Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Během 10 let se nákupní cena bytů a domů více než zdvojnásobila – Jak to bude dál?

Publikováno
Během 10 let se nákupní cena bytů a domů více než zdvojnásobila – Jak to bude dál?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na vývoj cen bytů a domů v České republice. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě uvádí informace o vývoji cen těchto nemovitostí. V článku se mimo jiné dozvíte, že v Česku rostou ceny nemovitostí nejvíce v EU hned po Maďarsku. Jaký vývoj cen v následujícím období očekávají ekonomové?

2x dražší byty a domy během 12 let

Z dat ČSÚ vyplývá, že nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen bytů a rodinných domů včetně cen souvisejících pozemků, měl ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnotu 218,6. Proti stejnému období loňského roku byl o 23,1 % vyšší. Index roste nepřetržitě od konce roku 2013.

Index HPI, v němž se jedná o celkové nákupy domácností nezávisle na konečném využití bytové nemovitosti, vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 3,9 %.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 ceny bytových nemovitostí stouply o 132,6 %.

V Česku rostou ceny nemovitostí nejvíce v EU hned po Maďarsku 

Index měřící vývoj cenové hladiny podle jednotné normy Evropské unie a podle dat Eurostatu je v Česku druhý nejvyšší. Za první čtvrtletí roku 2022 byl vyšší jen v Maďarsku (235,9), nejnižší byly na Kypru (103,9) a v Itálii (105,8). Ve srovnání s Polskem či Slovenskem za letošní první čtvrtletí byl v ČR vyšší o více než 20 %.

Poznámka

Zdrojem dat pro index HPI, který vychází od roku 2008, je v ČR pro nová obydlí výkaz zasílaný developerům o realizovaných prodejích bytů a rodinných domů (na klíč) a u stávajících obydlí šetření cen u realitních kanceláří a administrativní data Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).

Ceny bytů a domů začnou klesat, míní ekonomové

Analytik banky Creditas Petr Dufek říká, že se strmým zdražováním, které bylo pro nemovitosti v tuzemsku příznačné v posledních letech, by ale brzy mohl být konec. Část trhu zvlášť starší byty mimo velká centra mohou zažít i cenovou korekci. Jak moc, je ale nemožné předem odhadovat.

Šéf realitního portálu Bezrealitky Jan Škrabánek se nebojí mluvit dokonce o propadu cen. Jedním dechem ale dodává, že zlevnění se rozhodně nebude týkat veškerých typů nemovitostí a všech měst. Jako první budou klesat ceny nemovitostí, které byly prokazatelně přestřelené tj. domy ve špatném stavu, ruiny a nemovitosti, které se nachází ve špatné lokalitě a ještě jsou zralé na generální rekonstrukci. Týkat se to bude i některých chat, chalup a možná i luxusnějšího bydlení.

Musíme však vzít v potaz, zda majitelé takových nemovitostí budou mít v dané situaci potřebu prodávat. Pokud ano, můžeme se dostat v cenách třeba dva roky zpět. Pokud ne, bude menší nabídka a cenový pokles bude nižší. Ceny podle něj naopak s jistotou neklesnou u bytů s dispozicemi 2+kk a 3+1 na dobrých adresách ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo třeba Olomouc a Plzeň. 

V současné době jsou přitom ceny nemovitostí v tuzemsku extrémně nadhodnocené. Ke konci loňského roku šlo podle České národní banky o nadhodnocení zhruba o 40 %. ČNB tento údaj vypočítává z odpovídající úrovně příjmů mediánové domácnosti a výnosů z pronájmu nemovitosti.

Ke zlevnění nebo aspoň zastavení růstu cen domů a bytů by mohly přispět rostoucí sazby hypotečních úvěrů, zdražující energie i obecně zhoršení ekonomické nálady. Ruku v ruce s tím klesne mezi lidmi poptávka po vlastním bydlení a dojde k poklesu ceny.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎