Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důvod k radosti? Vánoční prémie i 13. platy dostane 40 % zaměstnanců

Publikováno
Důvod k radosti? Vánoční prémie i 13. platy dostane 40 % zaměstnanců
Zdroj: Freepik.com

Podle průzkumu Hospodářské komory může přibližně 40 % zaměstnanců v soukromém sektoru očekávat, že letos obdrží 13. plat, vánoční bonus nebo podobné odměny. Svým zaměstnancům vyplatí prémie stejný počet nebo dokonce více firem než v loňském roce.

Tento pozitivní trend odráží aktivní snahu zaměstnavatelů zmírnit dopady rostoucích cen zvýšením pravidelných mezd a nabídkou mimořádných příspěvků v průběhu celého roku. A to navzdory ne zrovna příznivé ekonomické situaci, způsobené nejen energetickou krizí.

Firmy, kterým se v letošním roce dařilo, oceňují své zaměstnance poskytováním finančních bonusů na konci roku. Jejich cílem je především udržení svých pracovníků s kvalifikací a žádaných talentů, kterých je na trhu práce nedostatek. Výplata těchto bonusů se bude lišit, některé společnosti je plánují rozdělit v prosinci, zatímco jiné tak hodlají učinit v lednu nebo v prvním čtvrtletí roku 2024.

Odměny se budou pohybovat od 22 000 až do 46 000 korun

Nejštědřejší budou podle průzkumu větší firmy (68 % firem) a středně velké společnosti (43 % firem). Přičemž očekávané odměny budou výrazně vyšší než loni, a to v rozmezí od 22 000 Kč do 46 000 Kč. Na odměny se mohou těšit především zaměstnanci ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu, naopak zaměstnanci v oblasti osobních služeb a služeb pro firmy budou odměňováni zřídka.

Průzkum Hospodářské komory předpokládá, že se v letošním roce, v návaznosti na sezónní odměny a 13. platy, zvýší průměrná nominální mzda přibližně o 3 000 Kč na 43 600 Kč. Přitom umírněná dynamika mezd je klíčovým faktorem ke zpomalení inflace.

Další nárůst mezd bude pokračovat i v roce 2024, kdy vzrostou v průměru o dalších 7 %, a průměrná celorepubliková mzda se tak zvýší na 46 700 Kč.

Předpokládá se také růst reálných mezd, který bude doplněn očekávaným poklesem inflace za celý rok 2024 na 3,3 %, což může potenciálně oživit spotřebu domácností.

Zásadní je nyní podpora hospodářského rozvoje ČR

Hospodářská komora upozorňuje na ekonomické výzvy České republiky a zmiňuje zejména “past středních příjmů”, ve které se Česko ocitlo. Vzhledem k tomu zdůrazňuje potřebu transformačního posunu směrem k výrobě s vyšší přidanou hodnotou, aby se ČR vyrovnala vyspělejším ekonomikám.

Zvýšení přidané hodnoty výrobků a služeb je pro zemi klíčové, zejména pro podporu budoucího růstu a inovací. V tomto světle představují prémie a bonusy, poskytované zaměstnancům, investici do udržení kvalifikované pracovní síly, která je pro hospodářský rozvoj země zásadní.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎