Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Trápí vás vysoké ceny energií? Možná se blýská na lepší časy - Rusko se izolací vůči Západu střílí do vlastní nohy

Trápí vás vysoké ceny energií? Možná se blýská na lepší časy - Rusko se izolací vůči Západu střílí do vlastní nohy

Trápí vás vysoké ceny energií? Možná se blýská na lepší časy - Rusko se izolací vůči Západu střílí do vlastní nohy
Zdroj: depositphotos.com

Odolnost Ruska tváří v tvář sankcím v prvních měsících války na Ukrajině odborníky překvapila, ale přibývá signálů, že prohlubující izolace bude mít v příštích letech za následek chřadnutí místní ekonomiky a značně oslabené postavení energetické velmoci.

Od chvíle, kdy Rusko vstřebalo první údery západních sankcí, se do značné míry odvděčilo tím, že se uzavřelo Západu, obchoduje výhradně se spřátelenými zeměmi a posiluje partnerství se zeměmi, které nemají problém obchodovat s vyděděným státem. Uzavření Ruska vůči Západu je také jedním z hlavních důvodů, proč nyní řešíme energetickou krizi a nesmírně vysoké ceny energií.

Rusko prodalo za první tři měsíce války Číně a Indii energie za 24 miliard dolarů

Určitý úspěch zaznamenalo v rozsévání chaosu prostřednictvím obchodu s energiemi, když nedávno zastavilo tok plynu do klíčového evropského plynovodu Nord Stream 1 a zároveň prodávalo zbylé zásoby plynu zákazníkům, jako je Čína a Indie. Prodej energií do těchto dvou zemí vynesl Rusku jen za první tři měsíce války přes 24 miliard dolarů.

Podle Jurije Gorodničenka, ekonoma z Kalifornské univerzity v Berkeley, se však pod Putinovou vzdorovitou ukázkou odolnosti objevují známky toho, že Rusko za izolaci v dlouhodobém horizontu zaplatí vysokou cenu. "To, co navrhují, je recept na dlouhodobou stagnaci," řekl Gorodničenko a poukázal na další izolované země s nejslabšími ekonomikami na světě, konkrétně Severní Koreu, Afghánistán a Kubu.

Izolace Ruska skutečně začala v roce 2014, kdy se zhoršila jeho ekonomická pozice v období před invazí na Ukrajinu. V roce 2021 země vykázala HDP ve výši 1,78 bilionu dolarů, což je výrazný pokles oproti 2,06 bilionu dolarů v roce 2014. Mezinárodní měnový fond navíc odhaduje, že letos HDP Ruska klesne o dalších 6 %.

Vzhledem k obchodním partnerům Ruska se však snižuje počet produktů, které si může země koupit. Může nakupovat pouze indické zemědělské zboží, čínské průmyslové zboží a podobně. A když se omezíte na jednu konkrétní zemi, často se stane, že nedostanete nejvyšší kvalitu nebo nejlepší cenu.

To znamená, že ruský zákaz plateb v "nepřátelském" americkém dolaru – který představuje 88 % celosvětových devizových transakcí – je obrovskou překážkou, která umožňuje prodejcům si účtovat přirážku a zdražovat dovoz.

Od války se obchod se zeměmi, na které byly uvaleny sankce, snížil o 60 % a obchod se zeměmi, na které sankce uvaleny nebyly, se snížil o 40 %, upozornil v nedávném článku ekonom Paul Krugman s odkazem na údaje Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku.

Energetická výhoda Ruska pomalu ale jistě slábne – Dočkáme se opětovného otevření plynových kohoutů?

To vše má obzvlášť silný dopad na ruský vývoz energie. Podle Mezinárodní agentury pro energii tvořil v roce 2021 prodej ropy a plynu 45 % ruského HDP. Dlouhodobé zvýšení a udržení produkce těchto komodit však závisí na tom, zda bude možné nakoupit stroje a technologie potřebné k pohonu tohoto odvětví, které se z velké části vyrábějí na Západě.

Mnohé soupravy a stroje pro průzkum ropných polí jsou extrémně technologicky vyspělé. Mluvíme o systémech GPS a robotech, které ovládají věci hluboko pod zemí. Zkrátka se nejedná o partu chlapů s velkou trubkou a spoustou kladiv.

Neschopnost investovat do těchto technologií bude hlavní překážkou pro budoucí dominanci Ruska na energetickém trhu, zejména v době, kdy Evropa pod tlakem nedostatku energií vynakládá miliardy na zvýšení produkce zelené energie v příštích desetiletích.

K tomu se přidává i skutečnost, že Rusko nyní prodává svou ropu vybraným zákazníkům. Díky tomu získaly země jako Čína a Indie velké slevy na ruskou ropu – a možnost prodávat ropu a plyn dalším zákazníkům se ziskem. To nejen snižuje ruské příjmy z energií, ale také nutí zemi vzdát se velké části své moci na trhu s ropou.

To může být jedním z důvodů, proč Rusko od začátku války jen potichu zaznamenává své ztráty. Ruské ministerstvo financí nezveřejňuje měsíční zprávy, ale z interních dokumentů, které prověřila agentura Bloomberg, vyplynulo, že Rusko utrpělo v důsledku západních sankcí miliardové přímé ztráty a jeho rozpočtový přebytek se od srpna snížil o 137 miliard rublů, tedy 2,1 miliardy dolarů.

Skutečnost, že Ruské ministerstvo financí nezveřejňuje mnoho ekonomických údajů, naznačuje, že vědí, že existují významné ekonomické náklady války, ale rádi by rozsah těchto nákladů skryli. To vše má za cíl zastřít důsledky invaze na Ukrajinu pro ruskou ekonomiku.

Jaký bude výsledek? Vydržíme my déle bez ruského plynu, nebo Rusko bez západního zákazníka?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo