Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Utahování měnové politiky způsobuje pokles zájmu o byty a domy v Česku

Utahování měnové politiky způsobuje pokles zájmu o byty a domy v Česku

Utahování měnové politiky způsobuje pokles zájmu o byty a domy v Česku
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na aktuální restriktivní neboli omezující politiku České národní banky (ČNB) a její vliv na trh s bydlením resp. na nemovitosti. ČNB drží úrokovou sazbu již delší dobu na vysoké úrovni 7 %. Naše centrální banka začala utahovat daleko dříve než ta americká a evropská, a tak můžeme daleko dříve analyzovat výsledek této utažené politiky a její vliv na zájem a z toho plynoucí ceny nemovitostí v Česku.

Měnová politika

Měnová neboli monetární politika je nástrojem hospodářské politiky. Monetární politiku tvoří souhrn opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz – inflace. 

Pokles zájmu o byty a domy v Česku

Statistiky České bankovní asociace (ČBA) ukazují, že zájem o pořízení vlastního bydlení v Česku prudce klesá. Potvrdila to i skupina největších developerů. Příští rok by tak měl poprvé po 14 letech přinést změnu. Ceny nových bytů mají stagnovat, ty starší dokonce zlevní. 

Michal Dvořák regionální ředitel pro pobočkovou síť z realitní kanceláře Sting uvádí, že menší zájem o pořízení vlastního bydlení není jen v Praze, ale po celém Česku. Propad poptávky je o 60 % v Praze, ve zbytku republiky klidně i o 100 % oproti loňskému roku.

Petr Michálek generální ředitel Skanska Reality uvádí, že dosud byty zdražovaly. Jen v hlavním městě za poslední rok o 17 %. V Brně o pětinu. Cena nového bytu za metr čtvereční je v tuto chvíli zhruba 148 tisíc korun. Ceny budou stagnovat. 

U starších bytů odborníci očekávají pokles cen až o 10 %.

Michal Dvořák dále uvádí, že na severu Moravy dojde k poklesu cen ještě více. Nabídka narostla někde o 60, 100 %, ale máme i lokality např. Moravskoslezský kraj, kde nabídka vzrostla o 300 % Lidé si více uvědomují energetickou náročnost starých nemovitostí.

Úrokové sazby hypoték vzrostly na 5,83 %

Data ČBA uvádějí, že úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 % ze srpnových 5,73 % a průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je o 30 % méně než v srpnu a jde o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny.

Růst uskutečněných hypotečních sazeb zpomalil, což společně s vývojem nabídkových sazeb podle odborníků naznačuje, že hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu. Nabídkové sazby v posledních měsících vesměs stagnují, v některých případech mírně klesají.

Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA uvádí, že objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v mnoha dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný, nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný útlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí. 

Závěr

Trh se podle developerů oživí zhruba za 2 roky, kdy by sazby hypoték mohly prolomit psychologickou hranici 3 %. Nejprve se podle realitních makléřů zvedne poptávka v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Teprve pak i v dalších regionech.

Vše ovšem bude záležet na vývoji inflace nejen v Česku, ale zejména v USA a Evropské unii. V USA minulý týden byly zveřejněny inflační čísla a opět překonaly odhady. V Česku také stále dochází k růstu inflace, ovšem odborníci říkají, že se blížíme k vrcholu. Teprve až dojde k poklesu cen, mohou centrální banky uvolňovat měnovou politiku resp. hypoteční úrokové sazby.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo