Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V kryptoměnách se roztrhl pytel s memetokeny celebrit! Jaké jsou nejpopulárnější?

Memetokeny celebrit zasáhly kryptoměnovou komunitu s nebývalou silou. Je to nebezpečný trend plný podvodů nebo má i své světlé stránky?

V kryptoměnách se roztrhl pytel s memetokeny celebrit! Jaké jsou nejpopulárnější?
Zdroj: assettype.com

Kryptoměny, odvětví, které je již tak známé svou volatilitou a spekulacemi, vzal útokem nejnovější trend memetokenů celebrit.

Fenomén, který začal nabírat na síle koncem května 2024, zahrnuje už řadu celebrit, které uvedly na trh své vlastní digitální tokeny, ale také spoustu napodobenin a podvodů využívajících známá jména.

Klíčovou roli zde hraje platforma Pump.fun, která usnadňuje vydávání nových tokenů a umožnila snížit náklady na jejich emisi na pouhé 3 USD. Výsledkem je, že denně je na trh uváděno desetitisíce tokenů, za nimiž bohužel často stojí podvodníci.

Na rozdíl od předchozích memecoinových boomů má tato nová vlna tokenů celebrit podporu osobností, po nichž jsou pojmenovány. Tato podpora je však často povrchní nebo dokonce falešná.

Nejúspěšnější tokeny celebrit

Televizní moderátorka Caitlyn Jenner se dostala na titulní stránky novin, když na blockchainu Solana uvedla svůj token JENNER.

Token rychle nashromáždil tržní kapitalizaci přes 40 milionů USD, což bylo způsobeno rozruchem na sociálních sítích a spekulacemi o zapojení Jennerové. Vzrušení však netrvalo dlouho a kapitalizace se nyní pohybuje kolem 1 milionu USD.

Rapperka Iggy Azalea následovala s tokenem Mother Iggy (MOTHER), který zaznamenal trvalejší nárůst hodnoty. Navzdory kontroverznímu začátku a již dvoutýdennímu klesajícímu trendu má token aktuálně kapitalizaci 65 milionů USD.

Za tento úspěch vděčí Azalea neutuchající propagaci tokenu a všeobecnému nadšení obchodníků s memetokeny na Solaně.

Influencer Edward Constantinescu, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Zack Morris, se možná již dříve dostal do zpráv kvůli manipulaci s trhem a “pump and dump”, tentokrát však propaguje memetoken ZACK, se kterým je přímo spojen.

Podle CoinGecka byl ZACK spuštěn na blockchainu Solana 15. května 2024. V době psaní článku je tržní kapitalizace ZACK 37 milionů USD. Ačkoli maximum kryptoměny bylo nad 100 miliony USD, dá se říct, že si stále drží alespoň nějakou hodnotu.

Rizika a podvody

Hodnota těchto tokenů obvykle prudce vzroste za velmi krátkou dobu, než se zhroutí nebo se stane předmětem “rug pullu“.

Co je rug pull?

Jde o druh podvodu, kdy tvůrce tokenu stáhne veškerou likviditu nebo prodá svůj významný podíl, čímž prudce stazí cenu, a investorům zůstávají bezcenná aktiva. Soft rug pull je pak když se tvůrce tokenu náhle přestane věnovat a opustí jej.

Název pochází s fráze pull a rug under – stáhnout pod někým koberec, která označuje nečekané podtržení nohou, resp. odebrání podpory.

Významnou postavou, která stojí za některými slavnými starty tokenů, je Sahil Arora, mladý indický podnikatel s historií podvodů sahající až do roku 2017.

Arora byl obviněn z organizování těchto uvedení tokenů na trh, často bez plného vědomí nebo souhlasu celebrit. Jennerová i Azalea veřejně obvinily Aroru z podvodu, který on důrazně popírá.

Arorův modus operandi spočívá v tom, že působí jako prostředník, který jménem celebrit uvádí na trh tokeny a pak je vybízí, aby tyto tokeny propagovaly.

Údajně přebírá jejich profily na sociálních sítích, aby tokeny propagoval, a potom se zbavuje svých podílů, což způsobuje pád ceny. Tento vzorec byl pozorován v několika případech, včetně uvedení IGGY, meme kryptoměny inspirované Azaleou.

Investování do memetokenů celebrit je plné rizik. Tyto tokeny mají obecně malou nebo žádnou fundamentální hodnotu nebo užitečnost a spoléhají se především na krátkodobý humbuk a propagaci v sociálních médiích.

Díky tomu jsou vysoce spekulativní a vystavují investory značným finančním ztrátám.

Světlá stránka memetokenů celebrit

Navzdory četným nevýhodám mnozí tvrdí, že zapojení celebrit do kryptoprostoru by mohlo mít pozitivní účinky, pokud by bylo provedeno správně.

Podpora a angažovanost známých osobností může kryptoměnám přinést pozornost hlavního proudu a větší přijetí.

Známý investor Raoul Pal věří, že sociální tokeny se nakonec stanou nedílnou součástí kryptoměn a poslouží jako tolik potřebný kanál, který přivede miliony nových mainstreamových uživatelů, kteří se chtějí přiblížit svým idolům.

Aktuálně se 24hodinový objem obchodů s memetokeny celebrit pohybuje kolem 90 milionů USD (podle GeckoTerminalu).

Zdroj: geckoterminal.com
Nejobchodovanější memecoiny celebrit
Nejobchodovanější memetokeny celebrit na Solaně

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.