Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velký vzor na kolenou: Životní úroveň Němců se propadla nejvíce od světové války

Covid-19, ruská invaze na Ukrajinu, turbulence na trzích s energiemi, to vše podle zprávy německých expertů brzdí ekonomiku a snižuje životní úroveň.

Velký vzor na kolenou: Životní úroveň Němců se propadla nejvíce od světové války
Zdroj: depositphotos.com

Energetická krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu vedla v Německu k výraznému poklesu životní úrovně, který je nejprudší od druhé světové války.

Podle zprávy bývalých ekonomických poradců německé vlády Isabelly Weberové a Toma Krebse současný hospodářský pokles navazuje na finanční krizi z roku 2008 a vyvolává obavy, že Německo možná směřuje ke “ztracenému desetiletí”.

Studie zdůrazňuje, že reálné mzdy v Německu zaznamenaly nejdrastičtější pokles od roku 1950, zejména v roce 2022.

Tento pokles spolu s neschopností vlády ochránit průmysl před prudkým růstem cen energií prohloubil hospodářské potíže země.

Autoři zprávy a příčiny poklesu

Weber, člen expertní komise, kterou německá vláda v roce 2022 pověřila vypracováním návrhu cenové brzdy v oblasti energetiky, a Krebs, bývalý vedoucí poradce na ministerstvu financí v době působení Olafa Scholze, poskytli střízlivé hodnocení výzev, kterým německá ekonomika čelí.

Studie slouží jako připomínka vzájemné provázanosti globálních událostí, hospodářských politik a politické stability a zdůrazňuje potřebu strategického a efektivního hospodářského plánování pro překonání turbulentních časů.

Jejich závěry podtrhují dlouhodobé dopady pandemie covid-19 a pokračujícího geopolitického napětí na výkonnost německé ekonomiky.

Bývalí ekonomičtí poradci německé vlády také upozornili na značné problémy, kterým čelí největší evropská ekonomika při zotavování se z šoků na trhu s energiemi po ruské invazi na Ukrajinu.

Konkrétní výstupy zprávy

V posledních třech měsících roku 2023 zaznamenala německá ekonomika pokles HDP o 0,3 % a v prvním čtvrtletí roku 2024 se očekává další stagnace.

Podle výpočtů autorů klesly reálné mzdy od dubna 2022 do března 2023 o 4 %, zatímco výroba se ve stejném období snížila o 4,1 %.

Do konce roku 2023 se reálná produkce snížila přibližně o 7 % ve srovnání s trendem před pandemií, přičemž reálné mzdy v roce 2023 klesly o výrazných 10 % oproti úrovni před krizí.

Poznámka

Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc předpokládá, že růst německé ekonomiky v letech 2024 a 2025 bude nižší než růst kterékoli srovnatelné vyspělé ekonomiky s výjimkou Argentiny.

Alarmující vzestup ultrapravice

Ekonomické napětí se projevilo i na německé politické scéně, kde zejména ve východních spolkových zemích získává na síle krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).

Prudký nárůst podpory AfD v letech 2022 a 2023 se shoduje s obdobím nejistoty ohledně schopnosti vlády řešit cenové šoky v energetice.

Autoři studie varovali před potenciálními riziky spojenými s rostoucí popularitou AfD, zejména na pozadí konfliktů, klimatických obav a geopolitických krizí.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.