Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto budou pravděpodobně 3 největší akciové společnosti v roce 2030

Publikováno
Toto budou pravděpodobně 3 největší akciové společnosti v roce 2030
Zdroj: depositphotos.com

Jste-li fotbalovým nebo hokejovým fanouškem, určitě to také znáte – před každou novou sezónou se obvykle scházíte z přáteli a předpovídáte, jak se bude vyvíjet sezóna vašeho favorizovaného týmu. Je-li to spojeno i s konzumací jistého množství alkoholu, můžete se dozvědět neuvěřitelné věci. Čím více se pije, tím jsou obvykle předpovědi růžovější.

Na konci večera je téměř každý schopný říci, že jeho oblíbený – sotva nadprůměrný tým – bude hrát o ligový titul. Ty nejsilnější opilecké předpovědi se samozřejmě nikdy nevyplní. Některé z těch, které padly v průběhu večera dříve – ještě se střízlivou a jasnější myslí – se však vyplnit mohou.

Pojďme si nyní trochu zaspekulovat a pronést vlastní predikci a to nikoliv o sportu, ale o akciích. Určitě sundáme růžové brýle a rozhodně se nebudeme posilovat žádným nápoji pro dospělé. Pouze se pokusíme o střízlivou predikci. Jedno je totiž poměrně pravděpodobné – následující tři tituly mají rozhodně našlápnuto k tomu, aby byli největšími akciovými společnostmi v roce 2030.

1. Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Někdy je správnou odpovědí ta nejzřejmější. Apple se řadí mezi největší akcie podle tržní kapitalizace dlouhodobě a je pravděpodobné, že si své postavení udrží i do roku 2030. Jak si Apple dokáže udržet své výsostné postavení? Bude to vyžadovat víc než jen drobná vylepšení nových modelů iPhonů. Neočekávejte, že by společnost byla v budoucích letech přísně konzervativní.

Je pravděpodobné, že Apple vydá skládací iPhone, který bude nesmírně populární. Nebude to však jeho největší inovace. Očekávejte, že Apple uvede na trh brýle pro rozšířenou realitu (AR), které budou zpočátku drahou novinkou. Ale do konce tohoto desetiletí by nebylo překvapením, kdyby společnost přišla také s mnohem levnější verzí a působivou funkčností.

Dalším důležitým motorem růstu společnosti by mohla být služba Apple Pay. Finanční ředitel Luca Maestri při nedávném oznamování hospodářských výsledků společnosti poznamenal, že během sváteční nákupní sezóny byl pomocí služby digitálních plateb uskutečněn rekordní počet nákupů.

Nepřehlédněte pak roli, kterou by v růstu společnosti Apple mohla hrát umělá inteligence (AI). Když byl generální ředitel Tim Cook v konferenčním hovoru k 1. čtvrtletí fiskálního roku 2023 dotázán na strategii společnosti v oblasti AI, odpověděl, že AI ovlivní každý produkt v každé službě, kterou Apple zákazníkům nabízí.

2. Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Microsoft se v současné době nachází na 2. místě v žebříčku sestaveném na základě tržní kapitalizace. Možná by se dalo očekávat, že tento technologický gigant do roku 2030 ztratí jedno nebo dvě místa. Čím více však budete o Microsoftu přemýšlet, tím více si budete uvědomovat, že Microsoft si svou pozici pravděpodobně udrží, i když s mnohem menším náskokem, než má dnes.

Nejlepší věc, která hraje ve prospěch společnosti, je, že se angažuje v tolika žhavých růstových oblastech. Microsoft bude velmi pravděpodobně i nadále dominovat trhu kancelářské produktivity. Pravděpodobně také získá větší podíl na trhu cloudového hostingu se svou platformou Azure.

Na druhé straně by plánovaná akvizice společnosti Activision Blizzard nemusela být uzavřena, a to kvůli odporu regulačních orgánů. I tak však lze očekávat, že Microsoft zůstane s konzolí Xbox významným hráčem ve světě videoher.

Microsoft investuje velké prostředky do umělé inteligence, zejména do svého podílu ve společnosti OpenAI. Není pravděpodobné, že by vyhledávač Bing této společnosti sesadil z trůnu Google společnosti Alphabet a to ani díky integraci ChatGPT. Nástroje umělé inteligence společnosti by však měly ještě více upevnit její pozici ve firemních IT odděleních.

3. Alphabet

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Otázka třetího místa je poměrně problematická, protože bylo poměrně náročné zvolit Alphabet (který je aktuálně na třetím místě), nebo Amazon. Tento souboj bude opravdu těsný, přičemž Amazon by mohl do roku 2030 proklouznout před Alphabet. Pokud se tak stane, klíčovým rozdílem by mohly být zlepšující se zisky a volné peněžní toky společnosti Amazon.

Nakonec jsme však dali přeci jenom přednost Alphabetu. Ptáte se proč? Stačí dvě písmena: A a I. Jistě, Amazon je sám o sobě impozantním hráčem v oblasti umělé inteligence. Hrozba OpenAI – ChatGPT – však vyburcuje vývojáře v Googlu a jejich snaha bezpochyby brzy začne plodit výsledky.

Společnost Alphabet má příležitost získat srdce a mysl vývojářů se svou konkurenční technologií LaMDA AI. Integrace Google Bard založeného na LaMDA do vyhledávače Google přitom nepovede ke ztrátě příjmů z reklamy. Naopak lze očekávat, že Alphabet přijde na způsob jak svou aplikaci založenou na umělé inteligenci zpeněžit.

Nezapomínejte pak ani na podnikovou jednotku Waymo. Do konce desetiletí se významně zvýší rozšíření technologie samořízených automobilů poháněných umělou inteligencí a Waymo bude pravděpodobně jedním z největších vítězů.

Znamená větší nutně vždy lepší?

Ne, větší není vždy lepší. Máte-li dostatečnou toleranci k riziku, mnohem větší návratnost investice můžete samozřejmě očekávat od investic do small caps – největší globální společnosti už mají období, kdy rostla cena jejích akcií i trojciferným ročním tempem, za sebou. Společnosti se značnou tržní kapitalizací naopak nabízejí jistou stabilitu, kterou ocenění konzervativnější investoři. V tomto případě však lze očekávat – i díky propadu ceny těchto akcií v roce 2022, že největší akcie roku 2030 přinesou investorům do té doby solidní výnosy.

Apple, Microsoft a Alphabet (k nim lze připojit i Amazon) možná nebudou největší trháky – jako budou některé menší akcie. Ale tyto již nyní obrovské společnosti mají stále spoustu prostoru k rozkvetu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎