Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Utahování měnové politiky způsobuje pokles zájmu o byty a domy v Česku

Utahování měnové politiky způsobuje pokles zájmu o byty a domy v Česku
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na aktuální restriktivní neboli omezující politiku České národní banky (ČNB) a její vliv na trh s bydlením resp. na nemovitosti. ČNB drží úrokovou sazbu již delší dobu na vysoké úrovni 7 %. Naše centrální banka začala utahovat daleko dříve než ta americká a evropská, a tak můžeme daleko dříve analyzovat výsledek této utažené politiky a její vliv na zájem a z toho plynoucí ceny nemovitostí v Česku.

Měnová politika

Měnová neboli monetární politika je nástrojem hospodářské politiky. Monetární politiku tvoří souhrn opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz – inflace. 

Pokles zájmu o byty a domy v Česku

Statistiky České bankovní asociace (ČBA) ukazují, že zájem o pořízení vlastního bydlení v Česku prudce klesá. Potvrdila to i skupina největších developerů. Příští rok by tak měl poprvé po 14 letech přinést změnu. Ceny nových bytů mají stagnovat, ty starší dokonce zlevní. 

Michal Dvořák regionální ředitel pro pobočkovou síť z realitní kanceláře Sting uvádí, že menší zájem o pořízení vlastního bydlení není jen v Praze, ale po celém Česku. Propad poptávky je o 60 % v Praze, ve zbytku republiky klidně i o 100 % oproti loňskému roku.

Petr Michálek generální ředitel Skanska Reality uvádí, že dosud byty zdražovaly. Jen v hlavním městě za poslední rok o 17 %. V Brně o pětinu. Cena nového bytu za metr čtvereční je v tuto chvíli zhruba 148 tisíc korun. Ceny budou stagnovat. 

U starších bytů odborníci očekávají pokles cen až o 10 %.

Michal Dvořák dále uvádí, že na severu Moravy dojde k poklesu cen ještě více. Nabídka narostla někde o 60, 100 %, ale máme i lokality např. Moravskoslezský kraj, kde nabídka vzrostla o 300 % Lidé si více uvědomují energetickou náročnost starých nemovitostí.

Úrokové sazby hypoték vzrostly na 5,83 %

Data ČBA uvádějí, že úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 % ze srpnových 5,73 % a průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je o 30 % méně než v srpnu a jde o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny.

Růst uskutečněných hypotečních sazeb zpomalil, což společně s vývojem nabídkových sazeb podle odborníků naznačuje, že hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu. Nabídkové sazby v posledních měsících vesměs stagnují, v některých případech mírně klesají.

Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA uvádí, že objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v mnoha dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný, nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný útlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí. 

Závěr

Trh se podle developerů oživí zhruba za 2 roky, kdy by sazby hypoték mohly prolomit psychologickou hranici 3 %. Nejprve se podle realitních makléřů zvedne poptávka v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Teprve pak i v dalších regionech.

Vše ovšem bude záležet na vývoji inflace nejen v Česku, ale zejména v USA a Evropské unii. V USA minulý týden byly zveřejněny inflační čísla a opět překonaly odhady. V Česku také stále dochází k růstu inflace, ovšem odborníci říkají, že se blížíme k vrcholu. Teprve až dojde k poklesu cen, mohou centrální banky uvolňovat měnovou politiku resp. hypoteční úrokové sazby.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.