Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Uživatel omylem zaplatil 1,4 milionu jako poplatek za bitcoinovou transakci! Co se stalo?

Uživatel bitcoinové sítě omylem zaplatil poplatek ve výši 1,4 milionu Kč kvůli chybě při použití funkce replace-by-fee. Jak k incidentu došlo?

Uživatel omylem zaplatil 1,4 milionu jako poplatek za bitcoinovou transakci! Co se stalo?
Zdroj: depositphotos.com

Využívání bitcoinové sítě v rámci transakcí se pojí s obezřetností a důsledností, neboť na rozdíl od klasických platebních systémů jsou provedené transakce nevratné.

A právě to okusil neznámý uživatel této sítě. Incident se týkal transakce typu “replace-by-fee” (RBF), což je funkce umožňující uživatelům navýšit poplatek již zadané transakce, aby byla provedena rychleji.


Uživatel bohužel kvůli chybě, pravděpodobně způsobené panikou, omylem zaplatil poplatky ve výši téměř 0.75 BTC, což v té době odpovídalo přibližně 60 000 dolarům (1,4 mil. Kč).

Co se stalo?

K situaci došlo asi 30 minut po úterní půlnoci. Uživatel se pokusil poslat 0,48 bitcoinu v hodnotě asi 37 770 dolarů, ale nezadal adresu pro vrácení přebytečných prostředků.

Anmol Jain, viceprezident pro vyšetřování ve společnosti AMLBot, vysvětlil, že původní transakce obsahovala konzervativní poplatek.

První pokus o RBF transakci tento poplatek téměř zdvojnásobil a změnil výstupní adresu. Obě transakce však zůstaly nepotvrzeny, protože přednost měla RBF transakce s vyšším poplatkem.

Jain vysvětlil, že situace vznikla nepozorností, kdy uživatel pravděpodobně zamýšlel zadat poplatek 30,5692 satoshi, ale omylem zadal 305 692 satoshi.

Při druhém pokusu o RBF transakci uživatel přidal další minci – tedy vstup s hodnotou skoro 0,75 bitcoinu. Chtěl tím zvýšit poplatek, aby transakce prošla rychleji.

Jenže udělal chybu, neboť nezadal, kam se má vrátit zbytek peněz, které nechtěl poslat. Výsledkem bylo, že celá ta přidaná částka, 0.75 BTC, se omylem použila jako poplatek pro těžaře.

Kontroverze funkce RBF

Funkce RBF je navržena tak, aby nahrazovala nevyřízenou (nepotvrzenou) transakci tou novou s vyšším poplatkem.

Transakce prováděné na bitcoinové síti nejsou provedené, dokud je těžaři nezařadí do bloku, přičemž ti upřednostňují transakce s vyššími poplatky kvůli maximalizaci zisku.

Historicky čelila RBF transakce kritice. Zastánce Bitcoinu Cash, Hayden Otto, tvrdil, že umožňuje dvojí utrácení.

Bitcoin Cash funkci RBF nemá. Přesto však na Bitcoin Cash k transakcím podobným RBF občas dochází kvůli tomu, jak blockchain z principu funguje.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat