Využívání bitcoinové sítě v rámci transakcí se pojí s obezřetností a důsledností, neboť na rozdíl od klasických platebních systémů jsou provedené transakce nevratné.
A právě to okusil neznámý uživatel této sítě. Incident se týkal transakce typu “replace-by-fee” (RBF), což je funkce umožňující uživatelům navýšit poplatek již zadané transakce, aby byla provedena rychleji.
Uživatel bohužel kvůli chybě, pravděpodobně způsobené panikou, omylem zaplatil poplatky ve výši téměř 0.75 BTC, což v té době odpovídalo přibližně 60 000 dolarům (1,4 mil. Kč).
Co se stalo?
K situaci došlo asi 30 minut po úterní půlnoci. Uživatel se pokusil poslat 0,48 bitcoinu v hodnotě asi 37 770 dolarů, ale nezadal adresu pro vrácení přebytečných prostředků.
Anmol Jain, viceprezident pro vyšetřování ve společnosti AMLBot, vysvětlil, že původní transakce obsahovala konzervativní poplatek.
První pokus o RBF transakci tento poplatek téměř zdvojnásobil a změnil výstupní adresu. Obě transakce však zůstaly nepotvrzeny, protože přednost měla RBF transakce s vyšším poplatkem.
Jain vysvětlil, že situace vznikla nepozorností, kdy uživatel pravděpodobně zamýšlel zadat poplatek 30,5692 satoshi, ale omylem zadal 305 692 satoshi.
Při druhém pokusu o RBF transakci uživatel přidal další minci – tedy vstup s hodnotou skoro 0,75 bitcoinu. Chtěl tím zvýšit poplatek, aby transakce prošla rychleji.
Jenže udělal chybu, neboť nezadal, kam se má vrátit zbytek peněz, které nechtěl poslat. Výsledkem bylo, že celá ta přidaná částka, 0.75 BTC, se omylem použila jako poplatek pro těžaře.
Kontroverze funkce RBF
Funkce RBF je navržena tak, aby nahrazovala nevyřízenou (nepotvrzenou) transakci tou novou s vyšším poplatkem.
Transakce prováděné na bitcoinové síti nejsou provedené, dokud je těžaři nezařadí do bloku, přičemž ti upřednostňují transakce s vyššími poplatky kvůli maximalizaci zisku.
Historicky čelila RBF transakce kritice. Zastánce Bitcoinu Cash, Hayden Otto, tvrdil, že umožňuje dvojí utrácení.
Bitcoin Cash funkci RBF nemá. Přesto však na Bitcoin Cash k transakcím podobným RBF občas dochází kvůli tomu, jak blockchain z principu funguje.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.