Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Obchodní válka USA vs. svět tvrdě dopadá na domácí technologické obry, kteří musí čelit nebývalým clům. Jejich akcie zažívají pořádný sešup. Je nyní ta správná doba na investice?
V posledních letech se mezi investory těšil značné oblibě technologický sektor, a to zejména z důvodu příslibu umělé inteligence (AI) jakožto transformační síly.
Širokosáhlý optimismus vedl ke strmému růstu hlavních burzovních indexů – NASDAQ-100, Dow Jones Industrial Average a S&P 500.
Zvučná jména inovátorů, jako jsou Nvidia (NVDA) a Palantir (PLTR), pravidelně plnila titulky i u nás na webu a na Discordu rozvířila nejednu vášnivou diskusi.
Nyní se však zdá být všemu konec, technologické akcie leží v prachu a investoři hledají odpověď na jednoduchou otázku:
Vyplatí se nyní investovat do technologického sektoru?
Současný odklon od technologických akcií pramení – jak jinak – z celní politiky Donalda Trumpa, která poslala celý trh hluboko do červených čísel.
Taková Nvidia v rámci výroby svých AI čipů spoléhá na firmu Taiwan Semiconductor (TSM), která sídlí na Tchaj-wanu, jenž nyní čelí dovoznímu clu ve výši 32 %.
Apple (AAPL) zase své zboží vyrábí v Číně, Indii a Vietnamu, čili v zemích, na které Trump uvalil cla ve výši 104 %, 27 % a 46 %.
Ives naznačuje, že by tarify mohly vrátit americký technologický průmysl o deset let nazpátek a významně snížit jeho konkurenceschopnost.
S ohledem na výše uvedené není divu, že svět technologických akcií zažil výplach, kdy se NASDAQ-100 dostal až do oblasti medvědího trhu (ztrácí více než 20 %).
Je za těchto podmínek rozumné investovat do technologických akcií?
Odpověď na otázku, kterou jsme položili v úvodu, tak bude záviset zejména na tom, jakou máte toleranci k investičnímu riziku.
Ačkoli nynější cla představují mnohem větší problém než před lety, pořád se bavíme o stabilních firmách, které jsou schopné ustát velké rány osudu.
Technologičtí velikáni jsou totiž v současnosti k mání s nevídaně příznivým oceněním, což je skvělý příslib do budoucna.
Bez ohledu na váš přístup k investování se však sluší zmínit, že klíčovým faktorem zde bude čas – návrat k normálu může trvat týdny, měsíce.
Pokud současná obchodní válka přeroste v globální recesi, tak klidně i roky.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.