Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Covid-19, ruská invaze na Ukrajinu, turbulence na trzích s energiemi, to vše podle zprávy německých expertů brzdí ekonomiku a snižuje životní úroveň.
Energetická krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu vedla v Německu k výraznému poklesu životní úrovně, který je nejprudší od druhé světové války.
Podle zprávy bývalých ekonomických poradců německé vlády Isabelly Weberové a Toma Krebse současný hospodářský pokles navazuje na finanční krizi z roku 2008 a vyvolává obavy, že Německo možná směřuje ke “ztracenému desetiletí”.
Studie zdůrazňuje, že reálné mzdy v Německu zaznamenaly nejdrastičtější pokles od roku 1950, zejména v roce 2022.
Tento pokles spolu s neschopností vlády ochránit průmysl před prudkým růstem cen energií prohloubil hospodářské potíže země.
Weber, člen expertní komise, kterou německá vláda v roce 2022 pověřila vypracováním návrhu cenové brzdy v oblasti energetiky, a Krebs, bývalý vedoucí poradce na ministerstvu financí v době působení Olafa Scholze, poskytli střízlivé hodnocení výzev, kterým německá ekonomika čelí.
Studie slouží jako připomínka vzájemné provázanosti globálních událostí, hospodářských politik a politické stability a zdůrazňuje potřebu strategického a efektivního hospodářského plánování pro překonání turbulentních časů.
Jejich závěry podtrhují dlouhodobé dopady pandemie covid-19 a pokračujícího geopolitického napětí na výkonnost německé ekonomiky.
Bývalí ekonomičtí poradci německé vlády také upozornili na značné problémy, kterým čelí největší evropská ekonomika při zotavování se z šoků na trhu s energiemi po ruské invazi na Ukrajinu.
V posledních třech měsících roku 2023 zaznamenala německá ekonomika pokles HDP o 0,3 % a v prvním čtvrtletí roku 2024 se očekává další stagnace.
Podle výpočtů autorů klesly reálné mzdy od dubna 2022 do března 2023 o 4 %, zatímco výroba se ve stejném období snížila o 4,1 %.
Do konce roku 2023 se reálná produkce snížila přibližně o 7 % ve srovnání s trendem před pandemií, přičemž reálné mzdy v roce 2023 klesly o výrazných 10 % oproti úrovni před krizí.
Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc předpokládá, že růst německé ekonomiky v letech 2024 a 2025 bude nižší než růst kterékoli srovnatelné vyspělé ekonomiky s výjimkou Argentiny.
Ekonomické napětí se projevilo i na německé politické scéně, kde zejména ve východních spolkových zemích získává na síle krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).
Prudký nárůst podpory AfD v letech 2022 a 2023 se shoduje s obdobím nejistoty ohledně schopnosti vlády řešit cenové šoky v energetice.
Autoři studie varovali před potenciálními riziky spojenými s rostoucí popularitou AfD, zejména na pozadí konfliktů, klimatických obav a geopolitických krizí.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.