Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tuzemská inflace výrazně klesla – Začíná se situace zlepšovat?

Publikováno
Tuzemská inflace výrazně klesla – Začíná se situace zlepšovat?
Zdroj: Depositphotos.com

Tuzemská inflace vůbec poprvé zaznamenala výraznější pokles. A to ze zářijových 18 % na 15,1 %.

Což je zpomalení růstu cenové hladiny o téměř 3 procentní body. Co je příčinou? Jednak by se měla do ekonomiky plně propisovat restriktivní měnová politika dřívější bankovní rady. Mimo jiné cena energií výrazně klesla.

Na druhou stranu to ani tak není vyloženě velký úspěch, protože se tuzemská inflace pořád nachází na dvojciferných hodnotách. A bez větších restrikcí asi ani znatelně neklesne. To se logicky odvíjí i od ochlazení tuzemské ekonomiky.

Tuzemská inflace zpomalila o téměř 3 procentní body

Dle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v říjnu 2022 cenová hladina meziročně o 15,1 %. Inflace proto ve srovnání se zářijovými daty vůbec poprvé znatelně klesla. Přesto se pořád nachází na velmi vysokých úrovních. Řečí ČNB výrazně nad horní hranicí tolerančního pásma. Tím pádem je naměřená inflace o 2 procentní body pod inflační prognózou ČNB.

Zdroj: tradingeconomics.com
Tuzemská inflace
Tuzemská inflace

Centrální banka dodává jednu zásadní informaci. Výrazné zpomalení růstu cenové hladiny jde primárně na vrub regulovaným cenám v důsledku vládních opatření na pomoc s vysokými cenami energií. Bez těchto opatření by říjnová inflace dosahovala o 3,5 procentního bodu vyšších hodnot. Navíc se hodí podotknout, že jádrová inflace (14,6 %) neklesla skoro vůbec.

V jádrové inflaci se projevuje pomalé odeznívání růstu zahraničních průmyslových cen a utlumování domácí poptávky. Polopaticky řečeno, importovaná inflace je pořád silným tlakem. Zatímco domácí poptávka je stále relativně silná. Avšak již dochází k jejímu zchlazení.

Dále dle zprávy ČNB ceny potravin zrychlily svoji dynamiku. To je ten největší problém, který právě trápí nízkopříjmové obyvatele. Růst cen potravin jde vážně znát i pouhým okem. Prakticky z měsíce na měsíc vidím růst cen u produktů, které pravidelně kupuji. Ke zrychlené dynamice přispívá růst cen agrárních komodit a rostoucí náklady pro české zemědělce, které poté musí propsat do cen jejích produkce.

Závěrem

Tuzemská inflace nikam nezmizela. Je stále přítomna a díky vládním opatřením se ji povedlo jaksi “skrýt pod pokličku”. A jsem pořád konzistentní v tom, že bez větších restrikcí není šance, aby začala významněji klesat.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎