Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Během 10 let se nákupní cena bytů a domů více než zdvojnásobila - Jak to bude dál?

Během 10 let se nákupní cena bytů a domů více než zdvojnásobila - Jak to bude dál?

Během 10 let se nákupní cena bytů a domů více než zdvojnásobila - Jak to bude dál?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na vývoj cen bytů a domů v České republice. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě uvádí informace o vývoji cen těchto nemovitostí. V článku se mimo jiné dozvíte, že v Česku rostou ceny nemovitostí nejvíce v EU hned po Maďarsku. Jaký vývoj cen v následujícím období očekávají ekonomové?

2x dražší byty a domy během 12 let

Z dat ČSÚ vyplývá, že nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen bytů a rodinných domů včetně cen souvisejících pozemků, měl ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnotu 218,6. Proti stejnému období loňského roku byl o 23,1 % vyšší. Index roste nepřetržitě od konce roku 2013.

Index HPI, v němž se jedná o celkové nákupy domácností nezávisle na konečném využití bytové nemovitosti, vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 3,9 %.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 ceny bytových nemovitostí stouply o 132,6 %.

V Česku rostou ceny nemovitostí nejvíce v EU hned po Maďarsku 

Index měřící vývoj cenové hladiny podle jednotné normy Evropské unie a podle dat Eurostatu je v Česku druhý nejvyšší. Za první čtvrtletí roku 2022 byl vyšší jen v Maďarsku (235,9), nejnižší byly na Kypru (103,9) a v Itálii (105,8). Ve srovnání s Polskem či Slovenskem za letošní první čtvrtletí byl v ČR vyšší o více než 20 %.

Ceny bytů a domů začnou klesat, míní ekonomové

Analytik banky Creditas Petr Dufek říká, že se strmým zdražováním, které bylo pro nemovitosti v tuzemsku příznačné v posledních letech, by ale brzy mohl být konec. Část trhu zvlášť starší byty mimo velká centra mohou zažít i cenovou korekci. Jak moc, je ale nemožné předem odhadovat.

Šéf realitního portálu Bezrealitky Jan Škrabánek se nebojí mluvit dokonce o propadu cen. Jedním dechem ale dodává, že zlevnění se rozhodně nebude týkat veškerých typů nemovitostí a všech měst. Jako první budou klesat ceny nemovitostí, které byly prokazatelně přestřelené tj. domy ve špatném stavu, ruiny a nemovitosti, které se nachází ve špatné lokalitě a ještě jsou zralé na generální rekonstrukci. Týkat se to bude i některých chat, chalup a možná i luxusnějšího bydlení.

Musíme však vzít v potaz, zda majitelé takových nemovitostí budou mít v dané situaci potřebu prodávat. Pokud ano, můžeme se dostat v cenách třeba dva roky zpět. Pokud ne, bude menší nabídka a cenový pokles bude nižší. Ceny podle něj naopak s jistotou neklesnou u bytů s dispozicemi 2+kk a 3+1 na dobrých adresách ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo třeba Olomouc a Plzeň. 

V současné době jsou přitom ceny nemovitostí v tuzemsku extrémně nadhodnocené. Ke konci loňského roku šlo podle České národní banky o nadhodnocení zhruba o 40 %. ČNB tento údaj vypočítává z odpovídající úrovně příjmů mediánové domácnosti a výnosů z pronájmu nemovitosti.

Ke zlevnění nebo aspoň zastavení růstu cen domů a bytů by mohly přispět rostoucí sazby hypotečních úvěrů, zdražující energie i obecně zhoršení ekonomické nálady. Ruku v ruce s tím klesne mezi lidmi poptávka po vlastním bydlení a dojde k poklesu ceny.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo