Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett masivně investuje: vlastní už 29 % této společnosti!

Buffett navýšil svou držbu akcií Occidental Petroleum a nyní vlastní skoro 29 % společnosti. Co ho k tomu vedlo? Navýší podíl až na 50 %?

Warren Buffett masivně investuje: vlastní už 29 % této společnosti!
Zdroj: Midjourney AI

Berkshire Hathaway výrazně zvýšila svůj podíl v Occidental Petroleum, když její akcie nakupovala během devíti po sobě jdoucích obchodních seancí.

Podle nedávných zpráv regulačních úřadů nyní konglomerát Warrena Buffetta se sídlem v Omaze vlastní téměř 29 % akcií houstonského producenta ropy a zemního plynu. Jedná se o významný investiční krok v energetickém sektoru.

Berkshire může držet i polovinu akcií

Od 5. do 17. června nakoupila Berkshire Hathaway dalších 7,3 milionu akcií Occidental Petroleum. Akviziční ceny se pohybovaly kolem hranice 60 dolarů, a to jak mírně nad, tak i pod ní.

Tyto nákupy zvýšily celkový podíl Berkshire na více než 255 milionů akcií, což představuje 28,8% podíl ve společnosti.

Aktuální vývoj ceny akcií Occidental Petroleum

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tím se Occidental stal šestým největším akciovým podílem Berkshire a konglomerát se stal nejvýznamnějším institucionálním investorem společnosti.

Kromě kmenových akcií vlastní Berkshire Hathaway také prioritní akcie za 10 miliard dolarů a rovněž vlastní warranty na nákup dalších 83,9 milionu kmenových akcií za 5 miliard dolarů, což vychází na cenu 59,62 dolaru za kus.

Vzhledem k tomu, že akcie Occidental se nyní pohybují nad 61 dolary, jsou Buffettovy warranty v současné době “ITM” – in the money.

Tyto warranty byly součástí dohody z roku 2019, která Occidentalu usnadnila akvizici společnosti Anadarko Petroleum. Pokud by se Berkshire rozhodla plně odkoupit prioritní akcie, její podíl v Oxy by mohl přesáhnout 40 %.

Buffettova důvěra v Occidental Petroleum trvá

Legendární investor využil volatility trhu na začátku roku 2022 a získal 14 % této energetické společnosti. Podíl v hodnotě přes 7 miliard dolarů získal během pouhých dvou týdnů.

Navzdory rostoucímu podílu Buffett objasnil, že nemá v úmyslu převzít plnou kontrolu nad ropnou společností. O možném převzetí se spekulovalo zejména poté, co Berkshire získala souhlas regulačních orgánů s navýšením svého podílu až na 50 %.

Buffettův zájem o Occidental se ale zvýšil poté, co si přečetl přepis konferenčního hovoru o výsledcích společnosti.

Četl jsem každé slovo a řekl jsem si, že přesně tohle bych udělal. – Warren Buffett pro CNBC

Pochválil generální ředitelku společnosti, Vicki Hollubovou, a prohlásil, že řídí společnost správným způsobem.

Co se Buffettovi na Occidental Petroleum tak líbí?

Společnost zažila v posledních několika letech jízdu na horské dráze.

Dostala se na titulní stránky novin v roce 2019, když předčila nabídku Chevronu na převzetí Anadarko Petroleum. Tento agresivní krok, podporovaný Buffettem, zanechal Oxy se silně zadluženou rozvahou.

Když v roce 2020 udeřila pandemie COVID-19, energetický trh se zhroutil, což finanční potíže společnosti ještě prohloubilo.

V reakci na to Oxy snížila čtvrtletní dividendu z 0,79 dolaru na akcii na pouhých 0,01 dolaru v roce 2020. Tento krok, ačkoli byl nezbytný, byl pro dividendové investory hořkou pilulkou, kterou polykali s nelibostí.

Od té doby se však společnost vydala na cestu k oživení a podařilo se jí od třetího čtvrtletí roku 2024 zvýšit čtvrtletní dividendu na 0,22 dolaru na akcii.

Kromě toho Oxy výrazně zlepšila svůj poměr dluhu k vlastnímu kapitálu a snížila jej z přibližně 1,9násobku po akvizici Anadarko na dnešní přibližně 0,6násobek.

Navzdory těmto zlepšením v poměru dluhu k vlastnímu kapitálu stále zaostává za konkurenčním Chevronem, který je mnohem zdravější a dosahuje 0,14násobku.

Aktuální vývoj ceny akcií Chevronu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Oxy má i nadále ambice růst, což dokazuje nedávná dohoda o akvizici CrownRock. Tato transakce je sice menší než akvizice Anadarko, ale naznačuje, že Occidental se svými plány na expanzi neskončil.

Uvažujete o investování do akcií Occidental Petroleum? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.