.

Tento integrovaný přístup, který má zefektivnit proces, zvýšit efektivitu a uživatelskou přívětivost, nazval multidimensional gas pricing a hlouběji jej rozebral ve svém příspěvku, který sdílel na sociální síti X.

Důsledky EIP-7706 jsou pro uživatele Etherea významné a mohou vést ke zvýšení efektivity sítě a snížení transakčních poplatků, zejména u operací, které jsou pro velký objem dat neúměrně ovlivněny současnou strukturou poplatků.

Návrh také odráží pokračující úsilí vývojářů Etherea o zdokonalování nákladové efektivity sítě, což má zajistit její konkurenceschopnost a užitečnost mezi rychle se rozvíjející konkurencí smartchainů.

Je však důležité poznamenat, že návrh EIP-7706 je v rané fázi a před případnou implementací ještě projde přísným procesem přezkoumání.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.