Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Válka poražených: Rivian vs. Lucid. Kdo se stane dvojkou EV na americkém trhu?

Publikováno
Válka poražených: Rivian vs. Lucid. Kdo se stane dvojkou EV na americkém trhu?
Zdroj: depositphotos.com

V segmentu elektromobilů (EV) je v poslední době rušno. Americký gigant, společnost Tesla, se po poklesu kvartálních zisků nechává slyšet, že na trhu EV chybí poptávka, což je velmi negativní fundament.

Jak si vedou americké společnosti Rivian a Lucid, která z nich má lepší předpoklady pro budoucnost a do které se případně vyplatí investovat? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Rivian Automotive / RIVN
Načítání
Načítání
Načítání
Lucid Group / LCID
Načítání
Načítání
Načítání

Kvartální výsledky jsou již publikovány i v segmentu elektromobilty, takže jako investoři můžeme začít bilancovat. Společnost Rivian reportovala vyšší meziroční tržby, než se očekávalo a vykázala růst o 146 %.

Zároveň společnost zvýšila svůj odhad výroby na zbytek roku, z původně plánované výroby 52 000 elektrických vozidel na 54 000. Společnost také optimalizuje svoji nákladovou strukturu, což vede ke snížení predikce roční EBITDA o 4 miliardy USD. Rivian stále považuje za svého klíčového zákazníka společnost Amazon, kterému dodává své elektrické dodávky.

Naopak automobilka Lucid své investory nepotěšila. Meziročně vykázala pokles tržeb o 30 %. Pokles tržeb souvisí se snahou společnosti konkurovat na trhu vozům Tesla model S a X. Údajně tato snaha vedla k zápornému zisku z každého prodaného vozu. Lucid také snížil svůj odhad výroby vozů na letošní rok na 8 000 – 8 500 kusů z původních 10 000.

TIP: Uber očekává rekordně úspěšné 4. čtvrtletí! Objednávky a zisky strmě rostou!
TIP: Uber očekává rekordně úspěšné 4. čtvrtletí! Objednávky a zisky strmě rostou!

Analýza akcií Rivian

Společnost Rivian očekává pokračování růstu tržeb jak v letošním roce, tak roce 2024. Letos by společnost měla inkasovat 4,4 miliard dolarů a v roce 2024 6,33 miliard USD. Vzhledem k tomu, že se jedná o mladou, rozvíjející se společnost, nevyplácí Rivian dividendy. Analytici z Wall Street očekávají růst akcií Rivian na hodnotu 40 USD v nadcházejících dvanácti měsících.

Tento pozitivní výhled na akciový růst by znamenal, že akcie Rivian prorazí nejbližší rezistentní úroveň na ceně 30 USD. Pokud by byl tento scénář realizován, z proražené rezistence se stane support, a trh tak bude mít podporu ve svém dalším růstu. Další rezistence by se poté nacházela na ceně 55 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Rivian
Týdenní akciový graf společnosti Rivian

Analýza akcií Lucid Group

Společnost Lucid očekává v roce 2024 dokonce skokový nárůst svých tržeb, který by měl vyskočit z očekávaných 635 milionů USD v roce 2023 na 1,4 miliardy USD v roce 2024. Predikce analytiků z Wall Street pro akcie Lucid hovoří spíše o konzervativním růstu, kdy by akcie v nadcházejících dvanácti měsících měly atakovat hodnotu 5,2 USD. Ani tato společnost nevyplácí dividendy.

TIP: Apple v potížích. Nejhorší propad prodejů za desetiletí! | Burza s odstupem
TIP: Apple v potížích. Nejhorší propad prodejů za desetiletí! | Burza s odstupem

Akcie Lucid se obchodují pod hodnotou klesající trendové čáry, na svých minimálních hodnotách. Pro růst by musely akcie prorazit trendovou čáru, což by se podle predikcí mělo v příštím roce udát. Nejvýraznější rezistence se následně nachází na ceně 16 USD za akcii, kde se vytvořilo cenové maximum letošního roku. Průraz na tyto hodnoty by mohl znamenat dlouhodobější změnu sentimentu, jinak na klesajících akciích.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Lucid
Týdenní akciový graf společnosti Lucid

Závěr

Minisouboj amerických EV celkově vyznívá lépe pro společnost Rivian. Analytici z Wall Street očekávají výraznější růst akcií Rivian v nadcházejících 12 měsících, než v případě společnosti Lucid. Rovněž se u akcií Rivian očekává průraz nad hodnotu nejbližší rezistence. Rivian navýšil odhad výroby pro zbytek roku, zatímco Lucid svůj odhad produkce snížil. Z tohoto mini souboje amerických EV tedy vítězně vychází společnost Rivian.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎