Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tito výrobci elektromobilů jsou odsouzeni k zániku! Tipnete si, který z nich zkrachuje jako první?

Publikováno
Tito výrobci elektromobilů jsou odsouzeni k zániku! Tipnete si, který z nich zkrachuje jako první?
Zdroj: depositphotos.com

Automobilový průmysl v posledních pěti letech potkává jedna tragédie za druhou. Nejprve vše odstartovaly uzavírky výrobních hal kvůli pandemii, následovala čipová krize, které zastavila nebo výrazně zpomalila výrobu a dnes vše vrcholí Rusko-Ukrajinským konfliktem, který v Evropě zvedl ceny elektřiny. V tomto článku se podíváme na 3 výrobce elektromobilů, jejichž akcie se obchodují na cenových minimech. Existuje ještě možnost, že se tento segment vzepře svému osudu? Jaké jsou budoucí tržby automobilek a kdo vůbec vlastní tyto akcie? Na vše v tomto článku odpovíme!

Nutno dodat, že akciovým poklesem netrpí pouze výrobci elektromobilů, ale krize dopadla i na výrobce klasických aut se spalovacím motorem. Například akcie General Motors za poslední rok odepsaly více než 14 % své hodnoty a akcie Ford ztratily dokonce více než 21 % své hodnoty. A co akcie Tesla? Ty za poslední rok klesly o ještě výraznějších 24 %.

Nicméně ani jedna z výše uvedených společností není v ohrožení bankrotu, na rozdíl od těch nadcházejících. Altmanovo Z-score totiž predikuje problémy u automobilek Nikola, Rivian a Lucid. Například Rivian má Z-score stanovené na hodnotu 0,4 a společnost Lucid na 0,8 bodů. Nejhůře je na tom společnost Nikola, jejíž Z-score je záporné na hodnotě -3,9 bodu.

Poznámka

Altmanovo Z-Score: jedná se o ukazatel, který měří pravděpodobnost bankrotu veřejně obchodované výrobní společnosti. Altmanovo Z-skóre blízko 0 naznačuje, že společnost může směřovat k bankrotu, zatímco skóre blížící se 3 naznačuje, že společnost je v solidní finanční pozici.

Hodnoty Z-score jsou u výrobců elektromobilů hrozivé, naproti tomu výrobci klasických automobilů mohou být v tomto ohledu v klidu. Z-score největší automobilky na světě Toyota činní 5,7 nebo Z-score koncernu Volkswagen činní 5.5. Z elektromobilek je na tom nejlépe společnost Tesla, jejíž Z-score činní 12 bodů. Nyní se již pojďme podívat na ty nešťastníky ze sektoru elektromobility, kterým může hrozit bankrot.

1) Nikola Corporation

Akcie Nikola Corporation se obchodují na svých cenových minimech bez sebemenší snahy o cenový růst. Určitou pozitivní zprávou je predikce tržeb pro rok 2024, která hovoří o skokovém nárůstu na hodnotu 401 milionu USD, poté co v letošním roce mají tržby společnosti dosáhnout hodnoty pouhých 117 milionů USD. Akcie Nikola vlastní z 54 % spekulanti a společnost nevyplácí dividendu. Tržní kapitalizace činní 1,5 miliard USD a společnost vykazuje dluh 370 milionů USD.

2) Rivian Automotive

Akcie Rivian Automotive se obchodují okolo hodnoty 25 USD poté, co jejich hodnota klesla z původních 119 USD za akcii při IPO společnosti. Společnost očekává růst svých tržeb pro letošní i následující rok. Letos by tržby měly dosáhnout hodnoty 4,3 miliardy USD a v roce 2024 dokonce 7 miliard dolarů. Rivian dosahuje tržní kapitalizace téměř 20 miliard dolarů a z toho dluh činní 3,2 miliardy USD. Akcie společnosti vlastní z 47 % institucionální investoři a z 23 % spekulanti. Rivian nevyplácí dividendy.

3) Lucid Group

Akcie Lucid Group se dostaly na svá historická minima poté, co na cenovém grafu vznikla technická formace dvojitý vrchol, která obvykle predikuje výrazný akciový pokles. Predikce tržeb pro tuto společnost se shoduje s výše uvedenými, tedy v letošním roce se očekává mírný růst, v případě Lucid na hodnotu 791 milionů USD a v roce 2024 skokově na hodnotu 2,13 miliard USD. Do akcií Lucid investují především státní investiční fondy a to s podílem lehce přes 60 %. Tržní kapitalizace společnosti činní 14,47 mld. USD a dluh 2,37 mld. USD. Lucid nevyplácí dividendy.

Závěr

V tomto článku jsme se podívali do segmentu výrobců elektromobilů, kterým hrozí vážné riziko bankrotu. V ohrožení jsou minimálně 3 společnosti, jejichž Z-score se blíží k nule, nebo je dokonce záporné. Toto score signalizuje pravděpodobnost možného bankrotu společnosti. Segment elektromobilů jsme také porovnali se segmentem klasických automobilů, kde podle Z-score bankroty nehrozí. Na závěr článku jsme se podívali na finanční úspěchy a predikce bankrotem ohrožených společností.

Znamená to, že tyto akcie na 100% zkrachují? To určitě ne, ale investoři by si tohoto rizika měli být vědomi, než si tyto akcie přidají do svého portfolia.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
4

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎