Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tipy na 5 bezpečných akcií vhodných nejen pro začínající investory

Publikováno
Tipy na 5 bezpečných akcií vhodných nejen pro začínající investory

Vysoká volatilita na trzích je pro mnoho začínajících investorů velikým pokušením. V roce 2020 index SP 500 ztratil v prvním čtvrtletí 34 % během několika týdnů. Poté následovala býčí rallye, která vyhnala akciový index k novým historickým maximům.

Jakkoli se tento růst může zdát lákavý, tak rozhodně není bez rizika.

Nicméně přesto, že ve světě financí je alespoň do jisté míry riziková každá investice, lze nalézt akcie, které jsou rizikovější, a které naopak jsou bezpečnější. Vysoce rizikové jsou například různé startupy a IPO. Těm by se začátečník měl rozhodně vyhnout.

Na které investice je tedy vhodné se zaměřit? Zde nám mohou pomoci jednoduché zásady.

Základní pravidla pro výběr bezpečných akcií

Při hodnocení akciových titulů byste se vždy měli jako první zaměřit na to, zda splňují následující kritéria.

1. Nejprve se podívejte na to, zda firma vždy dosáhla zisku za posledních 10 let

Sledujte přitom ukazatel EPS (Earnings per Share). Celá dekáda vám dá obrázek, jak si firma vedla i v méně příznivých ekonomických dobách.

Firmy, které měly v uvedeném období několikrát ztrátu sice nutně nemusí být špatnou investicí, ale budete muset prozkoumat důvody dané ztráty. A to znamená detailní prostudování výročních zpráv i dalších zdrojů, což pro začátečníka není zrovna jednoduchá záležitost.

2. Vybírejte akcie firem u kterých rozumíte danému produktu

Akcie například firmy Apple budou pro mnohé začínající investory mnohem srozumitelnější než akcie bank.

Každý ví, jak produkty firmy Apple vypadají. Naopak u bank, přestože víte, že banka nabízí vklady a úvěry, tak nikdy nevíte, komu banka půjčila peníze, jakou úrokovou marži si drží atd. Proto také nebudete vědět, jak velké opravné položky hrozí.

3. Zaměřte se na akcie firem, které pravidelně vyplácejí dividendu

Na trzích dochází k poklesům tržní ceny akcií, které mohou psychiku začínajícího investora negativně ovlivnit.

Dividendové akcie mohou tento propad ve vašem portfoliu částečně zmírnit. Zaměřte se na akcie, které vyplácely dividendu konzistentně za posledních alespoň 10 let.

Poznámka

TIP: Akcie dividendových aristokratů mohou být zajímavá a stabilní investice pro investorské nováčky, ze kterých jim bude plynout pasivní příjem v podobě dividend.

5 bezpečných akciových investic

1. Visa

Pokud se rozhodnete investovat do finančního sektoru, pak tato firma může být ideální.

Visa je leader ve zpracování plateb od obchodníků. Velká výhoda je, že firma neposkytuje žádné půjčky, takže zde není riziko opravných položek z nesplacených úvěrů. I díky tomu je provozní marže firmy kolem 50 %, což je vynikající výsledek.

Visa má vůdčí postavení na trhu v USA, což je největší světová ekonomika. Růst HDP je v USA postaven na spotřebě obyvatel, takže příjem z plateb spotřebitelů je zajištěn.

Firma vyplácí konzistentně dividendy, které rostou tempem přibližně 20 % ročně.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Visa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Coca-Cola

Obrovská výhoda firmy je její geografická diverzita. Coca-Colu totiž najdete téměř v každé zemi s výjimkou Severní Korei a Kuby. Ve vyspělých zemích dosahuje Coca-Cola tržní podíl kolem 20 %.

Silným aktivem je pro Coca-Colu její výjimečný marketing. Coca-Cola patří mezi nejcennější světové značky, kterou poznají všechny generace.

Příjemné je, že Coca-Cola svoje akcionáře odměňuje pravidelnou dividendou, kterou firma navyšovala již po dobu 58 let. Také se zdá, že ekonomický dopad v obdobích recese nebývá pro Coca-Colu příliš zásadní. To jen dokazuje, jak populární tyto nápoje jsou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Procter & Gamble

Další mezinárodní gigant s dominantním postavením na trhu. Ideální pro ty investory, kteří hledají dividendové akcie. Firma navyšovala svoji dividendu již po dobu neuvěřitelných 64 let.

Stejně jako Coca-Cola, tak ani Procter & Gamble příliš netrpí v dobách různých ekonomických turbulencí. Důvodem je to, že spotřebitelé se v dobách nejistoty zásobují produkty, které PG na trh dodává. Například mýdla potřebuje v době koronakrize každý.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Microsoft

Technologický gigant, se kterým se setkáváme každý den. Platforma Windows je dnes silně rozšířená a zakořeněná v různých firemních aplikacích. Náklady na přechod k jiné platformě by byly natolik vysoké, že se změna mnoha firmám zkrátka nevyplatí.

Síla Microsoftu je kromě různých patentů také v jeho značce. Proto vstup na trh, kde je usazen Microsoft, je pro konkurenty velice obtížný. Pozitivní pro akcionáře je i to, že v posledních 10 letech firma každým rokem navyšovala dividendu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poznámka

Na závěr uvedeme ještě jednu firmu, která sice nesplňuje výše uvedený test výplaty dividend, ale protože se jedná o vynikající společnost, tak ji nemůžeme nechat bez povšimnutí.

5. Apple

Zdroj: depositphotos.com

Apple je společnost, kterou dnes zná naprosto každý. Tato firma dosahuje konzistentně vynikající finanční výsledky a každá její novinka je na trhu netrpělivě očekávána.

Cena akcie za posledních 5 let přidala 300 %. Obvyklá doporučená strategie je koupit a dlouhodobě držet. Akcie společnosti Apple dokonce vlastní i samotný investiční guru Warren Buffett. A kvůli rychlému růstu ve skutečnosti tvoří poměrně velikou část jeho portfolia.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Souhlasíte s našimi tipy? Nebo byste doporučili jiné tituly? Podělte se s námi v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎